RPH KARTINI SAHAMAT

Sunday, August 1, 2010

RPH MINGGU 29 DAN 30

RPH MINGGU 29 DAN 30

Minggu/tarikh 29(19.7.2010)
Hari Isnin
Tingkatan 6AK5
Mata pelajaran seni visual
Masa 70 minit
Unit Pembelajaran Penghasilan Portfolio: Merakam gambar proses membuat folio.
Hasil Pembelajaran -pelajar seharusnya mengetahui karya perlu dihasilkan berdasarkan disiplin perekaan.
-pelajar diharapkan dapat memahami dalam proses perekaan, kemahiran fotografi diberikan penekanan.
Aktiviti pembelajaran 1.calon soalan 1-aktiviti kajian warna dengan menggunakan media basah iaitu poster color.Teknik basah atas basah,basah atas kering,kering atas kering.
2.calon soalan 3- menyambung aktiviti mewarna hasil akhir logo.
2.guru merakam gambar dari awal proses hingga habis ketiga-tiga teknik.
BBM media basah warna poster,warna air,kamera digital. pensil warna.
Refleksi bagi calon soalan 4 iaitu membuat model restoran sesi merakam gambar akan dibuat pada hari selasa.

hari/tarikh isnin(19.7.2010)
Tingkatan 6RK5
Mata Pelajaran Seni Visual
Masa 70 minit
Unit Pembelajaran elemen asas lukisan:garisan, jalinan dan gesture
Hasil Pembelajaran memahami elemen -elemen lukisan yang digunakan dalam lukisan
Aktiviti pembelajaran 1.penerangan isi pembelajaran
2.tunjuk cara menghasilkan fom menggunakan garisan, jalinan dan gesture.
3.pelajar membuat latihan amali.
BBM contoh lukisan menggunakan garisan,jalinan dan gesture. Buku rujukan seni visual STPM
Refleksi aktiviti amali tidak sempat disiapkan dan disambung pada hari berikutnya.

Hari/Tarikh Selasa(20.7.2010)
Tingkatan 6AK5
Mata Pelajaran Seni Visual
Masa 70 minit
Unit Pembelajaran Penghasilan Portfolio: Merakam gambar proses membuat folio.
Hasil Pembelajaran -pelajar seharusnya mengetahui karya perlu dihasilkan berdasarkan disiplin perekaan.
-pelajar diharapkan dapat memahami dalam proses perekaan, kemahiran fotografi diberikan penekanan
Aktiviti Pembelajaran 1.pelajar calon soalan 4-sesi merakam gambar proses membuat folio iaitu aktiviti melakar dan mewarna perabot, lampu untuk hiasan dalaman.
BBM hasil lakaran, warna pensil,kamera digital.
Refleksi sesi fotografi berjalan seperti yang dirancangkan

Hari/Tarikh Selasa(20.7.2010)
Tingkatan 6RK5
Mata Pelajaran Seni Visual
Masa 70 minit
Unit Pembelajaran elemen asas lukisan:garisan, jalinan dan gesture
hasil Pembelajaran memahami elemen -elemen lukisan yang digunakan dalam lukisan
Aktiviti Pemeblajaran 1.menyambung aktiviti mewujudkan fom dengan menggunakan garisan,jalinan dan gesture .media oil pastel.
BBM oil pastel,contoh lukisan garisan,jalian dalam menimbulkan fom.
Refleksi kurang mahir dala memilih tona warna untuk menimbulkan fom

Hari/tarikh Selasa(20.7.2010)
Tingkatan 4K3
Mata pelajaran Pendidikan seni Visual
Masa 70 minit
Unit Pembelajaran Kraf Tradisional: Ukiran kayu
Hasil Pemeblajaran aras 1-dapat mengenalpasti, memilih dan menghasilkan motif dan mereka corak hiasan untuk ukiran kayu.
-mengetahui dan dapat menggunakan alat, bahan dan menguasai teknik serta proses penghasilan ukiran kayu.
Aktiviti Pembelajaran 1.penerangan tajuk kepada pelajar
2.pemberian nota bertulis kepada pelajar
BBM buku rujukan seni visual spm.
Refleksi P&P berjalan seperti yang dirancangkan.

hari/tarikh rabu(21.7.2010)
Tingkatan 6RK5
Mata pelajaran seni visual
masa 70 minit
Unit Pembelajaran elemen asas lukisan:garisan, jalinan dan gesture
hasil Pembelajaran memahami elemen -elemen lukisan yang digunakan dalam lukisan
Aktiviti Pembelajaran 1.sambungan aktiviti melukis menggunakan garisan,jalinan dan gesture untuk menimbulkan fom.
BBM contoh lukisan,buku rujukan seni visual stpm.
Refleksi pelajar dapat menibulkan fom tetapi masih kurang kemas.

