RPH KARTINI SAHAMAT

Saturday, July 17, 2010

RPH MINGGU 27 DAN 28

minggu/tarikh 27 (5.7.2010)
hari isnin
tingkatan 6RK5
mata pelajaran seni visual 2
masa 70 minit
unit pembelajaran lukisan: cahaya dan bentuk
hasil pembelajaran memahami elemen-elemen lukisan yang digunakan dalam lukisan
aktiviti pembelajaran 1.penerangan tajuk pembelajaran.
2.perbincangan aspek cahaya dan bentuk berdasarkan contoh-contoh catan
BBM nota bercetak,buku rujukan seni visul stpm.
Refleksi p&p berjalan dengan lancar.

hari/tarikh isnin(5.7.2010)
tingkatan 6AK5
mata pelajaran seni visual 2
masa 70 minit
unit pembelajaran makna/fungsi/konteks:Kepercayaan
hasil pembelajaran memahami bahawa pengkaryaan dan perekaan mempunyai makna dan fungsi dalam konteks tertentu.
aktiviti pembelajaran 1.perbincangan isi pembelajaran.
2.sesi soal jawab
3.apresiasi -menganalisis unsur kepercayaan dalam karya.
BBM buku rujukan seni visual stpm,contoh karya catan pelukis malaysia.
Refleksi p&p berjalan seperti yang dirancang.

hari/tarilkh selasa(6.7.2010)
tingkatan 4K3
mata pelajaran pendidikan seni visual
masa 70 minit
unit pembelajaran reka bentuk seni hiasan dalaman
hasil pembelajaran Aras 1-memahami beberapa prinsip asas dalam dalam hiasan dalaman.
Aras2-mengetahui konsep ruang(lokasi) yang boleh dibangunkan dengan mengambil kira aspek hiasan dalaman.
aktiviti pembelajaran 1.penerangan tajuk- maksud bidang seni reka bentuk dalaman.
2.menghuraikan prinsip-prinsp asas dalam hiasan dalaman.
3.mencatat nota
BBM buku rujukan psv spm,
Refleksi semua pelajar melengkapkan nota masing-masing.

hari/tarikh selasa(6.7.2010)
tingkatan 6RK 5
mata pelajaran seni visual 2
masa 70 minit
unit pembelajaran lukisan: cahaya dan bayang
hasil pembelajaran memahami elemen-elemen lukisan yang digunakan dalam lukisan
aktiviti pembelajaran 1.menyediakan set-kiub,selinder.
2.penerangan aspek cahaya dan bayang yang ada pada setting.
3.pelajar membuat pemerhatian terhadap objek,pengukuran dan membuat lakaran
BBM kotak(kiub),kotak (selinder), nota cahaya dan bayang.
Refleksi lakaran belum siap, sambung pada hari berikutnya.aktiviti pengukuran mengambil masa yang lama. kesilapan mengukur pada beberapa pelajar diminta mengubahsuai.

Hari/tarikh selasa(6.7.2010)
Tingkatan 6AK5
Mata pelajaran Seni Visual
Masa 70 minit.
Unit Pembelajaran makna/fungsi/konteks:persekitaran i)semulajadi. ii)buatan manusia iii)fenomena
Hasil pembelajaran pengkaryaan dan perekaan mempunyai makna dan fungsi dalam konteks tertentu.
Aktiviti Pembelajaran 1.pembentangan oleh kumpulan pelajar tajuk persekitaran semulajadi dalam karya seni visual.
BBM buku rujukan seni visual stpm.
Refleksi pembentang berjalan dengan lancar,cuma kurang contoh karya seni visual.

Hari/tarikh Rabu(7.7.2010)
Tingkatan 6AK5
Mata Pelajaran Seni Visual
Masa 70 minit
Unit Pembelajaran makna/fungsi/konteks:persekitaran i)semulajadi. ii)buatan manusia iii)fenomena
Hasil Pembelajaran pengkaryaan dan perekaan mempunyai makna dan fungsi dalam konteks tertentu.
Aktiviti Pembelajaran 1.pembentangan oleh kumpulan pelajar tajuk persekitaran buatan manusia dalam karya seni visual
BBM buku rujukan seni visual stpm,
Refleksi pemebntang berjalan seperti yang di rancang

Hari/Tarikh Rabu(7.7.2010)
Tingkatan 6RK5
Mata Pelajaran Seni Visual
Masa 70 minit
Unit Pembelajaran lukisan: cahaya dan bayang
Hasil Pembelajaran memahami elemen-elemen lukisan yang digunakan dalam lukisan
Aktiviti Pembelajaran 1.sambungan aktiviti membuat lakaran.
2.guru membimbing dari meja ke meja
BBM kotak(kiub),kotak selinder.
Refleksi pelajar dinasihatkan supaya sentiasa menggunaka titik perspektif satu atau 2 untuk mendapatkan bentuk yang tepat.

