RPH KARTINI SAHAMAT

Saturday, July 17, 2010

RPH MINGGU 27 DAN 28

minggu/tarikh 27 (5.7.2010)
hari isnin
tingkatan 6RK5
mata pelajaran seni visual 2
masa 70 minit
unit pembelajaran lukisan: cahaya dan bentuk
hasil pembelajaran memahami elemen-elemen lukisan yang digunakan dalam lukisan
aktiviti pembelajaran 1.penerangan tajuk pembelajaran.
2.perbincangan aspek cahaya dan bentuk berdasarkan contoh-contoh catan
BBM nota bercetak,buku rujukan seni visul stpm.
Refleksi p&p berjalan dengan lancar.

hari/tarikh isnin(5.7.2010)
tingkatan 6AK5
mata pelajaran seni visual 2
masa 70 minit
unit pembelajaran makna/fungsi/konteks:Kepercayaan
hasil pembelajaran memahami bahawa pengkaryaan dan perekaan mempunyai makna dan fungsi dalam konteks tertentu.
aktiviti pembelajaran 1.perbincangan isi pembelajaran.
2.sesi soal jawab
3.apresiasi -menganalisis unsur kepercayaan dalam karya.
BBM buku rujukan seni visual stpm,contoh karya catan pelukis malaysia.
Refleksi p&p berjalan seperti yang dirancang.

hari/tarilkh selasa(6.7.2010)
tingkatan 4K3
mata pelajaran pendidikan seni visual
masa 70 minit
unit pembelajaran reka bentuk seni hiasan dalaman
hasil pembelajaran Aras 1-memahami beberapa prinsip asas dalam dalam hiasan dalaman.
Aras2-mengetahui konsep ruang(lokasi) yang boleh dibangunkan dengan mengambil kira aspek hiasan dalaman.
aktiviti pembelajaran 1.penerangan tajuk- maksud bidang seni reka bentuk dalaman.
2.menghuraikan prinsip-prinsp asas dalam hiasan dalaman.
3.mencatat nota
BBM buku rujukan psv spm,
Refleksi semua pelajar melengkapkan nota masing-masing.

hari/tarikh selasa(6.7.2010)
tingkatan 6RK 5
mata pelajaran seni visual 2
masa 70 minit
unit pembelajaran lukisan: cahaya dan bayang
hasil pembelajaran memahami elemen-elemen lukisan yang digunakan dalam lukisan
aktiviti pembelajaran 1.menyediakan set-kiub,selinder.
2.penerangan aspek cahaya dan bayang yang ada pada setting.
3.pelajar membuat pemerhatian terhadap objek,pengukuran dan membuat lakaran
BBM kotak(kiub),kotak (selinder), nota cahaya dan bayang.
Refleksi lakaran belum siap, sambung pada hari berikutnya.aktiviti pengukuran mengambil masa yang lama. kesilapan mengukur pada beberapa pelajar diminta mengubahsuai.

Hari/tarikh selasa(6.7.2010)
Tingkatan 6AK5
Mata pelajaran Seni Visual
Masa 70 minit.
Unit Pembelajaran makna/fungsi/konteks:persekitaran i)semulajadi. ii)buatan manusia iii)fenomena
Hasil pembelajaran pengkaryaan dan perekaan mempunyai makna dan fungsi dalam konteks tertentu.
Aktiviti Pembelajaran 1.pembentangan oleh kumpulan pelajar tajuk persekitaran semulajadi dalam karya seni visual.
BBM buku rujukan seni visual stpm.
Refleksi pembentang berjalan dengan lancar,cuma kurang contoh karya seni visual.

Hari/tarikh Rabu(7.7.2010)
Tingkatan 6AK5
Mata Pelajaran Seni Visual
Masa 70 minit
Unit Pembelajaran makna/fungsi/konteks:persekitaran i)semulajadi. ii)buatan manusia iii)fenomena
Hasil Pembelajaran pengkaryaan dan perekaan mempunyai makna dan fungsi dalam konteks tertentu.
Aktiviti Pembelajaran 1.pembentangan oleh kumpulan pelajar tajuk persekitaran buatan manusia dalam karya seni visual
BBM buku rujukan seni visual stpm,
Refleksi pemebntang berjalan seperti yang di rancang

Hari/Tarikh Rabu(7.7.2010)
Tingkatan 6RK5
Mata Pelajaran Seni Visual
Masa 70 minit
Unit Pembelajaran lukisan: cahaya dan bayang
Hasil Pembelajaran memahami elemen-elemen lukisan yang digunakan dalam lukisan
Aktiviti Pembelajaran 1.sambungan aktiviti membuat lakaran.
2.guru membimbing dari meja ke meja
BBM kotak(kiub),kotak selinder.
Refleksi pelajar dinasihatkan supaya sentiasa menggunaka titik perspektif satu atau 2 untuk mendapatkan bentuk yang tepat.

Hari/Tarikh Rabu(7.7.2010)
Tingkatan 4K3
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Masa 70 minit
Unit Pembelajaran reka bentuk seni hiasan dalaman
Hasil Pembelajaran Aras 1-memahami beberapa prinsip asas dalam dalam hiasan dalaman.
Aras2-mengetahui konsep ruang(lokasi) yang boleh dibangunkan dengan mengambil kira aspek hiasan dalaman.
Aktiviti Pembelajaran 1.penerangan lukisan 1 titik lenyap untuk mewujudkan ruang.
2.guru menunjukkan cara melukis di depan kelas.
BBM gambar rajah lukisan perspektif
Refleksi p&p berjalan seperti yang dirancang.

