RPH KARTINI SAHAMAT

Friday, August 29, 2014


RPH MINGGU KE 35

Hari/Tarikh                          : 25.8.2014/Isnin.

Tingkatan                             : 6AK5

Masa                                     : 70 minit

Mata Pelajaran                   : Seni Visual 3

Unit Pembelajaran             : Projek Kajian Seni Visual 970/3.

Aktiviti                                  : Penghasilan Karya Akhir(Cetakan Lino di atas kertas.)

Objektif                                :pelajar dapat  melakukan aktiviti mencetak dengan

                                                Menekan aspek ketepatan dan kekemasan.

Prosedur                              : 1.calon yang telah siap cetakan warna pertama menyambung ke

                                                   Aktiviti mengukir kepingan lino.

                                                 

BBM                                      : kepingan lino,kertas lukisan,pisau ukir dan NT Cutter.

Refleksi                                 : pelajar mengukir kepingan lino dengan cermat dan kemas.

 

************************************************************************************

 

Hari/Tarikh                          : 25.8.2014/Isnin

Tingkatan                            : 6RK5

Masa                                     : 70 minit

Mata Pelajaran                  : Seni Visual 1

Unit Pembelajaran            : 3.PENDEKATAN SEJARAH DAN KRITIKAN SENI VISUAL.

                                                3.1) Pendekatan Sejarah Seni  Visual.

Objektif                               : Calon seharusnya dapat:-

                                                Menggunakan pendekatan sejarah seni visual untuk membuat apresiasi

                                                Dan kritikan.

 

Aktiviti Pembelajaran       : Seni Zaman Neo-Klasik,Romanitsme dan Realisme.

Prosedur                             : 1.Pembentang oleh pelajar.(Kumpulan)

                                                2.sesi soal jawab.

                                                3.mencatat isi-isi penting.

BBM                                     : Kamus Dewan Bahasa dan Pustaka,buku rujukan Seni Visual STPM.

Refleksi                                : pelajar dapat mengenali cirri-ciri perbezaan dan tokoh senimanzaman

                                                tersebut.

************************************************************************************

 

Hari/tarikh                          : Selasa/26.8.2014

Tingkatan                            : 4K6

Masa                                    : 70 minit

Mata Pelajaran                  : PSV

Unit Pembelajaran            : Lukisan.

Objektif                               : Murid-murid dapat memahami cara membuat kadar banding

                                                Yang betul untuk wajah figura.

Aktiviti Pembelajaran       : Latihan-Potret.

Prosedur                             : 1.pelajar menyambung melukis bahagian mata, hidung dan mulut.

                                                2.tunjuk cara melukis bahagian rambut oleh guru.

BBM                                     : gambar wajah tokoh dari majalah,buku rujukan PSV SPM.

Refleksi                                : lakaran masih belum siap sepenuhnya.pelajar memperbaiki

                                                Setiap bahagian yang kurang tepat.

                                                 

************************************************************************************

Hari/Tarikh                          : 26.8.2014/Selasa.

Tingkatan                             : 6AK5

Masa                                     : 70 minit

Mata Pelajaran                    : Seni Visual 3

Unit Pembelajaran             : Projek Kajian Seni Visual 970/3.

Aktiviti                                  : Penghasilan Karya Akhir(Cetakan Lino di atas kertas.)

Objektif                                :pelajar dapat  melakukan aktiviti mencetak dengan

                                                Menekan aspek ketepatan dan kekemasan.

Prosedur                             : 1.calon yang telah siap cetakan warna pertama menyambung ke

                                                   Aktiviti mengukir kepingan lino.

                                                 

BBM                                     : kepingan lino,kertas lukisan,pisau ukir dan NT Cutter.

Refleksi                                : pelajar mengukir kepingan lino dengan cermat dan kemas.

                                                  Proses mengukir mengambil masa yang lama.

 

************************************************************************************

Hari/Tarikh                          : 26.8.2014/Selasa.

Tingkatan                             : 6RK5

Masa                                     : 70 minit

Mata Pelajaran                   : Seni Visual 1

Unit Pembelajaran             : 3.PENDEKATAN SEJARAH DAN KRITIKAN SENI VISUAL.

