RPH KARTINI SAHAMAT

Thursday, August 11, 2011

RPH MINGGU KE 32( 8.8 HINGGA 12.8.2011)

Hari/Tarikh : Isnin 8.8.2011

Tingkatan : 6RK5

Mata Pelajaran : Seni Visual

Masa : 70 minit

Unit Pembelajaran : Lukisan:kesan jalinan

Objektif/Hasil Pembelj : Pelajar memahami teknik lukisan dan jenis media yang

digunakan yang dapat menghasilkan kesan jalinan yang

berbeza.

Aktiviti Pemeblajaran :1.Penjelasan tajuk pembelajaran.

2.tunjuk cara menggunakan media pensil warna dengan

Pelbagai jenis garisan.

3.pelajar mencuba menghasilkan pelbagai jenis garisan

spt garisan satu arah,cross hatching,garisan pelbagai

arah.

BBM : contoh lukisan lukisan yang mengguna garisan sahaja

Pensil warna.

Oil pastel.

Refleksi :pelajar melatihkan tangan untuk menghasilkan jenis garisan

yang diingini. Aplikasi pada objek akan dibuat pada hari

berikutnya.

Hari/Tarikh : Isnin 8.8.2011

Tingkatan : 5K3

Mata Pelajaran : Seni Visual

Masa : 70 minit

Unit Pembelajaran :Seni Halus-alam semulajadi.(Soalan SPM kertas 2,2008)

Objektif/Hasil pembj : Aras 1-Menginterpretasi maklumat yang akan digunakan

dalam penghasilan karya.

Aras 2-menjalankan aktiviti secara terancang.

Aktiviti Pembelajaran : 1.penjelasan tajuk soalan-lukiskan suasana ditepi tasik,

seekor rusa sedang minum air dan kelihatan pohon-

pohon renek ditepi tasik tersebut.

2.latihan membuat rumput dan pohon-pohon renek

menggunakan oil pastel dan pensil warna.

BBM : Buku rujukan PSV SPM,Kertas PSV SPM 2008,contoh lukisan

Pensil warna dan oil pastel.

Refleksi : aktiviti melukis pokok tidak sempat dijalankan disambung

pada hari berikutnya.

Hari/Tarikh : Isnin 8.8.2011

Tingkatan : 6AK5

Mata Pelajaran : Seni Visual

Masa : 70 minit

Unit Pembelajaran : Rekabentuk persekitaran.landskap.

Objektif/Hasil Pembelj :1. Pelajar memahami fungsi landskap dan penggunaannya.

2. Pelajar dapat mengenal pasti peranan landskap dalam reka

bentuk persekitaran.

Aktiviti Pembelajaran :1.Penjelasan tajuk/maksud seni landskap oleh guru.

2.Perbincangan fungsi dan peranan landskap dalam

perseitaran hidup .

3.sesi soal jawab berkaitan dengan seni landskap yang

Terdapat dikawasan sekolah.

BBM : buku rujukan seni visual STPM,majalah Laman.

Refleksi : perbincangan mendapat perhatian pelajar.Pelajar

dapat memberi pendapat berkaiatan dengan landskap

sekolah.

ADA PERHIMPUNAN UNTUK SEMUA TINGKATAN DARI JAM 7.10 HINGGA 8.20 AM

Hari/Tarikh : Selasa 9.8.2011

Tingkatan : 5K3

Mata Pelajaran : Seni Visual

Masa : 70 minit

Unit Pembelajaran :Seni Halus-alam semulajadi.(Soalan SPM kertas 2,2008)

Objektif/Hasil pembj : Aras 1-Menginterpretasi maklumat yang akan digunakan

dalam penghasilan karya.

Aras 2-menjalankan aktiviti secara terancang.

Aktiviti Pembelajaran : 1.menunjukkan contoh lukisan pemandangan.

2.tunjukcara melukis dan mewarna pokok.

3.latihan membuat pohon-pohon renek

menggunakan oil pastel dan pensil warna.

BBM : Buku rujukan PSV SPM,Kertas PSV SPM 2008,contoh lukisan

Pensil warna dan oil pastel.

Refleksi : pelajar sudah dapat menggabungkan warna yang betul untuk

mewarna daun-daun pokok.

Hari/Tarikh : Selasa 9.8.2011

Tingkatan : 6AK5

Mata Pelajaran : Seni Visual

Masa : 70 minit

Unit Pembelajaran : Rekabentuk persekitaran.landskap.

Objektif/Hasil Pembelj :1. Pelajar memahami fungsi landskap dan penggunaannya.

2. Pelajar dapat mengenal pasti peranan landskap dalam reka

bentuk persekitaran.

3.Pelajar dapat mengenali elemen-elemen penting dalam

Rekaan seni landskap.

Aktiviti Pembelajaran :1.Penjelasan dalam Rekabentuk landskap oleh guru

Jenis landskap-softscape dan hardscape.

2.Perbincangan elemen-elemen dalam rekabentuk

landskap.

3.sesi soal jawab berkaitan dengan jenis seni landskap yang

Terdapat dikawasan Bandar Serian.

BBM : buku rujukan seni visual STPM,majalah Laman.

