RPH KARTINI SAHAMAT

Saturday, March 24, 2012

MINGGU KE 12.

Hari/Tarikh Isnin 19.3.2012
Tingkatan 6AK5
Mata Pelajaran Seni Visual
Masa 70 minit
Perkara Pemulangan Kertas Ujian 1dan Pembetulan
Objektif 1. Pelajar dapat memperbaiki kesilapan yang terdapat dalam jawapan.
Aktiviti 1.pemulangan kertas jawapan kepada pelajar dan memaklumkan markah penuh ujian 1.
2.perbincangan jawapan -fakta ,huraian dan markah soalan 1 dan soalan 2(esei)
BBM kertas soalan ujian 1
Refleksi pelajar dapat membandingkan jawapan yang telah dibuat dengan skima jawapan yang diberi oleh guru. pelajar telah memahami kesilapan yang telah dilakukan.

Hari/Tarikh Selasa 20.3.2012
Tingkatan 4K8
Masa 70 minit
Unit Pembelajaran 1.2) Seni Halus-Arca.
Obj/Hasil Pembelajaran 1.memahami proses,gubahan,fungsi seni visual(arca) serta dapat berkomunikasi dalam bidang seni berkaitan.

ARAS 1

Menginterpertasikan maklumat yang akan digunakan dalam penghasilan karya.

Mengaplikasikan asas seni reka.

Aktiviti

. Idea dan proses

i. mesej/kandungan

ii. pewujudan idea

iii. olahan idea

Prosedur 1.Memperkenalkan tajuk dan penjelasan maksud,fungsi,proses dan alat bahan merekabentuk arca.
2.menunjuk contoh-contoh arca.
3.penerangan prosedure latihan amali.
4.latihan amali
BBM buku rujukan PSV SPM,contoh arca(gambar)
Refleksi pelajar memahami jenis-jenis arca dan alat bahan yang digunakan untuk menghasilkan arca. latihan amali akan dibuat secara berkumpulan dan dilakukan pada hari Rabu.

Hari/Tarikh Selasa 20.3.2012
Tingkatan 6AK5
Mata Pelajaran Seni Visual
Masa 70 minit
Unit Pembelajaran Pendekatan Penjanaan Idea.
Obj/Hasil Pembelajaran

Pelajar diharapkan dapat:

· memahami maksud penjanaan idea

· mengenal pasti pendekatan yang digunakan untuk memahami penjanaan idea

menyedari penjanaan idea dibuat bagi memperkukuh sumber idea yang didapati sama ada dari sumber alam, sumber buatan manusia, peristiwa, eksperimentasi bahan dan teknik serta cara penampilan
Aktiviti Pendekatan: Peniruan.
Prosedur 1.Penerangan tajuk pembelajaran.
2.perbincangan isi pembelajaran.
3.menunjuk contoh karya dari idea peniruan-catan jafaar taib(gaya catan realisme)
BBM buku rujukan seni visual STPM,gambar contoh karya gaya realisme.
Refleksi pelajar dapat memahami isi pemeblajaran yang disampaikan.

Hari/Tarikh Rabu 21.3.2012
Tingkatan 4K8 dan 4K6
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Masa 70 minit
Unit Pembelajaran 1.2) Seni Halus-Arca
Obj/Hasil Pembelajaran 1.memahami proses,gubahan,fungsi seni visual(arca) serta dapat berkomunikasi dalam bidang seni berkaitan.

ARAS 1

Menginterpertasikan maklumat yang akan digunakan dalam penghasilan karya.

Mengaplikasikan asas seni reka.