Hari/Tarikh Rabu(7.7.2010)
Tingkatan 4K3
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Masa 70 minit
Unit Pembelajaran reka bentuk seni hiasan dalaman
Hasil Pembelajaran Aras 1-memahami beberapa prinsip asas dalam dalam hiasan dalaman.
Aras2-mengetahui konsep ruang(lokasi) yang boleh dibangunkan dengan mengambil kira aspek hiasan dalaman.
Aktiviti Pembelajaran 1.penerangan lukisan 1 titik lenyap untuk mewujudkan ruang.
2.guru menunjukkan cara melukis di depan kelas.
BBM gambar rajah lukisan perspektif
Refleksi p&p berjalan seperti yang dirancang.

Hari/Tarikh Khamis(8.7.2010)
Tingkatan 6AK5
Mata Pelajaran Seni Visual
Masa 70 minit
Unit Pembelajaran makna/fungsi/konteks:persekitaran i)semulajadi. ii)buatan manusia iii)fenomena
Hasil Pembelajaran pengkaryaan dan perekaan mempunyai makna dan fungsi dalam konteks tertentu.
Aktiviti Pembelajaran 1.pembentangan oleh kumpulan pelajar tajuk fenomena dalam karya seni visual
BBM buku rujukan seni visual stpm
Refleksi pembentangan kurang soalan dari kalangan rakan-rakan.

Hari/Tarikh Khamis(8.7.2010)
Tingkatan 6RK5
Mata Pelajaran Seni Visual
Masa 70 minit.
Unit Pembelajaran lukisan: cahaya dan bayang
hasil pembelajaran memahami elemen-elemen lukisan yang digunakan dalam lukisan
Aktiviti Pemeblajaran 1.sambungan aktiviti membuat lakaran.
2.guru membimbing dari meja ke meja pelajar. penekanan pada aspek perspektif untuk mendapat bentuk yang tepat.
3.membuat pengukuran untuk mendapatkan kedudukan bayang yang tepat.
BBM nota lukisan cahaya dan bayang,contoh lukisan alam benda.
Refleksi pelajar telah memahami cara meletak bayang objek dengan betul.

Hari/Tarikh Jumaat(9.7.2010)
Tingkatan 4K3
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual.
Unit Pembelajaran reka bentuk seni hiasan dalaman
Hasil Pembelajaranif. Aras 1-memahami beberapa prinsip asas dalam dalam hiasan dalaman.
Aras2-mengetahui konsep ruang(lokasi) yang boleh dibangunkan dengan mengambil kira aspek hiasan dalaman.
Aktiviti Pembelajaranif 1.pelajar latihan amali-melukis ruang dengan menggunakan 1 titik perspektif.
BBM Contoh lukisan 1 titik perspektif, majalah seni hiasan dalaman.
Refleksi aspek lukisan amat lemah, ramai pelajar yang diminta mengubahsuai lukisan 1 titik perspektif.
ISNIN: 12.7.2010 CUTI REHAT KHAS.
Minggu /Tarikh 28(13.7.2010)
Hari Selasa
Tingkatan 6AK5
Mata Pelajaran Seni Visual
Masa 70 minit
Unit Pembelajaran penyediaan portfolio dan hasil karya kajian pengolahan dan gubahan
Hasil Pembelajaran pendedahan kepada pelajar tentang pengertian,keperluan dan pendekatan penyelidikan yang sesuai supaya pelajar dapat mencungkil penemuan-penemuan yang bermutu dalam bidang seni visual.
Aktiviti Pemeblajaran calon soalan 4-bimbingan cara membuat lukisan menggunakan 2 titik lenyap untuk menimbulkan ruang dalaman
BBM nota bercetak lukisan perspektif,folio stpm
Refleksi pelajar memahami penerangan dan meneruskan beberapa lakaran

Hari/Tarikh Selasa( 13.7.2010)
Tingkatan 6RK5
Mata Pelajaran Seni Visual
Masa 70 minit
Unit Pembelajaran lukisan: cahaya dan bayang, kedalaman ruang.
Hasil Pembelajaran memahami elemen-elemen lukisan yang digunakan dalam lukisan
Aktiviti Pembelajaran 1.latihan amali sambung lukisan untuk menimbulkan kedalaman ruang bentuk objek dengan menggunakan lakaran pensil.
BBM nota lukisan cahaya dan bayang, contoh lukisan alam benda.
Refleksi pelajar telah dapat melukis bentuk dengan pespektif yang betul.

Hari/Tarikh Selasa(13.7.2010)
Tingkatan 4K3
Mata Pelajaran Seni Visual
Masa 70 minit
Unit Pembelajaran reka bentuk seni hiasan dalaman
Hasil Pembelajaran Aras 1-memahami beberapa prinsip asas dalam dalam hiasan dalaman.
Aras2-mengetahui konsep ruang(lokasi) yang boleh dibangunkan dengan mengambil kira aspek hiasan dalaman.
Aktiviti Pembelajaran 1.pelajar latihan amali-melukis bentuk perabot dengan menggunakan 1 titik perspektif.
BBM buku rujukan seni spm,majalah hiasan dalaman,contoh lukisan hiasan dalaman.
Refleksi kemahiran melukis bentuk 3d dengan perspektif masih kurang memuaskan.

