RPH KARTINI SAHAMAT

Thursday, August 25, 2011

RPH MINGGU KE 34( 22.8. HINGGA 26.8.2011)

Hari/Tarikh : Isnin/22.8.2011

Tingkatan : 6RK5

Masa : 70 minit

Unit Pembelajaran :Peranan Komunikasi Visual-Logo dan Poster.

Obj/Hasil Pembelajaran:1. pelajar dapat mengetahui kepentingan dan

peranan komunikasi visual melalui persembahan.

2. pelajar dapat mengetahui kepentingan reka bentuk

grafik dan reka bentuk digital multimedia dalam komunikasi.

Aktiviti Pembelajaran :1.Pembentangan oleh ahli kumpulan.

2.ulasan dari guru.

3.sesi soal jawab bersama rakan pelajar.

4. pelajar mencatat isi-isi penting.

BBM : Buku rujukan Seni Visual STPM.The Big Book

Of Design Ideas.

Refleksi : Kumpulan yang membentang tajuk poster diminta

Membuat pembentang semula pada hari Isnin.Isi

pembentangan yang kurang mencukupi dan terlalu

ringkas.

Hari/Tarikh : Isnin/22.8.2011

Tingkatan : 6AK5

Masa : 70 minit

Unit pembelajaran : Kerja Kursus Seni Visual STPM 2011

Obj/Hasil Pembelajaran: 1. Pelajar dapat menghasilkan artifak mengikut spesifikasi

Dengan berkualiti.

2.pelajar dapat menghasilkan artifak mengikut tema dan teknik

Dan kesesuaian media seperti yang dikehendaki soalan .

Aktiviti Pembelajaran :1.sambungan menyapu cat emulsi putih diatas kain tebal.

2.calon meneruskan tugas mewarna lakaran di atas kanvas

Dengan menggunakan warna akrilik.

BBM : kain tebal,bingkai kayu,cat emulsi, folio ,buku harmoni

Color.Buku karya Sulaiman Esa “Al –Insyirah”.warna akrilik.

Refleksi : 2 orang calon kain kanvas yang dipasang masih tidak cukup

tegang. Mereka diminta membukanya dan memasang semula.

Hari/Tarikh : Isnin/22.8.2011

Tingkatan : 5K3

Masa : 70 minit

Perkara : Latihan Ulangkaji: Lukisan dan catan.

Obj/Hasil pembelajaran :Pelajar dapat menjawab sekurang-kurangnya 5 daripada

10 soalan yang diberi.

Akltiviti : 1.Penerangan secara ringkas tajuk pembelajaran.

2.guru memberi latihan bertulis(soalan struktur)

3.pelajar menjawab soalan secara bertulis.

4.perbincangan jawapan bersama guru.

BBM : buku rujukan seni visual SPM.

Refleksi : masa tidak mencukupi sesi perbincangan dibawa ke hari Rabu.

HARI SELASA .23.8.2011 MASA PERTAMA DAN KEDUA ADA PERHIMPUNAN

SEKOLAH.

Hari/Tarikh : Selasa 23.8.2011

Tingkatan : 6AK5

Masa : 70 minit

Unit pembelajaran : Kerja Kursus Seni Visual STPM 2011

Obj/Hasil Pembelajaran: 1. Pelajar dapat menghasilkan artifak mengikut spesifikasi

Dengan berkualiti.

2.pelajar dapat menghasilkan artifak mengikut tema dan teknik

Dan kesesuaian media seperti yang dikehendaki soalan .

Aktiviti Pembelajaran :1.Sebahagian calon yang baru memasang kain pada bingkai

Dan mengecat dengan menggunakan cat emulsi.

2.sebahagian lagi menyambung kerja mewarna pada kanvas

menggunakan warna akrilik.

BBM : kain tebal,bingkai kayu,cat emulsi, folio ,buku harmoni

Color.Buku karya Sulaiman Esa “Al –Insyirah”.