Aktiviti

. Idea dan proses

i. mesej/kandungan

ii. pewujudan idea

iii. olahan idea
Prosedur 1.Memperkenalkan tajuk dan penjelasan maksud,fungsi,proses dan alat bahan merekabentuk arca.
2.menunjuk contoh-contoh arca.
3.penerangan prosedure latihan amali.
4.latihan amali dalam kumpulan.
BBM buku rujukan PSV SPM,contoh arca(gambar)
Refleksi Tingkatan4K6-pelajar memahami fungsi dan jenis arca serta alat bahan yang digunakan untuk menghasilkannya.
Tingkatan4K8-kerja pemotongan hardboard kurang kemas. Semua kumpulan ada membawa alat bahan seperti yang diarahkan.

hari/Tarikh Khamis 22.3.2012
Tingkatan 6AK5
Mata Pelajaran Seni Visual
Masa 70 minit
Unit Pembelajaran2,2)Pendekatan Penjanaan Idea
Obj/Hasil Pembelajaran

Pelajar diharapkan dapat:

· memahami maksud penjanaan idea

· mengenal pasti pendekatan yang digunakan untuk memahami penjanaan idea

menyedari penjanaan idea dibuat bagi memperkukuh sumber idea yang didapati sama ada dari sumber alam, sumber buatan manusia, peristiwa, eksperimentasi bahan dan teknik serta cara penampilan
AktivitiPendekatan: Penerokaan dan Temubual.
Prosedur1.Penerangan tajuk pembelajaran.
2.perbincangan isi pembelajaran.
BBMBuku rujukan Seni Visual STPM.
RefleksiPelajar membuat nota sendiri dirumah dengan merujuk buku dan bahan tambahan lain.

Hari/TarikhJumaat 23.3.2012
Tingkatan4K6
Mata PelajaranPSV
Masa70 minit
Unit Pembelajaran1.2) Seni Halus-Arca
Obj/Hasil Pembelajaran1.memahami proses,gubahan,fungsi seni visual(arca) serta dapat berkomunikasi dalam bidang seni berkaitan.

ARAS 1

Menginterpertasikan maklumat yang akan digunakan dalam penghasilan karya.

Mengaplikasikan asas seni reka.
Aktiviti Idea dan proses

i. mesej/kandungan

ii. pewujudan idea

iii. olahan idea
Prosedur 1.menunjuk contoh-contoh arca.
2.penerangan prosedur latihan amali.
4.latihan amali dalam bentuk kumpulan.
BBMbuku rujukan PSV SPM,contoh arca(gambar)
Refleksisetiap kumpulan pelajar telah mempunyai cadangan idea untuk menghasilkan arca berdasarkan flora dan fauna. Kesemua pelajar menggunakan bahan daripada kertas yang keras.


Hari/TarikhJumaat 23.3.2012
Tingkatan6AK5
Mata PelajaranSeni Visual
Masa70 minit
Unit Pembelajaran2.2) Pendekatan Penjanaan Idea.
Obj/Hasil Pembelajaran

Pelajar diharapkan dapat:

· memahami maksud penjanaan idea

· mengenal pasti pendekatan yang digunakan untuk memahami penjanaan idea

menyedari penjanaan idea dibuat bagi memperkukuh sumber idea yang didapati sama ada dari sumber alam, sumber buatan manusia, peristiwa, eksperimentasi bahan dan teknik serta cara penampilan
Aktiviti PembelajaranPendekatan Idea: Pembacaan,Pemerhatian,eksperimentasi.
Prosedur1.Penerangan tajuk pembelajaran.
2.perbincangan isi pembelajaran.
BBMBuku Rujukan Seni Visual STPM
RefleksiPelajar memahami tajuk pembelajaran,nota akan dibuat sendiri oleh pelajar dengan merujuk buku dan berbincang dengan rakan-rakan.

Sunday, March 11, 2012

RPH MINGGU 10

HARI ISNIN 5.3.2012 CUTI REHAT KHAS

Hari/Tarikh Selasa 6.3.2012
Tingkatan 4K8
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Masa 70 minit
Unit Pembelajaran 1.Penghasilan Seni Visual: 1.2) Seni Halus
Obj/Hasil Pembelajaran

Memahami proses, gubahan dan fungsi Seni Visual serta berkomunikasi dalam semua bidang seni berkaitan.