Hari/Tarikh Khamis(8.7.2010)
Tingkatan 6AK5
Mata Pelajaran Seni Visual
Masa 70 minit
Unit Pembelajaran makna/fungsi/konteks:persekitaran i)semulajadi. ii)buatan manusia iii)fenomena
Hasil Pembelajaran pengkaryaan dan perekaan mempunyai makna dan fungsi dalam konteks tertentu.
Aktiviti Pembelajaran 1.pembentangan oleh kumpulan pelajar tajuk fenomena dalam karya seni visual
BBM buku rujukan seni visual stpm
Refleksi pembentangan kurang soalan dari kalangan rakan-rakan.

Hari/Tarikh Khamis(8.7.2010)
Tingkatan 6RK5
Mata Pelajaran Seni Visual
Masa 70 minit.
Unit Pembelajaran lukisan: cahaya dan bayang
hasil pembelajaran memahami elemen-elemen lukisan yang digunakan dalam lukisan
Aktiviti Pemeblajaran 1.sambungan aktiviti membuat lakaran.
2.guru membimbing dari meja ke meja pelajar. penekanan pada aspek perspektif untuk mendapat bentuk yang tepat.
3.membuat pengukuran untuk mendapatkan kedudukan bayang yang tepat.
BBM nota lukisan cahaya dan bayang,contoh lukisan alam benda.
Refleksi pelajar telah memahami cara meletak bayang objek dengan betul.

Hari/Tarikh Jumaat(9.7.2010)
Tingkatan 4K3
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual.
Unit Pembelajaran reka bentuk seni hiasan dalaman
Hasil Pembelajaranif. Aras 1-memahami beberapa prinsip asas dalam dalam hiasan dalaman.
Aras2-mengetahui konsep ruang(lokasi) yang boleh dibangunkan dengan mengambil kira aspek hiasan dalaman.
Aktiviti Pembelajaranif 1.pelajar latihan amali-melukis ruang dengan menggunakan 1 titik perspektif.
BBM Contoh lukisan 1 titik perspektif, majalah seni hiasan dalaman.
Refleksi aspek lukisan amat lemah, ramai pelajar yang diminta mengubahsuai lukisan 1 titik perspektif.
ISNIN: 12.7.2010 CUTI REHAT KHAS.
Minggu /Tarikh 28(13.7.2010)
Hari Selasa
Tingkatan 6AK5
Mata Pelajaran Seni Visual
Masa 70 minit
Unit Pembelajaran penyediaan portfolio dan hasil karya kajian pengolahan dan gubahan
Hasil Pembelajaran pendedahan kepada pelajar tentang pengertian,keperluan dan pendekatan penyelidikan yang sesuai supaya pelajar dapat mencungkil penemuan-penemuan yang bermutu dalam bidang seni visual.
Aktiviti Pemeblajaran calon soalan 4-bimbingan cara membuat lukisan menggunakan 2 titik lenyap untuk menimbulkan ruang dalaman
BBM nota bercetak lukisan perspektif,folio stpm
Refleksi pelajar memahami penerangan dan meneruskan beberapa lakaran

Hari/Tarikh Selasa( 13.7.2010)
Tingkatan 6RK5
Mata Pelajaran Seni Visual
Masa 70 minit
Unit Pembelajaran lukisan: cahaya dan bayang, kedalaman ruang.
Hasil Pembelajaran memahami elemen-elemen lukisan yang digunakan dalam lukisan
Aktiviti Pembelajaran 1.latihan amali sambung lukisan untuk menimbulkan kedalaman ruang bentuk objek dengan menggunakan lakaran pensil.
BBM nota lukisan cahaya dan bayang, contoh lukisan alam benda.
Refleksi pelajar telah dapat melukis bentuk dengan pespektif yang betul.

Hari/Tarikh Selasa(13.7.2010)
Tingkatan 4K3
Mata Pelajaran Seni Visual
Masa 70 minit
Unit Pembelajaran reka bentuk seni hiasan dalaman
Hasil Pembelajaran Aras 1-memahami beberapa prinsip asas dalam dalam hiasan dalaman.
Aras2-mengetahui konsep ruang(lokasi) yang boleh dibangunkan dengan mengambil kira aspek hiasan dalaman.
Aktiviti Pembelajaran 1.pelajar latihan amali-melukis bentuk perabot dengan menggunakan 1 titik perspektif.
BBM buku rujukan seni spm,majalah hiasan dalaman,contoh lukisan hiasan dalaman.
Refleksi kemahiran melukis bentuk 3d dengan perspektif masih kurang memuaskan.

Hari/tarikh Rabu(14.7.2010)
Tingkatan 6RK5
Mata Pelajaran Seni Visual
Masa 70 minit
Unit Pembelajaran lukisan: cahaya dan bayang serta kedalaman ruang.
Hasil pembelajaran memahami elemen-elemen lukisan yang digunakan dalam lukisan
Aktiviti Pembelajaran latihan amali-menggunakan warna untuk menimbulkan bentuk,cahaya dan bayang dan kedalaman ruang.
BBM oil pastel color, contoh lukisan.
Refleksi pelajar tidak mengikut skala tona warna menyebabkan mereka menghadapi masalah dalam menimbulkan kesan cahaya dan bayang.

Hari/Tarikh Rabu(14.7.2010)
Tingkatan 6AK5
Mata Pelajaran Seni Visual
Masa 70 minit
Unit Pembelajaran penyediaan portfolio dan hasil karya kajian pengolahan dan gubahan.
Hasil Pembelajaran pendedahan kepada pelajar tentang pengertian, keperluan dan pendekatan penyelidikan yang sesuai supaya pelajar dpt mencungkil penemuan-penemuan yang bermutu dalam bidang seni visual.
Aktiviti Pembelajaran calon soalan 1 pemeriksaan lakaran akhir logo,kad nama, kepala surat dan kenderaan perdagangan.
-penerangan tentang kajian warna minimum 5 kajian perluan dibuat.
BBM contoh hasil kerja pelajar tahun lepas, buku rujukan reka bentuk grafik.
Refleksi beberapa calon hasil kerja kurang kemas dan dikhendaki membuat semula lakaran logo.

