RPH MINGGU KE 34( 22.8. HINGGA 26.8.2011)
Hari/Tarikh : Isnin/22.8.2011
Tingkatan : 6RK5
Masa : 70 minit
Unit Pembelajaran :Peranan Komunikasi Visual-Logo dan Poster.
Obj/Hasil Pembelajaran:1. pelajar dapat mengetahui kepentingan dan
peranan komunikasi visual melalui persembahan.
2. pelajar dapat mengetahui kepentingan reka bentuk
grafik dan reka bentuk digital multimedia dalam komunikasi.
Aktiviti Pembelajaran :1.Pembentangan oleh ahli kumpulan.
2.ulasan dari guru.
3.sesi soal jawab bersama rakan pelajar.
4. pelajar mencatat isi-isi penting.
BBM : Buku rujukan Seni Visual STPM.The Big Book
Of Design Ideas.
Refleksi : Kumpulan yang membentang tajuk poster diminta
Membuat pembentang semula pada hari Isnin.Isi
pembentangan yang kurang mencukupi dan terlalu
ringkas.
Hari/Tarikh : Isnin/22.8.2011
Tingkatan : 6AK5
Masa : 70 minit
Unit pembelajaran : Kerja Kursus Seni Visual STPM 2011
Obj/Hasil Pembelajaran: 1. Pelajar dapat menghasilkan artifak mengikut spesifikasi
Dengan berkualiti.
2.pelajar dapat menghasilkan artifak mengikut tema dan teknik
Dan kesesuaian media seperti yang dikehendaki soalan .
Aktiviti Pembelajaran :1.sambungan menyapu cat emulsi putih diatas kain tebal.
2.calon meneruskan tugas mewarna lakaran di atas kanvas
Dengan menggunakan warna akrilik.
BBM : kain tebal,bingkai kayu,cat emulsi, folio ,buku harmoni
Color.Buku karya Sulaiman Esa “Al –Insyirah”.warna akrilik.
Refleksi : 2 orang calon kain kanvas yang dipasang masih tidak cukup
tegang. Mereka diminta membukanya dan memasang semula.
Hari/Tarikh : Isnin/22.8.2011
Tingkatan : 5K3
Masa : 70 minit
Perkara : Latihan Ulangkaji: Lukisan dan catan.
Obj/Hasil pembelajaran :Pelajar dapat menjawab sekurang-kurangnya 5 daripada
10 soalan yang diberi.
Akltiviti : 1.Penerangan secara ringkas tajuk pembelajaran.
2.guru memberi latihan bertulis(soalan struktur)
3.pelajar menjawab soalan secara bertulis.
4.perbincangan jawapan bersama guru.
BBM : buku rujukan seni visual SPM.
Refleksi : masa tidak mencukupi sesi perbincangan dibawa ke hari Rabu.
HARI SELASA .23.8.2011 MASA PERTAMA DAN KEDUA ADA PERHIMPUNAN
SEKOLAH.
Hari/Tarikh : Selasa 23.8.2011
Tingkatan : 6AK5
Masa : 70 minit
Unit pembelajaran : Kerja Kursus Seni Visual STPM 2011
Obj/Hasil Pembelajaran: 1. Pelajar dapat menghasilkan artifak mengikut spesifikasi
Dengan berkualiti.
2.pelajar dapat menghasilkan artifak mengikut tema dan teknik
Dan kesesuaian media seperti yang dikehendaki soalan .
Aktiviti Pembelajaran :1.Sebahagian calon yang baru memasang kain pada bingkai
Dan mengecat dengan menggunakan cat emulsi.
2.sebahagian lagi menyambung kerja mewarna pada kanvas
menggunakan warna akrilik.
BBM : kain tebal,bingkai kayu,cat emulsi, folio ,buku harmoni
Color.Buku karya Sulaiman Esa “Al –Insyirah”.
Refleksi : ada 2 orang calon agak perlahan dalam perkembangan
Proses kerja mereka. Kedua-duanya masih membuat kajian warna.
Hari/Tarikh : Selasa/23.8.2011
Tingkatan : 5K3
Masa : 70 minit
Perkara : Latihan Ulangkaji: Catan dan Lukisan.Arca
Objektif : pelajar dapat memberi jawapan yang betul dan tepat untuk
Sekurang-kurangnya 5 daripada 10 soalan yang telah diberi.
Akltiviti : 1.perbincangan jawapan bagi setiap soalan.
2.pelajar mencatat semua jawapan yang diberi.
3.Penjelasan tajuk arca oleh guru.
4.latihan bertulis.
BBM : buku rujukan PSV SPM dan buku kerja PSV SPM.
Refleksi : latihan bertulis perlu disiapkan dirumah sebagai kerja rumah.
memandangkan masa yang tidak mencukupi untuk menjawab
di dalam kelas.
Hari/Tarikh : Rabu/24.8.2011
Tingkatan : 6RK5
Masa : 70 minit
Unit Pembelajaran :Peranan Komunikasi Visual-ilustrasi dan tipografi.
