RPH KARTINI SAHAMAT

Thursday, July 14, 2011

RPH MINGGU KE 28 (11.7. HINGGA 15.7.2011)

Hari/Tarikh : Isnin 11.7.2011

Tingkatan : 6RK5

Mata Pelajaran : Seni Visual

Masa : 70 minit

Unit Pembelajaran : Kritikan Seni:Pengertian dan tujuan.

Objektif/Hasil pembj : 1.Pelajar memahami maksud kritikan seni dan tujuan

dalam membuat kritikan.

2.pelajar dapat membentang tajuk yang diberi dengan jelas.

Aktiviti Pembelajaran : 1.Pembentangan oleh kumpulan yang telah dipilih.

2.perbincangan dan ulasan bersama guru berkaitan dengan tajuk

yang telah dibentangkan.

3.mecatat nota.

BBM : Buku rujukan seni visual STPM, kertas kerja Mulyadi Mahamood.

Refleksi : Pelajar dapat memahami maksud kritikan seni dan juga

tujuan yang digunakan.

Hari/Tarikh : Isnin 11.7.2011

Tingkatan : 6AK5

Mata Pelajaran : Seni Visual

Masa : 70 minit

Unit Pembelajaran : Multimedia.

Objektif/Hasil pembj : 1.Diharap pelajar dapat memahami maksud multimedia

Dengan lebih terperinci.

2.pelajar dapat mengenali komponen dan elemen multimedia.

Aktiviti Pembelajaran :1.Penerangan dan perbincangan bersama guru

Guru dan pelajar.Menunjukkan komponen multimedia.

2.pelajar membuat nota sendiri dengan merujuk

Buku rujukan.

BBM : Buku Rujukan Seni Visual STPM

Refleksi : pelajar memahami maksud multimedia dan mengenali

Komponen multimedia.

Hari/Tarikh : Isnin 11.7.2011

Tingkatan : 5K3

Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual

Masa : 70 minit

Unit Pembelajaran : KRSV SPM

Obj/Hasil Pembelajaran: 1.Mengetahui bahawa proses penghasilan artifak KRSV berdasarkan

kajian dan portfolio .

2.pelajar dapat menyapu cat asas dengan kemas pada papan lapis

Cawan dan piring.

Aktiviti pembelajaran :1.Pelajar yang membuat soalan rekaan motif cawan-melukis motif

Flora dan fauna keatas cawan dan piring menggunakan pensel

2.pelajar memilih soalan hiasan dalaman –memotong mountingboard

dan menghasilkan model perabot.

3.pelajar yang memilih soalan kad ucapan-mengukur dan memotong

Kertas warna.

BBM : Buku rujukan PSV SPM,gambar lakaran yang telah masing-masing buat.

Refleksi : lakaran motif pada mulanya kurang bersih dan pelajar diajar teknik

Melukis dengan betul dan dapat meminimumkan penggunaan

pemadam.

Hari/Tarikh : Selasa 12.7.2011

Tingkatan : 6RK5

Mata Pelajaran : Seni Visual

Masa : 70 minit

Unit Pembelajaran : Kritikan Seni: Pendekatan dan Strategi

Objektif/Hasil pembj : 1.Pelajar memahami pendekatan dan strategi yang

digunakan dalam kritikan seni.

2.pelajar dapat menjelaskan perbezaan antara pendekatan

Jurnalistik dan ilmiah.

Aktiviti Pembelajaran : 1.Pembentangan oleh kumpulan pembentang.

2.ulasan oleh guru terhadap isi pembentangan

3.sesi soal jawab dengan rakan pelajar.

4.mencatat nota.

BBM : Buku rujukan seni visual STPM, kertas kerja Mulyadi Mahamood.

Refleksi : pelajar boleh menjelaskan semula maksud dan cirri-ciri

Strategi kritikan seni.

Hari/Tarikh : Selasa 12.7.2011

Tingkatan : 6AK5

Mata Pelajaran : Seni Visual

Masa : 70 minit

Unit Pembelajaran : rekabentuk teknologi:industry dan automobile

Objektif/Hasil pembj : 1.Diharap pelajar dapat memahami fungsi reka bentuk

teknologi dalam bidang perekaan.

2.pelajar dapat mengaitkan peranan reka bentuk perindustrian

dengan kehidupan.

Aktiviti Pembelajaran :1.Pembentangan oleh kumpulan pembentang.

2.perbincangan bersama guru dan rakan pelajar.

3.mencatat nota.

BBM : Buku Rujukan Seni Visual STPM

Refleksi : pelajar dapat mengaitkan keperluan kehidupan seharian

Dengan barangan rekabentuk industri.

Hari/Tarikh : Selasa 12.7.2011

Tingkatan : 5K3

Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual

Masa : 70 minit

Unit Pembelajaran : KRSV SPM

Obj/Hasil Pembelajaran: 1.Mengetahui bahawa proses penghasilan artifak KRSV berdasarkan

kajian dan portfolio .

2.pelajar dapat membina model perabot dengan skala yang betul

dan kemas.

3.pelajar dapat mencantum bahan untuk arca dengan kemas.

Aktiviti pembelajaran :1.Pelajar yang membuat soalan arca-dapat mencantum bahan

Menggunakan gam PVA dengan kemas.