Hari/tarikh Rabu(14.7.2010)
Tingkatan 4K3
Mata pelajaran pendidikan seni visual
Masa 70 minit
Unit Pembelajaran reka bentuk seni hiasan dalaman
hasil Pembelajaran Aras 1-memahami beberapa prinsip asas dalam dalam hiasan dalaman.
Aras2-mengetahui konsep ruang(lokasi) yang boleh dibangunkan dengan mengambil kira aspek hiasan dalaman
aktiviti pemeblajaran sambungan aktivirti melukis bentuk perabot dengan menggunakan garisan perspektif.
BBM buku rujukan seni visual spm,majalah hiasan dalaman,contoh lukisan hiasan dalaman.
Refleksi lukisan perabot masih kurang tepat. pelajar diminta memperbaikinya.

hari/Tarikh Khamis(15.7.2010)
Tingkatan 6RK5
Mata Pelajaran Seni Visual
Masa 70 minit
Unit pembelajaran Lukisan: cahaya,bayang dan kedalaman ruang.
hasil Pembelajaran memahami elemen-elemen lukisan yang digunakan dalam lukisan
Aktiviti Pembelajaran sambungan latihan amali mewarna untuk menimbulkan bentuk,cahaya, bayang serta kedalaman ruang.
BBM contoh lukisan alam benda, oil pastel.
Refleksi lukisan belum siap sepenuhnya, kawalan warna masih kurang kemas.

Hari/Tarikh Khamis(15.7.2010)
Tingkatan 6AK5
Mata Pelajaran seni visual
Masa 70 minit
Unit Pembelajaran penyediaan portfolio dan hasil gubahan karya kajian pengolahan dan gubahan.
Hasil Pembelajaran pendedahan kepada pelajar tentang pengertian, keperluan dan pendekatan penyelidikan yang sesuai supaya pelajar dapat mencungkil penemuan-penemuan yang bermutu dalam bidang seni visual.
Aktiviti Pembelajaran calon soalan 1-kajian media dan warna penerangan dari guru jenis-jenis media basah dan kering
BBM buku rujukan seni visual stpm,contoh media basah dan media kering.
Refleksi calon belum begitu mengenali media seperti cat minyak da akrilik.

Hari/Tarikh Jumaat(16.7.2010)
Tingkatan 4K3
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Masa 70 minit
Unit Pembelajaran seni reka bentuk hiasan dalaman
Hasil Pembelajaran Aras 1-memahami beberapa prinsip asas dalam dalam hiasan dalaman.
Aras2-mengetahui konsep ruang(lokasi) yang boleh dibangunkan dengan mengambil kira aspek hiasan dalaman
Aktiviti Pembelajaran 1.tunjuk cara mewarna ruang dalam bilik dan perabot serta hiasan didalamnya menggunakan pensil warna.
2.pelajar membuat latihan mewarna.
BBM buku rujukan seni visual spm,majalah hiasan dalaman,contoh lukisan
Refleksi kerja mewarna belum dapat disiapkan dan disambung ke minggu hadapan.
RPH MINGGU 27 DAN 28

minggu/tarikh 27 (5.7.2010)
hari isnin
tingkatan 6RK5
mata pelajaran seni visual 2
masa 70 minit
unit pembelajaran lukisan: cahaya dan bentuk
hasil pembelajaran memahami elemen-elemen lukisan yang digunakan dalam lukisan
aktiviti pembelajaran 1.penerangan tajuk pembelajaran.
2.perbincangan aspek cahaya dan bentuk berdasarkan contoh-contoh catan
BBM nota bercetak,buku rujukan seni visul stpm.
Refleksi p&p berjalan dengan lancar.

hari/tarikh isnin(5.7.2010)
tingkatan 6AK5
mata pelajaran seni visual 2
masa 70 minit
unit pembelajaran makna/fungsi/konteks:Kepercayaan
hasil pembelajaran memahami bahawa pengkaryaan dan perekaan mempunyai makna dan fungsi dalam konteks tertentu.
aktiviti pembelajaran 1.perbincangan isi pembelajaran.
2.sesi soal jawab
3.apresiasi -menganalisis unsur kepercayaan dalam karya.
BBM buku rujukan seni visual stpm,contoh karya catan pelukis malaysia.
Refleksi p&p berjalan seperti yang dirancang.

hari/tarilkh selasa(6.7.2010)
tingkatan 4K3
mata pelajaran pendidikan seni visual
masa 70 minit
unit pembelajaran reka bentuk seni hiasan dalaman
hasil pembelajaran Aras 1-memahami beberapa prinsip asas dalam dalam hiasan dalaman.
Aras2-mengetahui konsep ruang(lokasi) yang boleh dibangunkan dengan mengambil kira aspek hiasan dalaman.
aktiviti pembelajaran 1.penerangan tajuk- maksud bidang seni reka bentuk dalaman.
2.menghuraikan prinsip-prinsp asas dalam hiasan dalaman.
3.mencatat nota
BBM buku rujukan psv spm,
Refleksi semua pelajar melengkapkan nota masing-masing.

hari/tarikh selasa(6.7.2010)
tingkatan 6RK 5
mata pelajaran seni visual 2
masa 70 minit
unit pembelajaran lukisan: cahaya dan bayang
hasil pembelajaran memahami elemen-elemen lukisan yang digunakan dalam lukisan
aktiviti pembelajaran 1.menyediakan set-kiub,selinder.
2.penerangan aspek cahaya dan bayang yang ada pada setting.
3.pelajar membuat pemerhatian terhadap objek,pengukuran dan membuat lakaran
BBM kotak(kiub),kotak (selinder), nota cahaya dan bayang.
Refleksi lakaran belum siap, sambung pada hari berikutnya.aktiviti pengukuran mengambil masa yang lama. kesilapan mengukur pada beberapa pelajar diminta mengubahsuai.