Refleksi :pelajar dapat memberi jenis-jenis seni landskap yang terdapat

Di persekitaran khususnya di Bandar Serian.

Hari/Tarikh : Rabu 10.8.2011

Tingkatan : 6RK5

Mata Pelajaran : Seni Visual

Masa : 70 minit

Unit Pembelajaran : Lukisan:kesan jalinan

Objektif/Hasil Pembelj : Pelajar memahami teknik lukisan dan jenis media yang

digunakan yang dapat menghasilkan kesan jalinan yang

berbeza.

Aktiviti Pemeblajaran :1.pelajar menyambung aktiviti mewarna objek menggunakan

jenis jalinan cross hatching dengan warna yang pelbagai tona.

BBM : contoh lukisan yang mengguna garisan sahaja

Pensil warna dan oil pastel.

Refleksi : pelajar dapat mengaplikasi jalinan crosshatching dalam

lukisan mereka dengan menggunakan warna pensil yang

berbeza tonanya.

Hari/Tarikh : Rabu 10.8.2011

Tingkatan : 6AK5

Mata Pelajaran : Seni Visual

Masa : 70 minit

Unit Pembelajaran : Rekabentuk persekitaran.landskap.

Objektif/Hasil Pembelj :1. Pelajar memahami fungsi landskap dan penggunaannya.

2. Pelajar dapat mengenal pasti peranan landskap dalam reka

bentuk persekitaran.

3.Pelajar dapat mengenali elemen-elemen penting dalam

Rekaan seni landskap.

Aktiviti Pembelajaran :1.mencatat semua nota berkaitan dengan sejarah dan maksud

Seni landskap serta elemen-elemen dalam mereka bentuk

Seni landskap.

BBM : buku rujukan seni visual STPM,majalah Laman.

Refleksi : catatan tidak lengkap akan disambung pada hari berikutnya.

Hari/Tarikh : Khamis 11.8.2011

Tingkatan : 6RK5

Mata Pelajaran : Seni Visual

Masa : 70 minit

Unit Pembelajaran : Lukisan:kesan jalinan

Objektif/Hasil Pembelj : Pelajar memahami teknik lukisan dan jenis media yang

digunakan yang dapat menghasilkan kesan jalinan yang

berbeza.

Pelajar dapat memilih warna yang sesuai untuk menimbulkan

Bentuk dan kesan cahaya dan bayang pada objek.

Aktiviti Pemeblajaran :1.pelajar menyambung aktiviti mewarna objek menggunakan

jenis jalinan cross hatching dengan warna yang pelbagai tona.

BBM : contoh lukisan yang mengguna garisan sahaja

Pensil warna dan oil pastel.

Refleksi : masih ada beberapa pelajar yang kurang mahir memasukkan

Kesan jalinan crosshatching didalam lukisan mereka.perlu banyak

Latihan.

Hari/Tarikh : Khamis 11.8.2011

Tingkatan : 6AK5

Mata Pelajaran : Seni Visual

Masa : 70 minit

Unit Pembelajaran : Rekabentuk persekitaran.landskap.

Objektif/Hasil Pembelj :1. Pelajar memahami fungsi landskap dan penggunaannya.

2. Pelajar dapat mengenal pasti peranan landskap dalam reka

bentuk persekitaran.

3.Pelajar dapat mengenali elemen-elemen penting dalam

Rekaan seni landskap.

Aktiviti Pembelajaran :1.mencatat semua nota berkaitan dengan sejarah dan maksud

Seni landskap serta elemen-elemen dalam mereka bentuk

Seni landskap.

BBM : buku rujukan seni visual STPM,majalah Laman.

Refleksi : semua pelajar melengkapkan nota mereka.

Hari/Tarikh : Jumaat 12.8.2011

Tingkatan : 5K3

Mata Pelajaran : Seni Visual

Masa : 70 minit

Unit Pembelajaran :Seni Halus-alam semulajadi.(Soalan SPM kertas 2,2008)

Objektif/Hasil pembj : Aras 1-Menginterpretasi maklumat yang akan digunakan

dalam penghasilan karya.

Aras 2-menjalankan aktiviti secara terancang.

Aktiviti Pengajaran : 1.sambungan aktiviti melukis pokok.guru menunjuk cara

Mewarna pokok dan membuat jalinan padanya menggunakan

Oil pastel.

2.pelajar mencuba melukis dan mewarna bentuk pokok.

3.perbincangan soalan ujian bulanan Kertas 2 –tajuk,media.

BBM : Buku rujukan PSV SPM,Kertas PSV SPM 2008,contoh lukisan

Pensil warna dan oil pastel.

Refleksi : pelajar sudah dapat mewarna pokok dengan pemilihan warna

Yang betul.

1 comment:

  1. Terima kasih kerana telah menyediakan blog rph yang lengkap dan menepati masa.

    kekalkan usaha ini.

    "Kejayaan dunia( sementara) hanyalah kejayaan ilmu, harta, pangkat dan rumahtangga manakala kejayaan akhirat(kekal) adalah terlepas daripada siksa kubur, mendapat syafaat Rasullulah, melepasi sirat dan menjadi penghuni syurga."

    ReplyDelete