Obj/Hasil Pembelajaran:1. pelajar dapat mengetahui kepentingan dan
peranan komunikasi visual melalui persembahan.
2. pelajar dapat mengetahui kepentingan reka bentuk
grafik dan reka bentuk digital multimedia dalam komunikasi.
Aktiviti Pembelajaran :1.Pembentangan oleh ahli kumpulan.
2.ulasan dari guru.
3.sesi soal jawab bersama rakan pelajar.
4. pelajar mencatat isi-isi penting.
BBM : Buku rujukan Seni Visual STPM.The Big Book
Of Design Ideas.
Refleksi : pembentangan tajuk ilustrasi lengkap dan memuaskan.
Manakala pembentangan tajuk tipografi kurang lengkap.
Ahli kumpulan tidak menunjukkan gambar rajah anatomi
Huruf dan contoh menyusun huruf.
Hari/Tarikh : Rabu 24.8.2011
Tingkatan : 6AK5
Masa : 70 minit
Unit pembelajaran : Kerja Kursus Seni Visual STPM 2011
Obj/Hasil Pembelajaran: 1. Pelajar dapat menghasilkan artifak mengikut spesifikasi
Dengan berkualiti.
2.pelajar dapat menghasilkan artifak mengikut tema dan teknik
Dan kesesuaian media seperti yang dikehendaki soalan .
Aktiviti Pembelajaran :1.dua orang calon memasang kain pada bingkai
Dan mengecat dengan menggunakan cat emulsi.
2.sebahagian lagi calon menyambung kerja mewarna pada kanvas
menggunakan warna akrilik.
BBM : kain tebal,bingkai kayu,cat emulsi, folio ,buku harmoni
Color.Buku karya Sulaiman Esa “Al –Insyirah”.
Refleksi : kesemua calon telah menyiapkan kanvas masing-masing.
Hari/Tarikh : Khamis/25.8.2011
Tingkatan : 6RK5
Masa : 70 minit
Unit Pembelajaran :Peranan Komunikasi Visual-multimedia
Dan Pembangunan multimedia.
Obj/Hasil Pembelajaran:1.Pelajar dapat memahami maksud multimedia
dengan lebih terperinci.
2.pelajar dapat memahami pelbagai jenis media yang
Digunakan untuk menghasilkan satu program multimedia.
Aktiviti Pembelajaran :1.Pembentangan oleh ahli kumpulan.
2.ulasan dari guru.
3.sesi soal jawab bersama rakan pelajar.
4. pelajar mencatat isi-isi penting.
BBM : Buku rujukan Seni Visual STPM.The Big Book
Of Design Ideas.
Refleksi : Kumpulan pembentang dapat menjelaskan maksud multimedia
Dengan jelas namun pembangunan multimedia kurang lengkap.
Ahli kumpulan diminta menambah isi penting untuk pembangunan
Multimedia.
Hari/Tarikh : Khamis 25.8.2011
Tingkatan : 6AK5
Masa : 70 minit
Unit pembelajaran : Kerja Kursus Seni Visual STPM 2011
Obj/Hasil Pembelajaran: 1. Pelajar dapat menghasilkan artifak mengikut spesifikasi
Dengan berkualiti.
2.pelajar dapat menghasilkan artifak mengikut tema dan teknik
Dan kesesuaian media seperti yang dikehendaki soalan .
Aktiviti Pembelajaran :1.semua calon meneruskan aktiviti mewarna diatas kanvas.
Menggunakan cat akrilik dan merujuk kajian warna yang
terdapat dalam folio.
BBM : kain tebal,bingkai kayu,cat emulsi, folio ,buku harmoni
Color.Buku karya Sulaiman Esa “Al –Insyirah”.
Refleksi : kesemua calon merujuk kajian warna dari folio untuk
mendapat warna yang tepat.
Hari/Tarikh : Jumaat/26.8.2011
Tingkatan : 5K3
Masa : 70 minit
Perkara : Latihan Ulangkaji: logo
Objektif :1. pelajar dapat melakar logo dengan kemas dan tepat.
2. pelajar dapat mewarna logo dengan kemas menggunakan
Media warna poster.
Akltiviti : 1.penjelasan tentang tugasan dari guru.
2.agihan alat bahan kepada pelajar.
3.pelajar berbincang dan membuat lakaran logo.
4.pelajar mewarna logo masing-masing.
BBM : buku rujukan PSV SPM dan buku kerja PSV SPM.
Refleksi : semua pelajar dapat menyiapkan kerja melakar
menggunakan pensel.Kerja mewarna dibuat sebagai
kerja rumah kerana masa tidak mencukupi.
Terima kasih kerana telah menyediakan blog rph yang lengkap dan menepati masa.
ReplyDeletekekalkan usaha ini.
“Menghiburkan ibu bapa adalah lebih mulia daripada segala pekerjaan. Berusahalah menjadi anak yang soleh semoga Allah akan mengurniakan kita sendiri anak yang soleh”