Hari/tarikh selasa(6.7.2010)
Tingkatan 6AK5
Mata pelajaran Seni Visual
Masa 70 minit.
Unit Pembelajaran makna/fungsi/konteks:persekitaran i)semulajadi. ii)buatan manusia iii)fenomena
Hasil pembelajaran pengkaryaan dan perekaan mempunyai makna dan fungsi dalam konteks tertentu.
Aktiviti Pembelajaran 1.pembentangan oleh kumpulan pelajar tajuk persekitaran semulajadi dalam karya seni visual.
BBM buku rujukan seni visual stpm.
Refleksi pembentang berjalan dengan lancar,cuma kurang contoh karya seni visual.

Hari/tarikh Rabu(7.7.2010)
Tingkatan 6AK5
Mata Pelajaran Seni Visual
Masa 70 minit
Unit Pembelajaran makna/fungsi/konteks:persekitaran i)semulajadi. ii)buatan manusia iii)fenomena
Hasil Pembelajaran pengkaryaan dan perekaan mempunyai makna dan fungsi dalam konteks tertentu.
Aktiviti Pembelajaran 1.pembentangan oleh kumpulan pelajar tajuk persekitaran buatan manusia dalam karya seni visual
BBM buku rujukan seni visual stpm,
Refleksi pemebntang berjalan seperti yang di rancang

Hari/Tarikh Rabu(7.7.2010)
Tingkatan 6RK5
Mata Pelajaran Seni Visual
Masa 70 minit
Unit Pembelajaran lukisan: cahaya dan bayang
Hasil Pembelajaran memahami elemen-elemen lukisan yang digunakan dalam lukisan
Aktiviti Pembelajaran 1.sambungan aktiviti membuat lakaran.
2.guru membimbing dari meja ke meja
BBM kotak(kiub),kotak selinder.
Refleksi pelajar dinasihatkan supaya sentiasa menggunaka titik perspektif satu atau 2 untuk mendapatkan bentuk yang tepat.

Hari/Tarikh Rabu(7.7.2010)
Tingkatan 4K3
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Masa 70 minit
Unit Pembelajaran reka bentuk seni hiasan dalaman
Hasil Pembelajaran Aras 1-memahami beberapa prinsip asas dalam dalam hiasan dalaman.
Aras2-mengetahui konsep ruang(lokasi) yang boleh dibangunkan dengan mengambil kira aspek hiasan dalaman.
Aktiviti Pembelajaran 1.penerangan lukisan 1 titik lenyap untuk mewujudkan ruang.
2.guru menunjukkan cara melukis di depan kelas.
BBM gambar rajah lukisan perspektif
Refleksi p&p berjalan seperti yang dirancang.

Hari/Tarikh Khamis(8.7.2010)
Tingkatan 6AK5
Mata Pelajaran Seni Visual
Masa 70 minit
Unit Pembelajaran makna/fungsi/konteks:persekitaran i)semulajadi. ii)buatan manusia iii)fenomena
Hasil Pembelajaran pengkaryaan dan perekaan mempunyai makna dan fungsi dalam konteks tertentu.
Aktiviti Pembelajaran 1.pembentangan oleh kumpulan pelajar tajuk fenomena dalam karya seni visual
BBM buku rujukan seni visual stpm
Refleksi pembentangan kurang soalan dari kalangan rakan-rakan.

Hari/Tarikh Khamis(8.7.2010)
Tingkatan 6RK5
Mata Pelajaran Seni Visual
Masa 70 minit.
Unit Pembelajaran lukisan: cahaya dan bayang
hasil pembelajaran memahami elemen-elemen lukisan yang digunakan dalam lukisan
Aktiviti Pemeblajaran 1.sambungan aktiviti membuat lakaran.
2.guru membimbing dari meja ke meja pelajar. penekanan pada aspek perspektif untuk mendapat bentuk yang tepat.
3.membuat pengukuran untuk mendapatkan kedudukan bayang yang tepat.
BBM nota lukisan cahaya dan bayang,contoh lukisan alam benda.
Refleksi pelajar telah memahami cara meletak bayang objek dengan betul.

Hari/Tarikh Jumaat(9.7.2010)
Tingkatan 4K3
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual.
Unit Pembelajaran reka bentuk seni hiasan dalaman
Hasil Pembelajaranif. Aras 1-memahami beberapa prinsip asas dalam dalam hiasan dalaman.
Aras2-mengetahui konsep ruang(lokasi) yang boleh dibangunkan dengan mengambil kira aspek hiasan dalaman.
Aktiviti Pembelajaranif 1.pelajar latihan amali-melukis ruang dengan menggunakan 1 titik perspektif.
BBM Contoh lukisan 1 titik perspektif, majalah seni hiasan dalaman.
Refleksi aspek lukisan amat lemah, ramai pelajar yang diminta mengubahsuai lukisan 1 titik perspektif.
ISNIN: 12.7.2010 CUTI REHAT KHAS.
Minggu /Tarikh 28(13.7.2010)
Hari Selasa
Tingkatan 6AK5
Mata Pelajaran Seni Visual
Masa 70 minit
Unit Pembelajaran penyediaan portfolio dan hasil karya kajian pengolahan dan gubahan
Hasil Pembelajaran pendedahan kepada pelajar tentang pengertian,keperluan dan pendekatan penyelidikan yang sesuai supaya pelajar dapat mencungkil penemuan-penemuan yang bermutu dalam bidang seni visual.
Aktiviti Pemeblajaran calon soalan 4-bimbingan cara membuat lukisan menggunakan 2 titik lenyap untuk menimbulkan ruang dalaman
BBM nota bercetak lukisan perspektif,folio stpm
Refleksi pelajar memahami penerangan dan meneruskan beberapa lakaran

Hari/Tarikh Selasa( 13.7.2010)
Tingkatan 6RK5
Mata Pelajaran Seni Visual
Masa 70 minit
Unit Pembelajaran lukisan: cahaya dan bayang, kedalaman ruang.
Hasil Pembelajaran memahami elemen-elemen lukisan yang digunakan dalam lukisan
Aktiviti Pembelajaran 1.latihan amali sambung lukisan untuk menimbulkan kedalaman ruang bentuk objek dengan menggunakan lakaran pensil.
BBM nota lukisan cahaya dan bayang, contoh lukisan alam benda.
Refleksi pelajar telah dapat melukis bentuk dengan pespektif yang betul.