Tarikh/hari 21.7.2010(rabu)
Tingkatan 4K3
Mata pelajaran Pendidikan Seni visual
Masa 70 minit
Unit Pembelajaran Kraf Tradisional: Ukiran kayu
Hasil Pembelajaran aras 1-dapat mengenalpasti, memilih dan menghasilkan motif dan mereka corak hiasan untuk ukiran kayu.
-mengetahui dan dapat menggunakan alat, bahan dan menguasai teknik serta proses penghasilan ukiran kayu.
Aktiviti Pembelajaran 1.sambungan aktiviti melengkapkan nota dan melakar alat bahan dalam pembuatan kraf ukiran kayu.
BBM buku rujukan pendidikan seni visual spm.
Refleksi pelajar telah mengenali alat-alat dalam pembuatan kraf ukiran.

Tarikh/hari 21.7.20109(rabu)
Tingkatan 6AK5
Masa 70 minit
Mata Pelajaran Seni visual
Unit pembelajaran multimedia: Adobe Ilustrator.
Hasil pembelajaran -menerangkan maksud multimedia dengan lebih terperinci.
-menjelaskan pelbagai jenis media yang digunakan untuk menghasilkan satu program multimedia.
Aktiviti pembelajaran 1.penerangan tajuk
2.penerangan fungsi program dalam bidang grafik secara teori
BBM buku rujukan seni visual stpm dan buku pandunan penggunaan Adobe Ilustrator
Refleksi pelajar memahami program AI tetapi dari segi amali belum diketahui.

Tarikh/hari 22.7.2010(Khamis)
Tingkatan 6RK5
Masa 70 minit
Mata Pelajaran Seni Visual
Unit Pembelajaran Komunikasi Visual: Pengertian/makna.
hasil Pembelajaran -mengetahui pengertian komunikasi visual sebagai alat komunikasi yang berkesan masa kini.
-membandingkan komunikasi verbal dan komunikasi visual.
Aktiviti Pembelajaran 1.aktiviti pembentangan oleh pelajar.
2.sesi soal jawab bersama rakan
3.ulasan dari guru.
BBM buku rujukan seni visual STPM
Refleksi pembentang dapat menghuraikan definisi komunikasi visual dengan lengkap.

tarikh/hari 22.7.2010(Khamis)
Tingkatan 6AK5
Masa 70 minit
Mata Pelajaran Seni Visual
Unit Pembelajaran Multimedia: Adobe ilustration
hasil Pembelajaran -menerangkan maksud multimedia dengan lebih terperinci.
-menjelaskan pelbagai jenis media yang digunakan untuk menghasilkan satu program multimedia.
Aktiviti Pembelajaran 1.penerangan penggunaan Adobe Ilustration oleh Cikgu Chai
2.pelajar mengaplikasi beberapa tool yang ada(amali)
BBM PC sekolah, nota Adobe ilustrasi
Refleksi pelajar masih belum menguasai kemahiran melukis mnggunakan tool yg ada di dalam Adobe Ilustrator

Tarikh/Hari 23.7.2010(Jumaat)
Tingkatan 4K3
Masa 70 minit
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Unit pembelajaran Ujian Topikal: Kraf Tradisional.
Aktiviti Pembelajaran 1.Guru mengedarkan soalan objektif kepada pelajar.
2.pelajar menjawab soalan
BBM kertas soalan PSV (objektif)
Refleksi ujian berjalan lancar.

