RPH KARTINI SAHAMAT

Thursday, September 4, 2014


RPH MINGGU KE 36

Isnin 1/9/2014

Cuti umum

*************************************************************************************

Hari/Tarikh                          : 2/9/2014. Selasa.

Tingkatan                            : 6AK5

Masa                                     : 70 minit

Mata Pelajaran                 : Seni Visual 3

Unit Pembelajaran          : Projek Kajian Seni Visual 970/3.

Aktiviti                                  : Penghasilan Karya Akhir(Cetakan Lino di atas kertas.)

Objektif                                               :pelajar dapat  melakukan aktiviti mencetak dengan

                                                Menekan aspek ketepatan dan kekemasan.

Prosedur                             : 1.calon yang telah siap mengukir menyambung mencetak

                                                     Warna ke 3.

                                                  2.pelajar yang siap mencetak warna  terakhir menyambung

                                                     Aktiviti membingkai karya cetakan.

                                                  3.guru menunjuk cara membingkai.

                                                 

BBM                                      : kepingan lino,kertas lukisan,pisau ukir dan NT Cutter,kepingan

                                                  Mounting board.

Refleksi                                                : 3 orang calon telah siap mencetak warna ke3(warna terakhir)

                                                  Calon memahami teknik membingkai karya cetakan.

************************************************************************************

Hari/Tarikh                          : 2/9/2014/Selasa

Tingkatan                            : 6RK5

Masa                                     : 70 minit

Mata Pelajaran                 : Seni Visual 1

Unit Pembelajaran          : 3.PENDEKATAN SEJARAH DAN KRITIKAN SENI VISUAL.

                                             3.1) Pendekatan Sejarah Seni  Visual.

Objektif                                               : Calon seharusnya dapat:-

                                              Menggunakan pendekatan sejarah seni visual untuk membuat apresiasi

                                                   Dan kritikan.

 

Aktiviti Pembelajaran     : Seni Gerakan Abstrak Ekspresionisme, Pop Art dan Op Art.

Prosedur                             : 1.Pembentang oleh pelajar.(Kumpulan)

                                                  2.sesi soal jawab.

                                                  3.mencatat isi-isi penting.

BBM                                      : Kamus Dewan Bahasa dan Pustaka,buku rujukan Seni Visual STPM.

Refleksi                                                : pelajar dapat mengenali  tokoh seniman pelopor gerakan

                                                  Tersebut serta telah memberi contoh karya gerakan tersebut.

 

*************************************************************************************

 Hari/tarikh                         : 2/9/2014 Selasa

Tingkatan                            : 4K6

Masa                                     : 70 minit

Mata Pelajaran                 : PSV

Unit Pembelajaran          : Kraf Tradisional dan Dimensi Baru.

Objektif                                               : Murid-murid dapat Mempelajari proses penghasilan kraf untuk menjadikan

                                                  End product

 

Aktiviti Pembelajaran     : Tenunan.

Prosedur                             : 1.penerangan tajuk oleh guru.

                                                  2.perbincangan isi-isi penting dan membuat catatan.

                                                  3.perbincangan aktiviti berkumpulan.

BBM                                      : contoh kain tenunan,buku rujukan PSV SPM.

Refleksi                                                : pelajar mengetahui kain tenunan tempatan seperti Pua Kumbu.

                                                  Pelajar membentuk kumpulan untuk aktiviti  pada hari berikutnya.

                                                 

************************************************************************************

                                               

Hari/tarikh                          : 3/9/2014 Rabu

Tingkatan                            : 4K6

Masa                                     : 70 minit

Mata Pelajaran                 : PSV

Unit Pembelajaran          : Kraf Tradisional dan Dimensi Baru.

Objektif                                               : Murid-murid dapat Mempelajari proses penghasilan kraf untuk menjadikan

                                                  End product

 

Aktiviti Pembelajaran     : Tenunan Moden-di atas CD

Prosedur                             : 1.penerangan tajuk oleh guru.

                                                  2.penyediaan alat bahan untuk tenunan moden.

                                                  3.tunjuk cara oleh guru.

BBM                                      : contoh motif tenunan,kepingan CD,benang bulu.

Refleksi                                                : pelajar berjaya membuat langkah pertama tenunan moden.

                                                 

************************************************************************************

                                               

Hari/Tarikh                          : 3/9/2014/Rabu

Tingkatan                            : 6RK5

Masa                                     : 70 minit

Mata Pelajaran                 : Seni Visual 1

Unit Pembelajaran          : 3.PENDEKATAN SEJARAH DAN KRITIKAN SENI VISUAL.

                                             3.2) Kritikan Seni  Visual.

Objektif                                               : Calon seharusnya dapat:-

                                              Menerangkan pengertian kritikan seni sebagai alat memahami dan menilai

                                                   Menilai karya seni visual.

 

Aktiviti Pembelajaran     : Pengertian Kritikan Seni  Seni Visual dan tujuan kritikan seni visual.