Hari/Tarikh Selasa(13.7.2010)
Tingkatan 4K3
Mata Pelajaran Seni Visual
Masa 70 minit
Unit Pembelajaran reka bentuk seni hiasan dalaman
Hasil Pembelajaran Aras 1-memahami beberapa prinsip asas dalam dalam hiasan dalaman.
Aras2-mengetahui konsep ruang(lokasi) yang boleh dibangunkan dengan mengambil kira aspek hiasan dalaman.
Aktiviti Pembelajaran 1.pelajar latihan amali-melukis bentuk perabot dengan menggunakan 1 titik perspektif.
BBM buku rujukan seni spm,majalah hiasan dalaman,contoh lukisan hiasan dalaman.
Refleksi kemahiran melukis bentuk 3d dengan perspektif masih kurang memuaskan.

Hari/tarikh Rabu(14.7.2010)
Tingkatan 6RK5
Mata Pelajaran Seni Visual
Masa 70 minit
Unit Pembelajaran lukisan: cahaya dan bayang serta kedalaman ruang.
Hasil pembelajaran memahami elemen-elemen lukisan yang digunakan dalam lukisan
Aktiviti Pembelajaran latihan amali-menggunakan warna untuk menimbulkan bentuk,cahaya dan bayang dan kedalaman ruang.
BBM oil pastel color, contoh lukisan.
Refleksi pelajar tidak mengikut skala tona warna menyebabkan mereka menghadapi masalah dalam menimbulkan kesan cahaya dan bayang.

Hari/Tarikh Rabu(14.7.2010)
Tingkatan 6AK5
Mata Pelajaran Seni Visual
Masa 70 minit
Unit Pembelajaran penyediaan portfolio dan hasil karya kajian pengolahan dan gubahan.
Hasil Pembelajaran pendedahan kepada pelajar tentang pengertian, keperluan dan pendekatan penyelidikan yang sesuai supaya pelajar dpt mencungkil penemuan-penemuan yang bermutu dalam bidang seni visual.
Aktiviti Pembelajaran calon soalan 1 pemeriksaan lakaran akhir logo,kad nama, kepala surat dan kenderaan perdagangan.
-penerangan tentang kajian warna minimum 5 kajian perluan dibuat.
BBM contoh hasil kerja pelajar tahun lepas, buku rujukan reka bentuk grafik.
Refleksi beberapa calon hasil kerja kurang kemas dan dikhendaki membuat semula lakaran logo.

Hari/tarikh Rabu(14.7.2010)
Tingkatan 4K3
Mata pelajaran pendidikan seni visual
Masa 70 minit
Unit Pembelajaran reka bentuk seni hiasan dalaman
hasil Pembelajaran Aras 1-memahami beberapa prinsip asas dalam dalam hiasan dalaman.
Aras2-mengetahui konsep ruang(lokasi) yang boleh dibangunkan dengan mengambil kira aspek hiasan dalaman
aktiviti pemeblajaran sambungan aktivirti melukis bentuk perabot dengan menggunakan garisan perspektif.
BBM buku rujukan seni visual spm,majalah hiasan dalaman,contoh lukisan hiasan dalaman.
Refleksi lukisan perabot masih kurang tepat. pelajar diminta memperbaikinya.

hari/Tarikh Khamis(15.7.2010)
Tingkatan 6RK5
Mata Pelajaran Seni Visual
Masa 70 minit
Unit pembelajaran Lukisan: cahaya,bayang dan kedalaman ruang.
hasil Pembelajaran memahami elemen-elemen lukisan yang digunakan dalam lukisan
Aktiviti Pembelajaran sambungan latihan amali mewarna untuk menimbulkan bentuk,cahaya, bayang serta kedalaman ruang.
BBM contoh lukisan alam benda, oil pastel.
Refleksi lukisan belum siap sepenuhnya, kawalan warna masih kurang kemas.

Hari/Tarikh Khamis(15.7.2010)
Tingkatan 6AK5
Mata Pelajaran seni visual
Masa 70 minit
Unit Pembelajaran penyediaan portfolio dan hasil gubahan karya kajian pengolahan dan gubahan.
Hasil Pembelajaran pendedahan kepada pelajar tentang pengertian, keperluan dan pendekatan penyelidikan yang sesuai supaya pelajar dapat mencungkil penemuan-penemuan yang bermutu dalam bidang seni visual.
Aktiviti Pembelajaran calon soalan 1-kajian media dan warna penerangan dari guru jenis-jenis media basah dan kering
BBM buku rujukan seni visual stpm,contoh media basah dan media kering.
Refleksi calon belum begitu mengenali media seperti cat minyak da akrilik.

Hari/Tarikh Jumaat(16.7.2010)
Tingkatan 4K3
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Masa 70 minit
Unit Pembelajaran seni reka bentuk hiasan dalaman
Hasil Pembelajaran Aras 1-memahami beberapa prinsip asas dalam dalam hiasan dalaman.
Aras2-mengetahui konsep ruang(lokasi) yang boleh dibangunkan dengan mengambil kira aspek hiasan dalaman
Aktiviti Pembelajaran 1.tunjuk cara mewarna ruang dalam bilik dan perabot serta hiasan didalamnya menggunakan pensil warna.
2.pelajar membuat latihan mewarna.
BBM buku rujukan seni visual spm,majalah hiasan dalaman,contoh lukisan
Refleksi kerja mewarna belum dapat disiapkan dan disambung ke minggu hadapan.