Minggu/Tarikh 30(26.7.2010)
Hari Isnin
Tingkatan 6AK5
Masa 70 minit
Mata pelajaran Seni Visual
Unit pembelajaran Grafik Komputer: Adobe ilustrasi
Hasil Pembelajaran -menerangkan maksud multimedia dengan lebih terperinci.
-menjelaskan pelbagai jenis media yang digunakan untuk menghasilkan satu program multimedia.
Aktiviti Pembelajaran 1.pelajar menyambung aktiviti melukis menggunakan tool di dalam AI
2.bimbingan dari seorang pelajar ke seorang pelajar .
BBM Latop yg tlh ada program AI,contoh logo.
Refleksi kemahiran melukis belum dikuasai sepenuhnya dan kerja disambung pada hari berikutnya.

Hari/Tarikh Isnin (26.7.2010)
Tingkatan 6RK 5
Masa 70 minit
Mata Pelajaran Seni Visual
Unit Pembelajaran Media Komunikasi Visual: media cetak dan media elektronik.
Hasil Pembelajaran -mengetahui jenis-jenis media dalam komunikasi visual.
Aktiviti Pembelajaran 1.pembentangan oleh kumpulan pembentang.
2.sesi soal jawab.
3. pandangan dari guru matapelajaran.
BBM buku rujukan seni visual stpm, maklumat yang dicetak dari internet.
Refleksi contoh tidak banyak diberikan.

Hari/tarikh Selasa(27.7.2010)
Tingkatan 4K3
Mata pelajaran Pendidikan Seni visual
Masa 70 minit
Unit Pembelajaran pemulangan kertas ujian dan pemberian markah
Aktiviti pembelajaran 1.pemulangan kertas ujian dan markah pelajar.
2.perbincangan soalan dan jawapan ujian.
3.membuat pembetulan di dalam buku
BBM kertas ujian dan buku rujukan seni visual SPM
refleksi hanya 2 orang pelajar yang gagal dalam ujian ini.

Hari/tarikh selasa(27.7.2010)
Tingkatan 6RK5
Mata Pelajaran Seni visual
Masa 70 minit
Unit Pembelajaran Grafik Komunikasi; imej dan representasi
hasil pembelajaran -mengetahui jenis-jenis media dalam komunikasi visual.
aktiviti pembelajaran 1.kumpulan pembentangan
2.sesi soal jawab bersama rakan.
3.ulasan dari guru
BBM buku rujukan seni visual STPM
Refleksi isi pembentangan masih kurang. ahli kumpulan pembentang diminta menambahkan lagi isi. hasil pembentangan yang telah ditaip mesti dihantar kepada guru.

Hari/Tarikh Selasa(27.7.2010)
Tingkatan 6AK5
mata pelajaran seni visual
masa 70 minit
unit pembelajaran grafik komunikasi: adobel ilustrasi
hasil pembelajaran -menerangkan maksud multimedia dengan lebih terperinci.
-menjelaskan pelbagai jenis media yang digunakan untuk menghasilkan satu program multimedia.
aktiviti pembelajaran 1.pelajar menyambung aktiviti melukis menggunakan tool di dalam AI
2.bimbingan dari seorang pelajar ke seorang pelajar .
3.pelajar yang telah berjaya melukis bentuk dengan menggunakan tool mencuba untuk memasukkan warna yang sesuai untuk logo dan fond.
BBM lattop beserta program AI
refleksi 4 orang pelajar telah berjaya menghasilkan logo dan memasukkan warna. pelajar yang lain masih dalam proses untuk menguasai kemahiran melukis.

Hari/tarikh Rabu(28.7.2010)
Tingkatan 6RK5
Mata Pelajaran seni visual
Masa 70 minit
unit pembelajaran bidang-bidang dalam grafik komunikasi
hasil pembelajaran -mengetahui jenis-jenis media dalam komunikasi visual.
aktiviti pembelajaran 1.pembentangan oleh kumpulan pelajar.
2.sesi soal jawab bersama dengan rakan.
3.sesi kritikan/ulasan dari guru.
bbm buku rujukan seni visual stpm, nota bercetak
refleksi pembentangan berjalan dengan lancar, isi yang diperbentangkan memuaskan.