Prosedur                             : 1.Penerangan tajuk pembelajaran oleh guru.

                                                  2.sesi soal jawab.

                                                  3.mencatat isi-isi penting.

BBM                                      : Kamus Dewan Bahasa dan Pustaka,buku rujukan Seni Visual STPM.

Refleksi                                                : pelajar memahami tujuan kritikan dan dapat menjelaskan kesan

                                                  Kritikan kepada perkembangan seni visual Malaysia.

                                                 

*************************************************************************************

Hari/tarikh                          : 4/9/2014 Khamis

Tingkatan                            : 4K6

Masa                                     : 70 minit

Mata Pelajaran                 : PSV

Unit Pembelajaran          : Kraf Tradisional dan Dimensi Baru.

Objektif                                               : Murid-murid dapat Mempelajari proses penghasilan kraf untuk menjadikan

                                                  End product

 

Aktiviti Pembelajaran     : Tenunan Moden-di atas CD

Prosedur                             : 3.tunjuk cara oleh guru cara menenun di atas CD menggunakan

                                                   3 warna dari benang bulu.

BBM                                      : contoh motif tenunan,kepingan CD,benang bulu.

Refleksi                                                : pelajar bekerjasama dan menunjukkan kesungguhan melakukan

                                                  Aktiviti menenun.

                                                 

************************************************************************************

Hari/Tarikh                          : 4/9/2014/Khamis.

Tingkatan                            : 6RK5

Masa                                     : 70 minit

Mata Pelajaran                 : Seni Visual 1

Unit Pembelajaran          : 3.PENDEKATAN SEJARAH DAN KRITIKAN SENI VISUAL.

                                             3.2) Kritikan Seni  Visual.

Objektif                                               : Calon seharusnya dapat:-

                                              Menerangkan pengertian kritikan seni sebagai alat memahami dan menilai

                                                   Menilai karya seni visual.

 

Aktiviti Pembelajaran     : Latihan membuat kritikan karya artis tempatan.

Prosedur                             : 1.Penerangan tajuk pembelajaran oleh guru.

                                                  2.Latihan-kritikan karya Datuk Syed Ahmad jamal.

                                                  3.mencatat isi-isi penting.

BBM                                      : Contoh catan Datuk Syed Ahmad Jamal,buku rujukan

  Seni Visual STPM.

Refleksi                                                : pelajar menggunakan 4 strategi kritikan seni karya

                                                  Datuk Syed Ahmad Jamal” Gunung Ledang”

                                                 

*************************************************************************************

Hari/Tarikh                          : 4/9/2014. /Khamis

Tingkatan                            : 6AK5

Masa                                     : 70 minit

Mata Pelajaran                 : Seni Visual 3

Unit Pembelajaran          : Projek Kajian Seni Visual 970/3.

Aktiviti                                  : Penghasilan Karya Akhir(Cetakan Lino di atas kertas.)

Objektif                                               :pelajar dapat  melakukan aktiviti mencetak dengan

                                                Menekan aspek ketepatan dan kekemasan.

Prosedur                             : 1.calon yang telah siap mengukir menyambung mencetak

                                                     Warna ke 3.

                                                  2.pelajar yang siap mencetak warna  terakhir menyambung

                                                     Aktiviti membingkai karya cetakan.

                                                  3.guru menunjuk cara membingkai.

                                                 

BBM                                      : kepingan lino,kertas lukisan,pisau ukir dan NT Cutter,kepingan

                                                  Mounting board.

Refleksi                                                : 3 orang calon telah berjaya membuat bingkai karya dengan

                                                  Betul dan kemas.

                                                 

************************************************************************************

 

Hari/Tarikh                          : 5/9/2014. /Jumaat

Tingkatan                            : 6AK5

Masa                                     : 70 minit

Mata Pelajaran                 : Seni Visual 3

Unit Pembelajaran          : Projek Kajian Seni Visual 970/3.

Aktiviti                                  : Penghasilan Karya Akhir(Cetakan Lino di atas kertas.)

Objektif                                               :pelajar dapat  melakukan aktiviti mencetak dengan

                                                Menekan aspek ketepatan dan kekemasan.

Prosedur                             : 1.calon yang telah siap mengukir menyambung mencetak

                                                     Warna ke 3.

                                                  2.pelajar yang siap mencetak warna  terakhir menyambung

                                                     Aktiviti membingkai karya cetakan.

                                                  3.pelajar yang siap membingkai menyambung memperkemaskan

                                                     Folio .

                                                 

BBM                                      : kepingan lino,kertas lukisan,pisau ukir dan NT Cutter,kepingan

                                                  Mounting board.

Refleksi                                                : semua calon menunjukkan kesungguhan untuk menyiapkan

                                                  Folio dan karya masing-masing.

                                                 

************************************************************************************

 

 

 

 

No comments:

Post a Comment