Sunday, July 4, 2010

RPH MINGGU 25 DAN 26

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN: MINGGU 25 dan 26.

Minggu/Tarikh 25 (21.6.2010)
Hari Isnin
Mata pelajaran Seni visual 2.
Tingkatan 6AK 5
Masa 70 minit
Perkara pemulangan markah kepada pelajar.(kertas 2.
Objektif pelajar dapat membuat kritikan karya berdasarkan bukti yang benar.
Aktiviti Pembelajaran 1.pemulangan markah bagi kertas 2.
2.menganalisis hasil karya rakan-pelajar memberi pandang aspek kelebihan dan kelemahan yang terdapat dalam lukisan rakan.
3.ulasan dari guru.
BBM hasil lukisan pelajar
refleksi pelajar dapat memberi pandangan berdasarkan lukisan rakan yang ditunjukkan dihadapan kelas.

Hari /Tarikh Isnin (21.6.2010)
Tingkatan 6RK5
Mata pelajaran Seni visual 1
Masa 70 minit
Unit pembelajaran bahasa seni visual:prinsip rekaan dominan.
Hasil pembelajaran mengenal pasti unsur seni dan prinsip rekaan yang diolah dengan menggunakan media dan teknik tertentu dapat membentuk kesatuan dalam sesebuah hasil seni visual.
Aktiviti Pembelajaran 1.penerangan isi pelajaran.
2.menunjukkan contoh-contoh karya.
3.meyalin nota.
BBM buku rujukan STPM seni visual,
Refleksi pelajar mula memahami makna perkataan dominan dan cara penggunaannya di dalam karya.


Hari/tarikh Selasa (22.6.2010)
Tingkatan 6AK5
Mata pelajaran seni Visual 1
Masa 70 minit
Perkara pemulangan markah kertas teori
Objektif pelajar dapat mengesan kesilapan yang terdapat dalam kertas jawapan
Aktiviti Pembelajaran 1.pemulangan kertas teori kepada setiap pelajar.
2.guru menjelaskan kelemahan ketara dalam jawapan pelajar.
3.membincangkan jawapan bagi soalan bahagian A.
BBM kertas soalan peperiksaan,skima jawapan
Refleksi pelajar menyedari kelemahan dalam jawapan mereka

Hari/Tarikh Selasa (22.6.2010)
Tingkatan 6RK5
Mata Pelajaran Seni visual 2
masa 70 minit
unit pembelajaran elemn asas lukisan:Perspektif dan proposi
hasil pembelajaran memahami elemen-elemen asas lukisan yang digunakan dalam melukis.
Aktiviti Pembelajaran 1.penerangan isi pembelajaran lukisan perspektif.
2.memberi nota
3.latihan membuat lukisan dengan 1, 2 dan 3 titik perspektif
BBM Buku rujukan seni visual STPM dan helaian bercetak(Gambar rajah)
Refleksi pelajar dapat melukis bentuk asas menggunakan titik perspektif. Tajuk proposi akan disambung pada hari berikutnya.

Hari/tarikh Selasa (22.6.2010)
Tingkatan 4K3
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual.
Masa 70 minit
Perkara Pemulangan kertas peperiksaan 1 dan 2 dan perbincangan kelemahan dan kesilapan yang terdapat dalam kertas jawapan.
Objektif pelajar dapat membaiki kesilapan yang terdapat dalam jawapan mereka.
Aktiviti pembelajaran 1.pemulangan kertas jawapan 1 dan 2 kepada pelajar.
2.perbincangan kertas 2-kelemahan yang ketara dalam lukisan kebanyakan peajar.
3.membincangkan jawapan bagi kertas 1.
BBM kertas soalan peperiksaan 1 dan 1.
Refleksi pelajar memahami kelemahan yang telah dilakukan semasa membuat lukisan (kertas 2)

Hari/Tarikh Rabu (23.6.2010)
Tingkatan 6AK5
Mata Pelajaran Seni Visual 1
Masa 70 minit
Perkara Perbincangan Jawapan Bahagian B: Soalan no 10 ,Semangat nasionalisme dalam karya.
Objektif pelajar dapat menghuraikan isi penting dengan memberi contoh yang tepat dan benar.
Hasil Pembelajaran memahami bahawa pelbagai sumber idea boleh dirujuk kepada persekitaran, unsur budaya seperti aspek sosial, agama, politik dan sejarah.
Aktiviti Pembelajaran 1.penerangan tajuk/soalan
2.perbincangan untuk mendapatkan isi penting
3.menghuraikan isi-isi penting.
4.penulisan esei dengan lengkap.
BBM kertas soalan ,contoh karya.
Refleksi pelajar tidak dapat memberi contoh karya dan nama pengkarya semasa menghurai isi penting merupakan kelemahan yang ketara semasa menjawab soalan esei.

hari/tarikh Rabu (23.6.2010)
Tingkatan 6RK5
Mata pelajaran Seni visual 2
masa 70 minit
Unit Pembelajaran elemen asas lukisan: persepektif dan proposi
Hasil Pembelajaran memahami elemen-elemen asas lukisan yang digunakan dalam melukis.
Aktiviti Pembelajaran 1.penerangan isi pembelajaran.
2.pemberian nota
3.aktiviti amali.
BBM buku rujukan seni visual STPM, nota bercetak dan kotak serta botol.
Refleksi 6 daripada 8 pelajar dapat menghasilkan bentuk objek mengikut perkadaran yang betul.

hari/tarikh Rabu(23.6.2010)
Tingkatan 4K3
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Masa 70 minit
Unit Pembelajaran Rekabentuk Industri
Hasil pembelajaran aras 1-mengaplikasi maklumat dan membuat interpretasi bagi melaksanakan tugasan/projek.
aras 2-menyesuaikan rekabentuk mengikut citarasa dan kehendak semasa/masa depan.
Aktiviti Pembelajarana 1.penerangan isi pembelajaran
2.pemberian nota
3.latihan-mereka cipta kerusi pelajar yang mudah alih. Pelajar boleh berbincang dengan rakan.
BBM buku rujukan SPM,contoh gambar kerusi.
Refleksi pelajar dapat memaklumkan permasalahan yang dihadapi berkaitan dengan rekaan kerusi pelajar pada masa sekarang. 3 orang pelajar dapat memikirkan cara untuk menyelesikan permasalah tersebut melalui rekaan baru.