ARAS 1

Menginterpertasikan maklumat yang akan digunakan dalam penghasilan karya.

Mengaplikasikan asas seni reka.
Aktiviti Catan-Definisi,fungsi,alat bahan.dan proses
Prosedur 1.sambungan aktiviti mewarna lakaran dengan menggunakan media warna air. cikgu membuat bimbingan dari satu meja ke satu meja.
BBM contoh catan,warna air, buku rujukan seni SPM
Refleksi pelajar yang belum siap membawa hasil kerja ke rumah unutk disiapkan sepenuhnya.

Hari/Tarikh Selasa 6.3.2012
Tingkatan 6AK5
Mata Pelajaran Seni Visual
Masa 70 minit
Perkara Ujian Pertengahan Semester Pertama: Pengajian Am.

Hari/Tarikh Rabu 7.3.2012
Tingkatan 4K8 dan 4K6
Masa 70 minit
Mata pelajaran Pendidikan Seni Visual
Perkara Ujian Pertengahan Semester Pertama: Soalan Amali.Gambarkan Suatu Pemandangan Nelayan Pulang Dari Laut.

Hari/Tarikh Khamis 8.3.2012
Tingkatan 6AK5
Masa 70 minit
Mata Pelajaran Seni Visual.
Perkara Ujian Pertenaghan Semester Pertama: Sastera.

Hari/Tarikh Jumaat 9.3.2012
Tingkatan 6AK5
Masa 70 minit
Perkara Ujian Pertenaghan Semester Pertama: Bahasa Melayu


Hari/Tarikh Jumaat 9.3.2012
Tingkatan 4K6
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Masa 70 minit
Unit Pembelajaran 1.Penghasilan Seni Visual: 1.2) Seni Halus
Obj/Hasil Pembelajaran

Memahami proses, gubahan dan fungsi Seni Visual serta berkomunikasi dalam semua bidang seni berkaitan.

ARAS 1

Menginterpertasikan maklumat yang akan digunakan dalam penghasilan karya.

Mengaplikasikan asas seni reka.
Aktiviti Catan-Proses Mewarna.
Prosedur 1.sambungan aktiviti mewarna lakaran dengan menggunakan media warna air. cikgu membuat bimbingan dari satu meja ke satu meja.
BBM contoh catan,warna air, buku rujukan seni SPM
Refleksi pelajar telah memahami teknik mewarna imej dengan teknik basah atas basah dan kering atas basah.

Tuesday, March 6, 2012

RPH MINGGU KE 9

Hari/Tarikh Isnin 27.2.2012
Tingkatan 6AK5
Mata Pelajaran Seni Visual
Masa 70 minit
Unit Pembelajaran Teori Penghasilan: Sumber idea.
Obj/Hasil Pembelajaran

-menegaskan kepelbagaian sumber idea yang dapat menimbulkan kreativiti dan sensitiviti

memahami bahawa pelbagai sumber idea boleh dirujuk kepada persekitaran, unsur budaya seperti aspek sosial, agama, politik, dan sejarah

Aktiviti Sumber idea: persekitaran semulajadi,buatan manusia dan fenomena
Prosedur 1.penerangan tajuk pembelajaran.
2.perbincangan-karya yang bersumber idea dari persekitaran semulajadi,buatan manusia dan fenomena.
BBM buku rujukan seni visual STPM,contoh karya nirmala shanmungalingam,bayu utomo,artis dll.
Refleksi pelajar dapat menjelaskan isi tersurat dan tersirat dari karya artis dan mengaitkkan dengan sumber idea dari persekitaran semulajadi dan buatan manusia.

Hari/Tarikh Selasa 28.2.2012
Tingkatan 4K8
Mata pelajaran Pendidikan Seni Visual
Masa 70 minit
Unit Pembelajaran 1.Penghasilan Seni Visual: 1.2) Seni Halus.
Obj/Hasil Pembelajaran

Memahami proses, gubahan dan fungsi Seni Visual serta berkomunikasi dalam semua bidang seni berkaitan.