hari/tarikh rabu (28.7.2010)
tingkatan 6AK5
mata pelajaran seni viual
masa 70 minit
unit pembelajaran grafik komunikasi: adobel ilustrasi
hasil pembelajaran -menerangkan maksud multimedia dengan lebih terperinci.
-menjelaskan pelbagai jenis media yang digunakan untuk menghasilkan satu program multimedia.
aktiviti pembelajaran 1.pelajar yang telah berjaya melukis dan mewarna logo menggunakan tool adobe ilustrasi akan membantu kawan-kawan yang masih lemah dari segi pengaplikasi tool AI
2.guru membimbing pelajar menggunakan tool di dalam AI
3.pelajar yang telah berjaya menyiapkan kerja merakam hasil kerja menggunakan kamera digital.
BBM kamera digital, lattop
ferleksi aktiviti disambung pada hari khamis kerana masih ada pelajar yang belum menyiapkan logo dengan menggunakan AI.

hari/tarikh rabu(2.7.2010)
tingkatan 4K3
mata pelajaran pendidikan seni visual
masa 70 minit
unit pembelajaran gubahan fikiran: nelaya pulang dengan hasil tangkapan.
hasil pembelajaran Aras 2-menghasilkan lukisan secara terancang-idea,proses penghasilan,olahan karya.
Aras 3-menyatakan keindahan ,keharmonian alam dan masyarakat melalui lukisan yang dihasilkan dan berusaha memeliharanya.
aktiviti pembelajaran 1.penerangan kehendak soalan dari guru.
2.menjelaskan aspek ruang dan komposisi objek.
3.elemen yang perlu ada dalam gubahan fikiran.
BBM buku rujukan seni visual SPM, contoh lukisan gubahan fikiran
refleksi pelajar memberi perhatian kepada penerangan guru.

hari/tarikh Khamis (29.7.2010)
tingkatan 6AK5
mata pelajaran seni visual
masa 70 minit
unit pembelajaran grafik komunikasi: adobel ilustrasi
hasil pembelajaran -menerangkan maksud multimedia dengan lebih terperinci.
-menjelaskan pelbagai jenis media yang digunakan untuk menghasilkan satu program multimedia.
aktiviti pembelajarn 1.sambungan aktiviti hari rabu.
bbm lattop,buku rujukan seni visual stpm
refleksi p&p berjalan seperti yang dirancangkan.

hari/tarikh khamis(29.7.2010)
tingkatan 6RK 5
mata pelajaran seni visual
masa 70 minit
unit pembelajaran garfik komunikasi: latihan teori
hasil pembelajaran -mengetahui jenis-jenis media dalam komunikasi visual.
aktiviti pembelajaran 1.guru memberi latihan esei: peranan yang dimainkan oleh grafik komunikasi yang terdapat di sepanjang jalan raya.
2.perbincangan kehendak soalan
3.pelajar menjawab soalan esei secara bertulis.
BBM buku rujukan seni visual.
refleksi esei tidak sempat disiapkan ,pelajar diminta menyiapkan dirumah sebagai kerja rumah.

hari/tarikh Jumaat(30.7.2010)
mata pelajaran seni visual
tingkatan 4K3
masa 70 minit
unit pembelajaran gubahan fikiran: nelayan pulang dengan hasil tangkapan.
hasil pembelajaran Aras 2-menghasilkan lukisan secara terancang-idea,proses penghasilan,olahan karya.
Aras 3-menyatakan keindahan ,keharmonian alam dan masyarakat melalui lukisan yang dihasilkan dan berusaha memeliharanya.
aktiviti pembelajaran 1.sambungan aktiviti membuat lakaran dengan menggunakan pensil.
2.tunjuk cara dari guru cara melukis bentuk perahu dari arah yang pelbagai.
3.pelajar cuba membuat lakaran seperti yang ditujukkan.
bbm contoh lukisan,pensil pelbagai saiz.
refleksi pelajar belum dapat melukis bentuk perahu dengan betul,kemahiran memerhati dan melukis objek masih lemah. aktiviti di sambung pada minggu hadapan.

1 comment:

  1. Tahniah! RPH yang teratur. Refleksi harus dapat membantu guru supaya semua pelajar belajar selepas cikgu berusaha mengajar. Sila bantu juga pelajar yang tidak menguasai apa yang diajar pada hari-hari tertentu kerana selagi dia tidak menguasai apa yang diajar pada hari itu, dia akan menghadapi masalah menguasai apa yang akan diajar seterusnya. Refleksi harus dijelmakan dalam keputusan peperiksaan.

    ReplyDelete