Refleksi : ada 2 orang calon agak perlahan dalam perkembangan

Proses kerja mereka. Kedua-duanya masih membuat kajian warna.

Hari/Tarikh : Selasa/23.8.2011

Tingkatan : 5K3

Masa : 70 minit

Perkara : Latihan Ulangkaji: Catan dan Lukisan.Arca

Objektif : pelajar dapat memberi jawapan yang betul dan tepat untuk

Sekurang-kurangnya 5 daripada 10 soalan yang telah diberi.

Akltiviti : 1.perbincangan jawapan bagi setiap soalan.

2.pelajar mencatat semua jawapan yang diberi.

3.Penjelasan tajuk arca oleh guru.

4.latihan bertulis.

BBM : buku rujukan PSV SPM dan buku kerja PSV SPM.

Refleksi : latihan bertulis perlu disiapkan dirumah sebagai kerja rumah.

memandangkan masa yang tidak mencukupi untuk menjawab

di dalam kelas.

Hari/Tarikh : Rabu/24.8.2011

Tingkatan : 6RK5

Masa : 70 minit

Unit Pembelajaran :Peranan Komunikasi Visual-ilustrasi dan tipografi.

Obj/Hasil Pembelajaran:1. pelajar dapat mengetahui kepentingan dan

peranan komunikasi visual melalui persembahan.

2. pelajar dapat mengetahui kepentingan reka bentuk

grafik dan reka bentuk digital multimedia dalam komunikasi.

Aktiviti Pembelajaran :1.Pembentangan oleh ahli kumpulan.

2.ulasan dari guru.

3.sesi soal jawab bersama rakan pelajar.

4. pelajar mencatat isi-isi penting.

BBM : Buku rujukan Seni Visual STPM.The Big Book

Of Design Ideas.

Refleksi : pembentangan tajuk ilustrasi lengkap dan memuaskan.

Manakala pembentangan tajuk tipografi kurang lengkap.

Ahli kumpulan tidak menunjukkan gambar rajah anatomi

Huruf dan contoh menyusun huruf.

Hari/Tarikh : Rabu 24.8.2011

Tingkatan : 6AK5

Masa : 70 minit

Unit pembelajaran : Kerja Kursus Seni Visual STPM 2011

Obj/Hasil Pembelajaran: 1. Pelajar dapat menghasilkan artifak mengikut spesifikasi

Dengan berkualiti.

2.pelajar dapat menghasilkan artifak mengikut tema dan teknik

Dan kesesuaian media seperti yang dikehendaki soalan .

Aktiviti Pembelajaran :1.dua orang calon memasang kain pada bingkai

Dan mengecat dengan menggunakan cat emulsi.

2.sebahagian lagi calon menyambung kerja mewarna pada kanvas

menggunakan warna akrilik.

BBM : kain tebal,bingkai kayu,cat emulsi, folio ,buku harmoni

Color.Buku karya Sulaiman Esa “Al –Insyirah”.

Refleksi : kesemua calon telah menyiapkan kanvas masing-masing.

Hari/Tarikh : Khamis/25.8.2011

Tingkatan : 6RK5

Masa : 70 minit

Unit Pembelajaran :Peranan Komunikasi Visual-multimedia

Dan Pembangunan multimedia.

Obj/Hasil Pembelajaran:1.Pelajar dapat memahami maksud multimedia

dengan lebih terperinci.

2.pelajar dapat memahami pelbagai jenis media yang

Digunakan untuk menghasilkan satu program multimedia.

Aktiviti Pembelajaran :1.Pembentangan oleh ahli kumpulan.

2.ulasan dari guru.

3.sesi soal jawab bersama rakan pelajar.

4. pelajar mencatat isi-isi penting.

BBM : Buku rujukan Seni Visual STPM.The Big Book

Of Design Ideas.