ARAS 1

Menginterpertasikan maklumat yang akan digunakan dalam penghasilan karya.

Mengaplikasikan asas seni reka.

Aktiviti Catan-Definisi,fungsi,alat bahan.dan proses
Prosedur 1.penjelasan definisi,fungsi dan alat bahan kepada pelajar.
2.menunjuk contoh karya,alat dan bahan.
3.mencatat nota.
BBM catan warna air,warna air,berus,bekas letak warna,akrilik,buku rujukan PSV SPM
Refleksi pelajar mengenali alat dan bahan untuk menghasilkan catan. nota sebahagian kecil yang belum lengkap.

Hari/tarikh Selasa 28.2.2012
Tingkatan 6AK5
Mata Pelajaran Seni Visual
Masa 70 minit
Unit Pembelajaran Teori Penghasilan idea
Obj/Hasil Pembelajaran -menegaskan kepelbagaian sumber idea yang dapat menimbulkan kreativiti dan sensitiviti

-memahami bahawa pelbagai sumber idea boleh dirujuk kepada persekitaran, unsur budaya seperti aspek sosial, agama, politik, dan sejarah

Aktiviti Sumber idea peristiwa semasa dan sejarah
Prosedur

Perbincangan isi pelajaran berdasarkan contoh karya. Pelajar diminta menambahkan lagi contoh karya yang bersumberkan idea dari isu semasa dan sejarah.

Menyalin nota

BBM Buku Rujukan seni visual STPM.
Refleksi Pelajar banyak menyatakan karya yang bertemakan pemanasan global,pencemaran sungai ,karya bertemakan pembuangan bayi sabagai contoh karya yang bersumberkan idea dari isu semasa.

Hari/ Tarikh Rabu/ 29.2.2012
Tingkatan 4K8
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Masa 70 minit
Unit Pembelajaran 1.Penghasilan Seni Visual: 1.2) Seni Halus.
Obj/Hasil Pembelajaran

Memahami proses, gubahan dan fungsi Seni Visual serta berkomunikasi dalam semua bidang seni berkaitan.

ARAS 1

Menginterpertasikan maklumat yang akan digunakan dalam penghasilan karya.

Mengaplikasikan asas seni reka.
Aktiviti Catan-Definisi,fungsi,alat bahan.dan proses
Prosedur 1.penjelasan definisi,fungsi dan alat bahan kepada pelajar.
2.menunjuk contoh karya,alat dan bahan.
3.mencatat nota.
4.membuat lakaran -perahu nelayan.
BBM catan warna air,warna air,berus,bekas letak warna,akrilik,buku rujukan PSV SPM
Refleksi 4K8 nota semua telah selesai manakala lakaran perahu masih belum tepat.Lakaran perahu belum tepat bentuknya.4K6 sebahagian kecil sahaja yang dapat melakar bentuk perahu dengan betul dan tepat.

Hari/tarikh Khamis 1.3.2012
Tingkatan 6AK5
Mata Pelajaran Seni Visual
Masa 70 minit
Unit Pembelajaran Teori Penghasilan Idea.
Obj/Hasil Pembelajaran

menegaskan kepelbagaian sumber idea yang dapat menimbulkan kreativiti dan sensitiviti.

memahami bahawa pelbagai sumber
idea boleh dirujuk kepada persekitaran, unsur budaya seperti aspek sosial, agama, politik, dan sejarah

Aktiviti Sumber Idea: Pengalaman Peribadi dan sosial.
Prosedur

1. Penerangan isi pelajaran

Menunjukkan contoh-contoh karya

3.pelajar diminta menghuraikan sumber idea pengalaman peribadi yang terdapat dalam catan artis Malaysia-Syed Ahmad Jamal,Hussein Enas,Bayu Utomo dan Latif Mohidin.