                                                 3.1) Pendekatan Sejarah Seni  Visual.

Objektif                                : Calon seharusnya dapat:-

                                                 Menggunakan pendekatan sejarah seni visual untuk membuat apresiasi

                                                 Dan kritikan.

 

Aktiviti Pembelajaran       : Seni Gerakan Impresionisme dan Post-Impresionisme .

Prosedur                              : 1.Pembentang oleh pelajar.(Kumpulan)

                                                 2.sesi soal jawab.

                                                 3.mencatat isi-isi penting.

BBM                                      : Kamus Dewan Bahasa dan Pustaka,buku rujukan Seni Visual STPM.

Refleksi                                 : pelajar dapat mengenali  tokoh seniman pelopor gerakan

                                                  tersebut.

************************************************************************************

Hari/tarikh                          : Rabu/27.8.2014

Tingkatan                            : 4K6

Masa                                    : 70 minit

Mata Pelajaran                  : PSV

Unit Pembelajaran            : Lukisan.

Objektif                               : Murid-murid dapat memahami cara membuat kadar banding

                                                Yang betul untuk wajah figura.

Aktiviti Pembelajaran       : Latihan-Potret.

Prosedur                             : 1.pelajar menyambung melukis bahagian mata, hidung dan mulut.

                                                2.guru membimbing dari satu meja ke satu meja.

BBM                                     : gambar wajah tokoh dari majalah,buku rujukan PSV SPM.

Refleksi                                : lakaran masih belum siap sepenuhnya.pelajar memperbaiki

                                                 Setiap bahagian yang kurang tepat.

                                                 

************************************************************************************

Hari/Tarikh                          : 27.8.2014/Rabu.

Tingkatan                            : 6RK5

Masa                                    : 70 minit

Mata Pelajaran                  : Seni Visual 1

Unit Pembelajaran            : 3.PENDEKATAN SEJARAH DAN KRITIKAN SENI VISUAL.

                                                3.1) Pendekatan Sejarah Seni  Visual.

Objektif                               : Calon seharusnya dapat:-

                                                Menggunakan pendekatan sejarah seni visual untuk membuat apresiasi

                                                Dan kritikan.

 

Aktiviti Pembelajaran      : Seni Gerakan Fauvisme,Ekspresionisme dan Kiubisme.

Prosedur                            : 1.Pembentang oleh pelajar.(Kumpulan)

                                               2.sesi soal jawab.

                                               3.mencatat isi-isi penting.

BBM                                    : Kamus Dewan Bahasa dan Pustaka,buku rujukan Seni Visual STPM.

Refleksi                               : pelajar dapat mengenali  tokoh seniman pelopor gerakan

                                               Tersebut serta telah memberi contoh karya gerakan tersebut.

************************************************************************************

Hari/Tarikh                          : 28.8.2014/Khamis.

Tingkatan                            : 6AK5

Masa                                     : 70 minit

Mata Pelajaran                   : Seni Visual 3

Unit Pembelajaran             : Projek Kajian Seni Visual 970/3.

Aktiviti                                  : Penghasilan Karya Akhir(Cetakan Lino di atas kertas.)

Objektif                                :pelajar dapat  melakukan aktiviti mencetak dengan

                                                Menekan aspek ketepatan dan kekemasan.

Prosedur                              : 1.calon yang telah siap mengukir menyambung mencetak

                                                    Warna ke 2.

                                                 

BBM                                      : kepingan lino,kertas lukisan,pisau ukir dan NT Cutter.

Refleksi                                 : pelajar berjaya mencetak warna kedua dengan tepat.

                                                 Calon meneruskan cetakan warna ke 2 bagi memenuhi

                                                 Jumlah yang sepatutnya untuk dihantar.

                                               

 

************************************************************************************

Hari/tarikh                          : Khamis/28.8.2014

Tingkatan                            : 4K6

Masa                                    : 70 minit

Mata Pelajaran                  : PSV

Unit Pembelajaran            : Lukisan.