Hari/Tarikh Khamis(24.6.2010)
Tingkatan 6AK5
Mata Pelajaran Seni visual 1
Masa 70 minit
Perkara Perbincangan Jawapan Bahagian : Soalan no 11 . Aliran realisme dan aliran surealisme satu perbandingan.
Objektif pelajar dapat menghuraikan isi penting dengan memberi contoh yang tepat dan benar.
Aktiviti Pembelajaran 1.penerangan tajuk/soalan
2.perbincangan untuk mendapatkan isi penting
3.menghuraikan isi-isi penting.
4.penulisan esei dengan lengkap.
BBM kertas soalan peperiksaan ,skima jawapan,buku rujukan seni STPM.
Refleksi p&p berjalan seperti dirancang.

Hari/Tarikh Khamis(24.6.2010)
Tingkatan 6RK5
Mata pelajaran Seni 2
Masa 70 minit
Unit Pembelajaran elemen asas lukisan: persepektif dan proposi
Hasil Pembelajaran memahami elemen-elemen asas lukisan yang digunakan dalam melukis.
Aktiviti Pembelajaran 1.1.sambungan aktiviti membuat proposi dengan 2 objek yang diletak bersebelahan.
2.pelajar mengukur objek dan melakar diatas kertas.
3.menimbulkan bentuk objek 3D dengan menggunakangarisan ,jalinan ton dan bayang.
BBM bebeapa botol plastik diatas meja sebagai set, pelbagai saiz pensil.
Refleksi 7 daripada 8 pelajar dapat melukis dengan menggunakan teknik ukuran perkadaran yang betul.

hari/tarikh Jumaat(25.6.2010)
Tingkatan 4K3
Mata Pelajaran pendidikan Seni Visual
Masa 70 minit
Unit Pembelajaran Rekabentuk Industri
Hasil Pembelajaran aras 1-mengaplikasi maklumat dan membuat interpretasi bagi melaksanakan tugasan/projek.
aras 2-menyesuaikan rekabentuk mengikut citarasa dan kehendak semasa/masa depan.
Aktivit Pembelajaran 1.sambungan aktiviti melakar/merekabentuk kerusi pelajar alaf baru.
2.mewarna hasil lakaran reka bentuk kerusi .
3.pembentangan hasil lakaran dihadapan kelas.
BBM contoh gambar kerusi, buku rujukan seni visual spm.
Refleksi hampir separuh pelajar dapat membuat lakaran rekabentuk kerusi . ada lakaran yang mempunyai kesalahan dari segi perspektif..

Minggu/Tarikh 26 (28.6.2010)
Hari Isnin
Tingkatan 6AK5
Mata Pelajaran Seni Visual 2
Masa 70 minit
Unit Pembelajaran Penyediaan Portfolio dan hasil karya: Kajian warna.
Hasil Pembelajaran pendedahan kepada pelajar tentang pengertian,keperluan dan pendekatan penyelidikan yang sesuai supaya pelajar dapat mencungkil penemuan-penemuan yang bermutu dalam bidang seni visual.
Aktiviti Pembelajaran 1.soalan nombor 3-reka bentuk garfik
guru menjelaskan fungsi warna dan maknanya dalam bidang korporat.
2.guru menunjukkan contoh-contoh warna identiti korporqat kepada syarikat-syarikat yang ternama.
3.pelaajr diminta membuat kajian warna secara terperinci dari buku mahupun internet. sebelum membuat didalam buku lakaran.
4.jumlah lakaran kajian warna mesti melebihi 5.
BBM buku rujukan seni visual stpm, maklumat bercetak dari internet.
Refleksi teguran kepada 4 orang pelajar supaya mementingkan aspek kekemasan dan kebersihan semasa membuat lakaran untuk kajian warna.

Hari/Tarikh Isnin(28.6.2010)
Tingkatan 6RK 5
Mata Pelajaran Seni Visual 1
Masa 70 minit
Unit Pembelajaran bahasa visual: prinsip seni-imbangan
Hasil Pembelajaran mengenal pasti unsur seni dan prinsip rekaan yang diolah dengan menggunakan media dan teknik tertentu dapat membentuk kesatuan dalam sesebuah hasil seni visual.
Aktiviti Pembelajaran 1.pembentangan oleh kumpulan pelajar.
2.sesi soal jawab.
3.ulasan dari guru.
BBM buku rujukan seni visual STPM,
Refleksi pembentangan berjalan seperti yang dirancang.

Hari/Tarikh Selasa (29.6.2010)
Tingkatan 4K3
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Masa 70 minit
Unit Pembelajaran reka bentuk industri.
Hasil Pembelajaran aras 1-mengaplikasi maklumat dan membuat interpretasi bagi melaksanakan tugasan/projek.
aras 2-menyesuaikan rekabentuk mengikut citarasa dan kehendak semasa/masa depan.
Aktiviti Pembelajaran 1.sambungan aktiviti mewarna lakaran kerusi pelajar dan melebelkan setiap bahagianya.
BBM contoh gambar pelbagai jenis kerusi, buku rujukan seni visual spm.
Refleksi sebahagian pelajar telah menyiapkan tugasan masing-masing dan sebahagian dibawa balik sebagai kerja rumah.

