RPH KARTINI SAHAMAT

Thursday, January 13, 2011

MINGGU KE 2(10.1 HINGGA 14.1.2011)

Hari/tarikh isnin/10.1.2011
Tingkatan 6AK5
Mata pelajaran seni visual
Masa 70 minit
Unit Pembelajaran Pendekatan sejarah dan kritikan seni visual
a)Konsep dan sejarah seni.
Objektif/hasil pembelajaran

Pelajar diharapkan dapat:
· memahami sejarah dan kritikan seni visual sebagai suatu komponen disiplin seni visual.
· Menyedari konsep, kaedah sejarah dan kritikan seni visual sebagai:-

i.satu cara untuk memahami dan menikmati karya seni serta membantu proses pengkaryaan dan perekaan.

ii. system yang teratur dalam menghayati dan mengkritik sesuatu karya seni visual.

Aktiviti pembelajaran 1.latihan bertulis(pengukuhan) -menganalisis hasil karya mazli mat som dan cetakan karya Lynn Shepperd.
BBM latihan bercetak karya Mazli Mat Som dan Lynn Sherpperd.
Refleksi teknik menjawab soalan esei diperjelaskan dengan lebih teliti kerana pelajar masih lemah dalam menjawab soalan esei.

hari/tarikh Isnin/10.1.2011
Tingkatan 6AK5
Mata Pelajaran Seni Visual
Masa 70 minit
Unit Pembelajaran Seni Halus: Lukisan.
Objektif/hasil pembelajaran

Pelajar diharapkan dapat:
· Memahami bahasa seni visual dalam penghasilan lukisan

Mengamati bentuk, skala dan kadar banding, pencahayaan serta struktur
Aktiviti Pembelajaran 1.latihan amali.Menggunakan warna untuk menimbulkan kesan cahaya dan bayang pada objek.
BBM oil pastel,lakaran pensil,contoh lukisan,buku rujukan seni visual.
Refleksi pelajar memahami penggunaan pelbagai tona warna untuk menimbulkan fom,kesan cahaya dan bayang.Lukisan belum siap sepenuhnya dan disambung pada hari rabu.

Hari/Tarikh Selasa/ 11.1.2011
Tingkatan 5K3
Mata pelajaran Pendidikan Seni Visual
Masa 70 minit
Unit Pembelajaran Penghasilan seni visual: Prinsip rekaan.
penegasan.harmoni,kontra,kesatuan,imbangan,pergerakan dan kepelbagaian.
Objektif/hasil pembelajaran Memahami proses gubahan dan fungsi seni visual serta berkomunikasi dalam semua bidang seni berkaitan:
b.olahan karya:-
i.asas seni reka.
ii.media
iii.teknik penghasilan.
Aras 2-berkomunikasi melalui aktiviti yang dihasilkan.
aktiviti pembelajaran 1.penjelasan isi pembelajaran
2.latihan soalan teori, pelajar berbincang secara berpasangan.
3.guru mengulas jawapan pelajar
BBM buku rujukan seni visual SPM,lembaran kerja.
Refleksi pelajar melaksanakan latihan seperti yang diarahkan oleh guru.

Hari/Tarikh Rabu/12.1.2011
Tingkatan 6AK5
Mata Pelajaran Seni Visual
Masa 70 minit
unit pembelajaran Seni halus-lukisan
objektif/hasil pembelajaran.

Pelajar diharapkan dapat:
· Memahami bahasa seni visual dalam penghasilan lukisan.

-mengamati cahaya ,bayang,bentuk dan skala objek.

aktiviti pembelajaran 1.sambungan latihan amali.Menggunakan warna untuk menimbulkan kesan cahaya dan bayang pada objek.
BBM oil pastel,contoh lukisan,buku rujukan seni visual.
Refleksi pelajar telah memahami kedudukan yang sesuai untuk pencahayaan dan bayang pada imej yang diwarna.

Hari/Tarikh Rabu/12.1.2011
Tingkatan 5K3
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Masa 70 minit
Unit Pembelajaran Penghasilan Seni Visual: Alam Semulajadi
Objektif/hasil pembelajaran

Memahami proses, gubahan dan fungsi Seni Visual serta berkomunikasi dalam semua bidang seni berkaitan

Aras 1:
Aplikasi asas seni reka dalam aktiviti seni halus.
Membuat karya seni secara kritis dan kreatif.
Menginterpretasi maklumat yang akan digunakan dalam penghasilan kerja

aktiviti pembelajaran

1.Penjelasan tajuk pembelajaran.

2.Guru menunjuk cara melakar objek/imej hiduapan di dalam air,

2..murid menghasilkan kerja seni berdasarkan idea dan proses melalui :-mesej kandungan,pengujudan idea dan pengolahan idea

BBM contoh gambar foto hidupan dalam air,buku rujukan seni visual SPM.
Refleksi ramai pelajar tidak membawa gambar foto seperti yang diarahkan. Latihan amali akan dibuat pada hari Jumaat.

Hari Khamis: 13.1.2011 Mesyuarat Semua Rumah Sukan SMK Serian.
Pendaftaran ahli-ahli setiap rumah.

Hari/Tarikh Jumaat 14.1.2011
Tingkatan 5K3
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Masa 60 minit
Unit Pembelajaran Penghasilan Seni Visual: Alam Semulajadi
Objektif/Hasil Pembelajaran

Memahami proses, gubahan dan fungsi Seni Visual serta berkomunikasi dalam semua bidang seni berkaitan

Aras 1:
Aplikasi asas seni reka dalam aktiviti seni halus.
Membuat karya seni secara kritis dan kreatif.
Menginterpretasi maklumat yang akan digunakan dalam penghasilan kerja
Aktiviti Pembelajaran 1.sambungan aktiviti membuat lakaran hidupan dalam air dengan merujuk gambar foto yang dibawa.
BBM pensil pelbagai saiz,gambar foto hidupan dalam air,buku rujukan seni visual SPM.
Refleksi aktiviti melakar imej-hanya beberapa orang yang membuat kesalahan dari segi perspektif dan bentuk objek yang sedikit kurang tepat.guru memberi bimbingan seorang demi seorang.

1 comment:

  1. RPH kemas dan lengkap.
    Keep up the good work!

    Have a nice day!

    ReplyDelete