Hari/tarikh Rabu(14.7.2010)
Tingkatan 6RK5
Mata Pelajaran Seni Visual
Masa 70 minit
Unit Pembelajaran lukisan: cahaya dan bayang serta kedalaman ruang.
Hasil pembelajaran memahami elemen-elemen lukisan yang digunakan dalam lukisan
Aktiviti Pembelajaran latihan amali-menggunakan warna untuk menimbulkan bentuk,cahaya dan bayang dan kedalaman ruang.
BBM oil pastel color, contoh lukisan.
Refleksi pelajar tidak mengikut skala tona warna menyebabkan mereka menghadapi masalah dalam menimbulkan kesan cahaya dan bayang.

Hari/Tarikh Rabu(14.7.2010)
Tingkatan 6AK5
Mata Pelajaran Seni Visual
Masa 70 minit
Unit Pembelajaran penyediaan portfolio dan hasil karya kajian pengolahan dan gubahan.
Hasil Pembelajaran pendedahan kepada pelajar tentang pengertian, keperluan dan pendekatan penyelidikan yang sesuai supaya pelajar dpt mencungkil penemuan-penemuan yang bermutu dalam bidang seni visual.
Aktiviti Pembelajaran calon soalan 1 pemeriksaan lakaran akhir logo,kad nama, kepala surat dan kenderaan perdagangan.
-penerangan tentang kajian warna minimum 5 kajian perluan dibuat.
BBM contoh hasil kerja pelajar tahun lepas, buku rujukan reka bentuk grafik.
Refleksi beberapa calon hasil kerja kurang kemas dan dikhendaki membuat semula lakaran logo.

Hari/tarikh Rabu(14.7.2010)
Tingkatan 4K3
Mata pelajaran pendidikan seni visual
Masa 70 minit
Unit Pembelajaran reka bentuk seni hiasan dalaman
hasil Pembelajaran Aras 1-memahami beberapa prinsip asas dalam dalam hiasan dalaman.
Aras2-mengetahui konsep ruang(lokasi) yang boleh dibangunkan dengan mengambil kira aspek hiasan dalaman
aktiviti pemeblajaran sambungan aktivirti melukis bentuk perabot dengan menggunakan garisan perspektif.
BBM buku rujukan seni visual spm,majalah hiasan dalaman,contoh lukisan hiasan dalaman.
Refleksi lukisan perabot masih kurang tepat. pelajar diminta memperbaikinya.

hari/Tarikh Khamis(15.7.2010)
Tingkatan 6RK5
Mata Pelajaran Seni Visual
Masa 70 minit
Unit pembelajaran Lukisan: cahaya,bayang dan kedalaman ruang.
hasil Pembelajaran memahami elemen-elemen lukisan yang digunakan dalam lukisan
Aktiviti Pembelajaran sambungan latihan amali mewarna untuk menimbulkan bentuk,cahaya, bayang serta kedalaman ruang.
BBM contoh lukisan alam benda, oil pastel.
Refleksi lukisan belum siap sepenuhnya, kawalan warna masih kurang kemas.

Hari/Tarikh Khamis(15.7.2010)
Tingkatan 6AK5
Mata Pelajaran seni visual
Masa 70 minit
Unit Pembelajaran penyediaan portfolio dan hasil gubahan karya kajian pengolahan dan gubahan.
Hasil Pembelajaran pendedahan kepada pelajar tentang pengertian, keperluan dan pendekatan penyelidikan yang sesuai supaya pelajar dapat mencungkil penemuan-penemuan yang bermutu dalam bidang seni visual.
Aktiviti Pembelajaran calon soalan 1-kajian media dan warna penerangan dari guru jenis-jenis media basah dan kering
BBM buku rujukan seni visual stpm,contoh media basah dan media kering.
Refleksi calon belum begitu mengenali media seperti cat minyak da akrilik.

Hari/Tarikh Jumaat(16.7.2010)
Tingkatan 4K3
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Masa 70 minit
Unit Pembelajaran seni reka bentuk hiasan dalaman
Hasil Pembelajaran Aras 1-memahami beberapa prinsip asas dalam dalam hiasan dalaman.
Aras2-mengetahui konsep ruang(lokasi) yang boleh dibangunkan dengan mengambil kira aspek hiasan dalaman
Aktiviti Pembelajaran 1.tunjuk cara mewarna ruang dalam bilik dan perabot serta hiasan didalamnya menggunakan pensil warna.
2.pelajar membuat latihan mewarna.
BBM buku rujukan seni visual spm,majalah hiasan dalaman,contoh lukisan
Refleksi kerja mewarna belum dapat disiapkan dan disambung ke minggu hadapan.

1 comment:

  1. Cikgu,

    RPH yang dihantar disemak.
    Terima kasih kerana menghasilkan RPH yang kemaskini dan lengkap.
    Have a nice day!

    ReplyDelete