2.pelajar memilih soalan hiasan dalaman –membina model

Perabot dengan skala yang betul dan tepat.

3.pelajar yang memilih soalan kad ucapan-menyambung kerja

Memotong kertas warna mengikut imej yang telah dilakar.

4.pelajar yang memilih soalan rekabentuk motif cawan-menyambung

Kerja melukis dan mewarna motif pada cawan dan piring.

BBM : Buku rujukan PSV SPM,gambar lakaran yang telah masing-masing buat, Gam PVA, akrilik.

Refleksi : pada mulanya pelajar sukar mengawal berus dan menyapu warna

Akrilik.tunjukajar dari guru menampakkan perubahan.

Hari/Tarikh : Rabu 13.7.2011

Tingkatan : 6RK5

Mata Pelajaran : Seni Visual

Masa : 70 minit

Unit Pembelajaran : Kritikan Seni: Pendekatan dan Strategi

Objektif/Hasil pembj : 1.Pelajar memahami pendekatan dan strategi yang

digunakan dalam kritikan seni.

Aktiviti Pembelajaran : 1.Mengedar 2 contoh karya catan Syed Ahmad Jamal dan

Amron Omar.

2.Penjelasan dari guru cara membuatjawapan kritikan karya.

3.sesi soal jawab dengan rakan pelajar.

4.mencatat isi-isi penting jawapan.

BBM : Buku rujukan seni visual STPM, kertas kerja Mulyadi Mahamood.

Refleksi : pelajar memahami cara menjawab soalan esei kritikan karya.

Hari/Tarikh : Rabu 13.7.2011

Tingkatan : 6AK5

Mata Pelajaran : Seni Visual

Masa : 70 minit

Unit Pembelajaran : rekabentuk teknologi: tekstile dan fesyen.

Objektif/Hasil pembj : 1.Diharap pelajar dapat memahami fungsi reka bentuk

teknologi dalam bidang perekaan.

2.pelajar dapat menjelaskan perkembangan fesyen

Dengan pengaruh media.

Aktiviti Pembelajaran :1.Pembentangan oleh kumpulan pembentang.

2.perbincangan bersama guru dan rakan pelajar.

3.mencatat nota.

BBM : Buku Rujukan Seni Visual STPM

Refleksi : pelajar dapat member respon yang baik berhubung dengan

Perkembangan fesyen semasa.

Hari/Tarikh : Khamis 14.7.2011

Tingkatan : 6RK5

Mata Pelajaran : Seni Visual

Masa : 70 minit

Unit Pembelajaran : Kritikan Seni: Pendekatan dan Strategi

Objektif/Hasil pembj : 1.Pelajar memahami pendekatan dan strategi yang

digunakan dalam kritikan seni.

Aktiviti Pembelajaran : 1.Mengedar 2 contoh karya catan Nirmala Shanmungalingam

Dan catan Syed Ahmad Jamal(Umpan)

2.Latihan bertulis-pelajar membuat kritikan seni pada kedua-dua

karya tersebut.

3.ulasan dari guru.

BBM : Buku rujukan seni visual STPM, kertas kerja Mulyadi Mahamood.

Refleksi : pelajar menggunakan strategi yang telah dipelajari untuk

Membuat kritikan karya catan.

Hari/Tarikh : Khamis 14.7.2011

Tingkatan : 6AK5

Mata Pelajaran : Seni Visual

Masa : 70 minit

Unit Pembelajaran : rekabentuk teknologi: seramik.

Objektif/Hasil pembj : 1.Diharap pelajar dapat memahami fungsi reka bentuk

Seramik dalam kehidupan seharian.

Aktiviti Pembelajaran :1.Penjelasan isi pelajaran oleh guru.

2.perbincangan bersama guru dan rakan pelajar.

3.mencatat nota.

BBM : Buku Rujukan Seni Visual STPM,contoh gambar produk seramik.

Refleksi : pelajar memahami fungsi seramik dalam kehidupan seharian pada

masa kini.

Hari/Tarikh : Jumaat 15.7.2011

Tingkatan : 5K3

Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual

Masa : 70 minit

Unit Pembelajaran : KRSV SPM

Obj/Hasil Pembelajaran: 1.Mengetahui bahawa proses penghasilan artifak KRSV berdasarkan

kajian dan portfolio .

2.pelajar dapat membina model perabot dengan skala yang betul

dan kemas.

3.pelajar dapat mencantum bahan untuk arca dengan kemas.

4.pelajar dapat mewarna lakaran imej dengan kemas dan

Kreatif untuk kad ucapan.

Aktiviti pembelajaran :1.Pelajar yang membuat soalan arca-dapat mencantum bahan

Menggunakan gam PVA dengan kemas.

2.pelajar memilih soalan hiasan dalaman –membina model

Perabot dengan skala yang betul dan tepat.

3.pelajar yang memilih soalan kad ucapan-menyambung kerja

Mewarna imej sebelum dilekat pada kad berwarna.

4.pelajar yang memilih soalan rekabentuk motif cawan-menyambung

Kerja melukis dan mewarna motif pada cawan dan piring.

BBM : Buku rujukan PSV SPM,gambar lakaran yang telah masing-masing buat, Gam PVA, akrilik,gunting.

Refleksi : semua kerja membuat artifak kerja kursus belum siap sepenuhnya.

Hampir 60%.

No comments:

Post a Comment