Objektif                               : Murid-murid dapat memahami cara membuat kadar banding

                                                 Yang betul untuk wajah figura.

Aktiviti Pembelajaran       : Latihan-Potret.

Prosedur                             : 1.pelajar menyambung melukis bahagian mata, hidung ,mulut

                                                   Dan rambut.

                                                2.guru membimbing dari satu meja ke satu meja.

BBM                                     : gambar wajah tokoh dari majalah,buku rujukan PSV SPM.

Refleksi                                : pelajar menambah baik lukisan potret masing-masing

                                                 Dengan menambah nilai cahaya cerah dan gelap.

                                                 

************************************************************************************

Hari/Tarikh                          : 28.8.2014/Khamis

Tingkatan                             : 6RK5

Masa                                     : 70 minit

Mata Pelajaran                   : Seni Visual 1

Unit Pembelajaran            : 3.PENDEKATAN SEJARAH DAN KRITIKAN SENI VISUAL.

                                               3.1) Pendekatan Sejarah Seni  Visual.

Objektif                               : Calon seharusnya dapat:-

                                                Menggunakan pendekatan sejarah seni visual untuk membuat apresiasi

                                                 Dan kritikan.

 

Aktiviti Pembelajaran      : Seni Gerakan Futurisme,Dadaisme, dan Surelalisme.

Prosedur                             : 1.Pembentang oleh pelajar.(Kumpulan)

                                                2.sesi soal jawab.

                                                3.mencatat isi-isi penting.

BBM                                    : Kamus Dewan Bahasa dan Pustaka,buku rujukan Seni Visual STPM.

Refleksi                               : pelajar dapat mengenali  tokoh seniman pelopor gerakan

                                                Tersebut serta telah memberi contoh karya gerakan tersebut.

*************************************************************************************

Hari/Tarikh                          : 29.8.2014/Khamis.

Tingkatan                            : 6AK5

Masa                                    : 70 minit

Mata Pelajaran                   : Seni Visual 3

Unit Pembelajaran            : Projek Kajian Seni Visual 970/3.

Aktiviti                                  : Penghasilan Karya Akhir(Cetakan Lino di atas kertas.)

Objektif                                :pelajar dapat  melakukan aktiviti mencetak dengan

                                                Menekan aspek ketepatan dan kekemasan.

Prosedur                             : 1.calon yang telah siap mengukir menyambung mencetak

                                                  Warna ke 2.

                                                 

BBM                                    : kepingan lino,kertas lukisan,pisau ukir dan NT Cutter.

Refleksi                               : pelajar berjaya mencetak warna kedua dengan tepat.

                                               Calon meneruskan cetakan warna ke 2 bagi memenuhi

                                               Jumlah yang sepatutnya untuk dihantar.

                                               

 

Wednesday, August 27, 2014


RPH MINGGU KE 34
ISNIN 18.8.2014
AJK MAJLIS RAMAH TAMAH AIDIL FITRI DI PPD,SERIAN.
******************************************************************************
Hari/Tarikh                          : 19.8.2014/Selasa
Tingkatan                             : 6AK5
Masa                                     : 70 minit
Mata Pelajaran                   : Seni Visual 3
Unit Pembelajaran             : Projek Kajian Seni Visual 970/3.
Aktiviti                                  : Penghasilan Karya: lakaran perkembangan idea-kajian warna
Objektif                                :pelajar dapat mengaitkan tema kajian dengan imej dan warna.
Prosedur                              : 1.calon menghasilkan lukisan akhir mengikut saiz sebenar
                                                    Cetakan lino di dalam kertas soalan.
                                                 
BBM                                      : kepingan lino,kertas lukisan.
Refleksi                                 : lukisan sebenar pelajar menekankan ketelitian dan kekemasan.
 