Hari/Tarikh Selasa(29.6.2010)
Tingkatan 6AK5
Mata Pelajaran Seni Visual 2
Masa 70 minit
Unit Pembelajaran Penyediaan portfolio dan hasil karya:kajian lakaran lukisan sudut pandangan.
Hasil Pembelajaran pendedahan kepada pelajar tentang pengertian,keperluan dan pendekatan penyelidikan yang sesuai supaya pelajar dapat mencungkil penemuan-penemuan yang bermutu dalam bidang seni visual.
Aktiviti Pembelajaran 1.calon soalan no 4-lakaran lukisan sudut pandangan 1 hingga 4.
2.lukisan perspektif
BBM contoh lukisan perspektif 1 dan 2, majalah hiasan dalaman, buku rujukan seni visual stpm.
Refleksi hanya 3 orang calon yang melukis sudut pandangan dan lukisan perspektif dengan betul. calon lain diminta membaiki lakaran mereka.

Hari/tarikh selasa(29.6.2010)
Tingkatan 6RK5
Mata Pelajaran Seni Visual 1
Masa 70 minit
Unit Pembelajaran bahasa visual: prinsip seni-irama dan pergerakan
Hasil Pembelajaran mengenal pasti unsur seni dan prinsip rekaan yang diolah dengan menggunakan media dan teknik tertentu dapat membentuk kesatuan dalam sesebuah hasil seni visual.
Aktiviti Pembelajaran 1.pembentangan oleh kumpulan pelajar.
2.sesi soal jawab.
3.ulasan dari guru.
BBM Buku rujukan seni visual stpm,contoh catan
Refleksi pembentangan berjalan seperti biasa dan isi yang dibentangkan perlukan penambahbaikan

Tarikh/hari rabu(30.6.2010)
Tingkatan 4K3
Mata Pelajaran Pendidikan Seni visual
Masa 70 minit
Unit Pembelajaran Lukisan alam semulajadi; lakaran awal
Hasil Pembelajaran Aras1-menginterpretasikan maklumat yang akan digunakan dalam penghasilan karya.
Aras2-berkomunikasi berasaskan lukisan yang dihasilkan.
Aktiviti Pembelajaran 1.penerangan tajuk lukisan.
2.perbincangan tema lukisan alam semulajadi dan contoh-contohnya.
3.lakaran awal
BBM contoh gambar subjek dari alam semulajadi-periuk kera, bunga reflesia, paku-pakis dll.
Refleksi pelajar dapat gambaran yang banyak tentang subjek alam dan memudahkan mereka memilih objek yang sesuai untuk dilukis.

Hari/tarikh Rabu(30.6.2010)
Tingkatan 6RK5
Mata Pelajaran Seni Visual 1
Masa 70 minit
Unit Pembelajaran bahasa visual: prinsip seni-ekonomi
Hasil Pembelajaran mengenal pasti unsur seni dan prinsip rekaan yang diolah dengan menggunakan media dan teknik tertentu dapat membentuk kesatuan dalam sesebuah hasil seni visual.
Aktiviti Pembelajaran 1.pembentangan oleh kumpulan pelajar.
2.sesi soal jawab.
3.ulasan dari guru.
BBM buku rujukan STPM dan contoh karya (Gambar)
Refleksi gambar karya visual kurang,kumpulan pembentang diminta mencari dari internet.

Hari/Tarikh Rabu(30.6.2010)
Tingkatan 6AK5
Mata Pelajaran Seni Visual 1
Masa 70 mint
Unit Pembelajaran penyediaan portfolio dan hasil karya kajian pengolahan dan gubahan.
Hasil Pembelajaran pendedahan kepada pelajar tentang pengertian,keperluan dan pendekatan penyelidikan yang sesuai supaya pelajar dapat mencungkil penemuan-penemuan yang bermutu dalam bidang seni visual.
Aktiviti Pembelajaran 1.calon soalan 1-susun letak imej merujuk prinsip rekaan penerangan dari guru
2.pelajar membuat lakaran dari segi gubahan minimum 8 helai.
BBM folio, contoh lakaran awal, gambar -gamabr yang telah dikumpul,buku rujukan seni visual stpm
Refleksi susun letak imej masih tidak memuaskan,pelajar mesti merujuk prinsip rekaa seperti penegasan,kesatuan dalam merekaletak imej didalam lakaran catan.

Hari/Tarikh Khamis(1.7.2010)
Tingkatan 6RK 5
Mata Pelajaran Seni Visual 1
Masa 70 minit
Unit Pembelajaran bahasa visual: prinsip seni-dominin
Hasil Pembelajaran mengenal pasti unsur seni dan prinsip rekaan yang diolah dengan menggunakan media dan teknik tertentu dapat membentuk kesatuan dalam sesebuah hasil seni visual.
Aktiviti Pembelajaran 1.pembentangan oleh kumpulan pelajar.
2.sesi soal jawab.
3.ulasan dari guru.
BBM buku rujukan seni visual stpm, bahan bercetak dari internet.
Refleksi pembentangan berjalan dengan lancar. semua pelajar diminta mengemaskinikan nota masing-masing sebelum hari penyemakannya.

Hari/Tarikh Jumaat (2.7.2010)
Tingkatan 4K3
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Masa 70 minit
Unit Pembelajaran Lukisan alam semulajadi; mewarna lukisan alam semulajadi.
Hasil Pembelajaran Aras1-menginterpretasikan maklumat yang akan digunakan dalam penghasilan karya.
Aras2-berkomunikasi berasaskan lukisan yang dihasilkan.
Aktiviti Pembelajaran 1.penerangan dan tunjuk cara mewarna menggunakan warna oil pastel dari guru.
2.semua pelajar mewarna lukisan masing-masing dan guru membimbing dari satu meja ke satu meja.
BBM oil pastel, contoh gambar alam semulajadi
Refleksi lebih dari separuh jumlah pelajar dapat menyiapkan lukisan masing-masing dan pelajar yang tidak sempat menyiapkannya diminta meneruskan kerja dirumah.