RPH KARTINI SAHAMAT

Tuesday, January 11, 2011

RPH MINGGU 1(3.JAN-7 JAN 2011)

Hari/Tarikh Isnin(3.1.2011)
Mata Pelajaran Seni Visual
Tingkatan 6AK5
Unit Pembelajaran

1.3 Pendekatan Sejarah dan
kritikan seni visual

a) Konsep dan kaedah sejarah
seni visual

Masa 70 minit
Objektif/hasil pembelajaran

Pelajar diharapkan dapat:
· memahami sejarah dan kritikan seni visual sebagai suatu komponen disiplin seni visual.
· Menyedari konsep, kaedah sejarah dan kritikan seni visual sebagai:-

i.satu cara untuk memahami dan menikmati karya seni serta membantu proses pengkaryaan dan perekaan.

ii. system yang teratur dalam menghayati dan mengkritik sesuatu karya seni visual.

Aktiviti pembelajaran 1.penerangan konsep dan sejarah kritikan.
2.pembahagian kumpulan pembentangan.
3.pembahagian tugas setiap ahli pembentang-pelajar membuat perbincangan dalam kumpulan.
ABM buku teks dan nota bercetak
Refleksi pelajar telah memilih kumpulan dan ahli masing-masing. Aktiviti pembentangan akan dibuat pada hari khamis 6.1.2011


Hari/Tarikh Isnin 3.1.2011
Tingkatan 6AK5
Mata Pelajaran Seni Visual
Masa 70 minit
Unit Pembelajaran Seni halus: Lukisan
Objektif/Hasil Pembelajaran

Pelajar diharapkan dapat:
· Memahami bahasa seni visual dalam penghasilan lukisan

Mengamati bentuk, skala dan kadar banding, pencahayaan serta struktur
Aktiviti Pembelajaran 1.Pengenalan tajuk kepada pelajar.
2.Kajian dan menganalisis struktur bentuk objek,skala dan aspek pencahayaan.
BBM kasut sukan, pensil pelbagai jenis,kertas lukisan,buku rujukan seni visual.
Refleksi pelajar membuat pemerhatian dan pengukuran objek seperti yang diarahkan.

Hari/Tarikh Selasa/4.1.2011
Tingkatan 5K3
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Masa 70 minit
Unit Pembelajaran

1. Penghasilan Seni Visual :Asas Seni Reka

  • Garisan
  • Rupa
  • Bentuk
Objektif/Hasil Pembelajaran Memahami proses gubahan dan fungsi seni visual serta berkomunikasi dalam semua bidang seni berkaitan:
a.idea dan proses:-
i.mesej/kandungan.
ii.pewujudan idea
iii.olahan idea.
Aras 1-aplikasi asas seni reka dalam aktiviti Seni halus.
Aktiviti pembelajaran 1. Penerangan semula maksud dan fungsi garisan,rupa dan bentuk
2.olahan gabungan unsur seni di dalam aktiviti lukisan.
BBM contoh lukisan alam semulajadi, buku rujukan seni visual SPM.
Refleksi menggunakan unsur garisan dan rupa dalam gubahan.

Hari/Tarikh Rabu/5.1.2011
Tingkatan 5K3
Mata Pelajaran pendidikan Seni Visual
Masa 70 minit
Unit pembelajaran 1.Penghasilan seni visual: Asas Seni Reka.
-Garisan, Rupa, Bentuk.
Objektif/Hasil pembelajaran Memahami proses gubahan dan fungsi seni visual serta berkomunikasi dalam semua bidang seni berkaitan:
a.idea dan proses:-
i.mesej/kandungan.
ii.pewujudan idea
iii.olahan idea.
Aras 1-aplikasi asas seni reka dalam aktiviti Seni halus.
Aktiviti Pembelajaran 1.Olahan gabungan unsur seni dalam aktiviti lukisan. Pelajar menggunakan garisan untuk menimbulkan bentuk sesuatu objek.
BBM contoh lukisan, buku rujukan seni visual spm.
refleksi masih ada pelajar yang tidak dapat melakar rupa perahu dengan tepat dan guru memberi bimbingan secara intensif kepada pelajar tersebut.

Hari/tarikh Rabu/5.1.2011
Tingkatan 6AK5
Mata Pelajaran Seni Visual
masa 70 minit
Unit Pembelajaran Seni Halus: Lukisan.
Objektif/Hasil Pembelajaran

Pelajar diharapkan dapat:
· Memahami bahasa seni visual dalam penghasilan lukisan

Mengamati bentuk, skala dan kadar banding, pencahayaan serta struktur
Aktiviti Pembelajaran 1.Kajian cahaya dan bayang.Pemerhatian pada objek dan cahaya.
2.Menggunakan warna untuk menimbulkan kesan cahaya dan bayang pada objek.
BBM oil pastel,contoh lukisan
Refleksi sapuan warna yang kemas dan tahu menggabungkan tona warna untuk menimbulkan bentuk(4 orang pelajar) yang lain masih boleh diperbaiki.

Hari/Tarikh Khamis /6.1.2011
Tingkatan 6AK5
Mata Pelajaran Seni Visual
Masa 70 minit
Unit Pembelajaran Pendekatan sejarah dan kritikan seni visual
a)Konsep dan sejarah seni.
Objektif/hasil pembelajaran

Pelajar diharapkan dapat:
· memahami sejarah dan kritikan seni visual sebagai suatu komponen disiplin seni visual.
· Menyedari konsep, kaedah sejarah dan kritikan seni visual sebagai:-

i.satu cara untuk memahami dan menikmati karya seni serta membantu proses pengkaryaan dan perekaan.

ii. system yang teratur dalam menghayati dan mengkritik sesuatu karya seni visual.

Aktiviti Pembelajaran 1.pembentangan oleh ahli-ahli kumpulan mengikut tajuk-tajuk yang telah ditetapkan:-
a)Sejarah seni
b) Kritikan seni
BBM buku rujukan seni visual stpm,nota bercetak,buku sejarah seni
Refleksi pembentangan berjalan lancar.

Hari/Tarikh Jumaat/7.1.2011
Tingkatan 5K3
Mata Pelajaran Seni Visual
Masa 70 minit
Unit Pembelajaran 1.Penghasilan seni visual: Asas Seni Reka.
-Garisan, Rupa, Bentuk.,jalinan dan warna.
Objektif/Hasil Pembelajaran Memahami proses gubahan dan fungsi seni visual serta berkomunikasi dalam semua bidang seni berkaitan:
a.idea dan proses:-
i.mesej/kandungan.
ii.pewujudan idea
iii.olahan idea.
Aras 1-aplikasi asas seni reka dalam aktiviti Seni halus.
Aktiviti Pembelajaran 1.aktiviti mewarna lakaran-lakaran yang telah dibuat pada hari Rabu 5/1/2011
BBM lakaran ,contoh lukisan,pensil warna,oil pastel,pensil pelbagai saiz.
Refleksi 1/2 daripada pelajar telah mewarna lakaran dengan lengkap.sebahagian yg lain diminta menyambung kerja berikut sebagai kerja rumah.

1 comment:

  1. Cikgu,

    RPH yang dihasilkan lengkap dan kemaskini.
    Tahniah dan syabas atas kerjasama anda.
    Keep up the good work.
    Have a nice day!

    ReplyDelete