*************************************************************************************
Hari/Tarikh                          : 19.8.2014/Selasa
Tingkatan                             : 6RK5
Masa                                     : 70 minit
Mata Pelajaran                   : Seni Visual 1
Unit Pembelajaran             : 3.PENDEKATAN SEJARAH DAN KRITIKAN SENI VISUAL.
                                                3.1) Pendekatan Sejarah Seni  Visual.
Objektif                                : Calon seharusnya dapat:-
                                                 Menggunakan pendekatan sejarah seni visual untuk membuat apresiasi
                                                 Dan kritikan.
 
Aktiviti Pembelajaran        : Zaman Renaisans Abad Ke 16.
Prosedur                              : 1.Pembentang oleh pelajar.(Kumpulan)
                                                 2.sesi soal jawab.
                                                 3.mencatat isi-isi penting.
BBM                                      : Kamus Dewan Bahasa dan Pustaka,buku rujukan Seni Visual STPM.
Refleksi                                 : pelajar dapat mengetahui cirri-ciri hasil seni visual zaman renaisans.
                                                 Abad ke 16.
************************************************************************************
 
Hari/tarikh                          : Selasa/19.8.2014
Tingkatan                            : 4K6
Masa                                    : 70 minit
Mata Pelajaran                  : PSV
Unit Pembelajaran            : Lukisan.
Objektif                               : Murid-murid dapat memahami cara membuat kadar banding
                                                Yang betul untuk wajah figura.
Aktiviti Pembelajaran       : Latihan-Potret.
Prosedur                             : 1.penerangan kadar banding untuk melukis potret.
                                               2.tunjuk cara melukis bahagian mata.
BBM                                     : gambar wajah tokoh dari majalah,buku rujukan PSV SPM.
Refleksi                                : pelajar dapat mengetahui saiz dan kadar banding yang betul
                                                  Untuk mata.
                                                 
************************************************************************************
 
Hari/Tarikh                          : 20.8.2014/Rabu
Tingkatan                            : 6RK5
Masa                                     : 70 minit
Mata Pelajaran                   : Seni Visual 1
Unit Pembelajaran             : 3.PENDEKATAN SEJARAH DAN KRITIKAN SENI VISUAL.
                                                 3.1) Pendekatan Sejarah Seni  Visual.
Objektif                                 : Calon seharusnya dapat:-
                                                 Menggunakan pendekatan sejarah seni visual untuk membuat apresiasi
                                                 Dan kritikan.
 
Aktiviti Pembelajaran       : Zaman Akhir  Renaisans .
Prosedur                             : 1.Pembentang oleh pelajar.(Kumpulan)
                                                2.sesi soal jawab.
                                                3.mencatat isi-isi penting.
BBM                                     : Kamus Dewan Bahasa dan Pustaka,buku rujukan Seni Visual STPM.
Refleksi                                : pelajar dapat mengenali tokoh-tokoh agung dalam seni visual
                                                Di Eropah.
************************************************************************************
 
Hari/tarikh                          : Rabu/20.8.2014
Tingkatan                            : 4K6
Masa                                    : 70 minit
Mata Pelajaran                 : PSV
Unit Pembelajaran          : Lukisan.
Objektif                              : Murid-murid dapat memahami cara membuat kadar banding
                                               Yang betul untuk wajah figura.
Aktiviti Pembelajaran     : Latihan-Potret.
Prosedur                           : 1.pelajar mencuba melukis bahagian mata.
                                              2.tunjuk cara melukis bahagian hidung oleh guru.
BBM                                   : gambar wajah tokoh dari majalah,buku rujukan PSV SPM.
Refleksi                              : lukisan bahagian mata,ada sebahagian pelajar yang belum berjaya
                                              menimbulkan bentuk 3D nya.
                                                 
************************************************************************************
Hari/Tarikh                          : 20.8.2014/Rabu
Tingkatan                            : 6AK5
Masa                                    : 70 minit
Mata Pelajaran                 : Seni Visual 3
Unit Pembelajaran          : Projek Kajian Seni Visual 970/3.
Aktiviti                               : Penghasilan Karya Akhir(Cetakan Lino di atas kertas.)
Objektif                             :pelajar dapat  melakukan aktiviti mencetak dengan
                                             Menekan aspek ketepatan dan kekemasan.
Prosedur                             : 1.calon mula mencetak warna pertama di atas 13 helai kertas.
                                                 
BBM                                      : kepingan lino,kertas lukisan.
Refleksi                                 : pelajar berjaya mencetak di atas 3 helai kertas dalam tempoh
                                                  2 masa. Kerja menampakkan kekemasan.
 