4.pembentangan oleh setiap pelajar

BBM Buku Rujukan Seni Visual STPM,gambar karya Tanjung Kupang dan memetik tembakau.
Refleksi pembentangan akan disambung ke hari Jumaat.

Hari/tarikh Jumaat 2.3.2012
Tingkatan 4K6
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Masa 70 minit
Unit Pembelajaran 1.Penghasilan Seni Visual: 1.2) Seni Halus
Obj/Hasil Pembelajaran

Memahami proses, gubahan dan fungsi Seni Visual serta berkomunikasi dalam semua bidang seni berkaitan.

ARAS 1

Menginterpertasikan maklumat yang akan digunakan dalam penghasilan karya.

Mengaplikasikan asas seni reka.
Aktiviti Catan-Definisi,fungsi,alat bahan.dan proses
Prosedur 1.menunjuk langkah melukis bentuk perahu.
2.menunjuk proses membuat lakaran pemandangan kampung nelayan di tepi pantai
BBM contoh lukisan perkampungan nelayan.
Refleksi lakaran yang dihasilkan sudah menampakkan pembahagian ruang.bentuk objek masih perlu diperbaiki.

Hari/Tarikh Jumaat 2.3.2012
Tingkatan 6AK5
Mata Pelajaran Seni Visaul
Masa 70 minit
Unit Pembelajaran Teori Penghasilan Idea
Obj/Hasil Pembelajaran

menegaskan kepelbagaian sumber idea yang dapat menimbulkan kreativiti dan sensitiviti.

2. memahami bahawa pelbagai sumber
idea boleh dirujuk kepada persekitaran, unsur budaya seperti aspek sosial, agama, politik, dan sejarah
Aktiviti Sumber Idea: Pengalaman Peribadi dan sosial.
Prosedur 1.pembentangan oleh setiap pelajar.
2.pandangan dan ulasan oleh guru.
BBM Buku Rujukan Seni Visual STPM
Refleksi pembentangan berjalan lancar guru cuma memberi beberapa isi tambahan.

Hari/Tarikh Sabtu 3.3.2012
Tingkatan 6AK5
Mata Pelajaran Seni Visual
Masa 70 minit
Unit Pembelajaran Apresiasi Seni: latihan teori (latihan ulangkaji)
Obj/Hasil Pembelajaran dapat menginterpretasi karya yang diberi.
-pelajar memahami bahawa pengkaryaan dan perekaan mempunyai makna dan fungsi dalam konteks tertentu.
Aktiviti Latihan teori: Kritikan Seni menggunakan Strategi Kritikan Seni.
Prosedur 1.guru mengedar gambar karya Datuk Ibrahim Hussein.
2.Penjelasan latihan-membuat kritikan seni mengguna strategi kritikan seni.
3.pelajar membuat latihan bertulis.
BBM gambar karya bercetak.buku rujukan seni Visual STPM.
Refleksi Semua pelajar yang hadir telah menyiapkan latihan yang diberi.

Hari/Tarikh Sabtu 3.3.2012
Tingkatan 4K6
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Masa 70 minit
Unit Pemeblajaran 1.Penghasilan Seni Visual: 1.2) Seni Halus
Obj /Hasil Pembelajaran

Memahami proses, gubahan dan fungsi Seni Visual serta berkomunikasi dalam semua bidang seni berkaitan.

ARAS 1

Menginterpertasikan maklumat yang akan digunakan dalam penghasilan karya.

Mengaplikasikan asas seni reka.
Aktiviti Catan:Proses Mewarna.
Prosedur 1.menyediakan alat dan bahan.
2.tunjuk cara membancuh warna dan mewarna lakaran.
3.pelajar mecuba mewarna lakaran masing-masing.
BBM warna air,akrilik, berus,tempat letak warna dn air.
Refleksi pelajar memahami cara menyapu teknik basah atas basah. Lukisan belum lengkap sepenuhnya. akan disambung ke minggu hadapan.