*************************************************************************************
Hari/tarikh                          : Khamis/21.8.2014
Tingkatan                            : 4K6
Masa                                     : 70 minit
Mata Pelajaran                 : PSV
Unit Pembelajaran          : Lukisan.
Objektif                             : Murid-murid dapat memahami cara membuat kadar banding
                                              Yang betul untuk wajah figura.
Aktiviti Pembelajaran     : Latihan-Potret.
Prosedur                           : 1.pelajar menyambung melukis bahagian mata dan hidung
                                              2.tunjuk cara melukis bahagian mulut oleh guru.
BBM                                   : gambar wajah tokoh dari majalah,buku rujukan PSV SPM.
Refleksi                              : lukisan bahagian mata dan hidung masih ada yang belum berjaya
                                              menimbulkan bentuk dengan tepat.
                                                 
************************************************************************************
 
Hari/Tarikh                          : 21.8.2014/Khamis
Tingkatan                            : 6RK5
Masa                                     : 70 minit
Mata Pelajaran                 : Seni Visual 1
Unit Pembelajaran          : 3.PENDEKATAN SEJARAH DAN KRITIKAN SENI VISUAL.
                                             3.1) Pendekatan Sejarah Seni  Visual.
Objektif                             : Calon seharusnya dapat:-
                                              Menggunakan pendekatan sejarah seni visual untuk membuat apresiasi
                                              Dan kritikan.
 
Aktiviti Pembelajaran     : Seni Zaman Baroque dan Rococo.
Prosedur                           : 1.Pembentang oleh pelajar.(Kumpulan)
                                              2.sesi soal jawab.
                                              3.mencatat isi-isi penting.
BBM                                    : Kamus Dewan Bahasa dan Pustaka,buku rujukan Seni Visual STPM.
Refleksi                               : pelajar dapat mengenali cirri-ciri persamaan kedua-dua gerakan
                                               tersebut.
************************************************************************************
Hari/Tarikh                          : 21.8.2014/Khamis
Tingkatan                            : 6AK5
Masa                                     : 70 minit
Mata Pelajaran                   : Seni Visual 3
Unit Pembelajaran            : Projek Kajian Seni Visual 970/3.
Aktiviti                                  : Penghasilan Karya Akhir(Cetakan Lino di atas kertas.)
Objektif                                :pelajar dapat  melakukan aktiviti mencetak dengan
                                                Menekan aspek ketepatan dan kekemasan.
Prosedur                             : 1.calon menyambung mencetak warna pertama di atas 13 helai kertas.
                                                 
BBM                                     : kepingan lino,kertas lukisan.
Refleksi                               : pelajar dapat menguasai teknik mencetak dengan betul.
***********************************************************************************
Hari/Tarikh                          : 22.8.2014/Jumaat
Tingkatan                            : 6AK5
Masa                                     : 70 minit
Mata Pelajaran                  : Seni Visual 3
Unit Pembelajaran            : Projek Kajian Seni Visual 970/3.
Aktiviti                                 : Penghasilan Karya Akhir(Cetakan Lino di atas kertas.)
Objektif                               :pelajar dapat  melakukan aktiviti mencetak dengan
                                               Menekan aspek ketepatan dan kekemasan.
Prosedur                             : 1.calon menyambung mencetak warna pertama di atas 13 helai kertas.
                                                 
BBM                                     : kepingan lino,kertas lukisan.
Refleksi                               : pelajar dapat menguasai teknik mencetak dengan betul.Hasil cetakan
                                                Warna pertama memuaskan.
 
 
 
23.8.2014 (Sabtu)
Hari Terbuka SMK Serian Sempena Hari Kemerdekaan dan Ulang Tahun Ke 50 Tahun.
AJK PAMERAN SMK SERIAN.