Refleksi : Kumpulan pembentang dapat menjelaskan maksud multimedia

Dengan jelas namun pembangunan multimedia kurang lengkap.

Ahli kumpulan diminta menambah isi penting untuk pembangunan

Multimedia.

Hari/Tarikh : Khamis 25.8.2011

Tingkatan : 6AK5

Masa : 70 minit

Unit pembelajaran : Kerja Kursus Seni Visual STPM 2011

Obj/Hasil Pembelajaran: 1. Pelajar dapat menghasilkan artifak mengikut spesifikasi

Dengan berkualiti.

2.pelajar dapat menghasilkan artifak mengikut tema dan teknik

Dan kesesuaian media seperti yang dikehendaki soalan .

Aktiviti Pembelajaran :1.semua calon meneruskan aktiviti mewarna diatas kanvas.

Menggunakan cat akrilik dan merujuk kajian warna yang

terdapat dalam folio.

BBM : kain tebal,bingkai kayu,cat emulsi, folio ,buku harmoni

Color.Buku karya Sulaiman Esa “Al –Insyirah”.

Refleksi : kesemua calon merujuk kajian warna dari folio untuk

mendapat warna yang tepat.

Hari/Tarikh : Jumaat/26.8.2011

Tingkatan : 5K3

Masa : 70 minit

Perkara : Latihan Ulangkaji: logo

Objektif :1. pelajar dapat melakar logo dengan kemas dan tepat.

2. pelajar dapat mewarna logo dengan kemas menggunakan

Media warna poster.

Akltiviti : 1.penjelasan tentang tugasan dari guru.

2.agihan alat bahan kepada pelajar.

3.pelajar berbincang dan membuat lakaran logo.

4.pelajar mewarna logo masing-masing.

BBM : buku rujukan PSV SPM dan buku kerja PSV SPM.

Refleksi : semua pelajar dapat menyiapkan kerja melakar

menggunakan pensel.Kerja mewarna dibuat sebagai

kerja rumah kerana masa tidak mencukupi.

Monday, August 22, 2011

RPH MINGGU KE 33 (15.8.HINGGA 19.8.2011)

Hari/Tarikh : Isnin 15.8.2011

Tingkatan : 6RK5

Masa : 70 minit

Unit Pembelajaran : Pengertian Komunikasi Visual.

Obj/Hasil pembelajaran:1.pelajar mengetahui pengertian komunikasi visual

Sebagai alat komunikasi yang berkesan masa kini.

Aktiviti pembelajaran :1.penjelasan tajuk dan definisi.

2. pengagihan kumpulan pembentangan.

3.penjelasan tajuk dan isi pembentangan.

BBM : Buku rujukan seni visual STPM

Refleksi : Pelajar memahami tugas masing-masing dan

Membuat pembahagian kerja ahli dalam kumpulan.

Hari/Tarikh : Isnin 15.8.2011

Tingkatan : 6AK5

Masa : 70 minit

Unit pembelajaran : Kerja Kursus Seni Visual STPM 2011

Obj/Hasil Pembelajaran:1. Pelajar dapat menghasilkan artifak mengikut spesifikasi

Dengan berkualiti.

2.pelajar dapat menghasilkan artifak mengikut tema dan teknik

Dan kesesuaian media seperti yang dikehendaki soalan .

Aktiviti Pembelajaran :1.pelajar memasang kain pada bingkai dan mewarna

Dengan cat putih.

2.melakar diatas kanvas dengan menggunakan pensil.

BBM : kain tebal,bingkai kayu,cat emulsi, folio ,buku harmoni

Color.

Refleksi : hanya seorang calon yang siap melakar diatas kanvas

Dengan menggunakan pensil.

Hari/Tarikh : Isnin/15.8.2011

Tingkatan : 5K3

Masa : 70 minit

Perkara : Ujian Bulanan Ke 2: Kertas 2 –Amali.

Objektif : Pelajar dapat menyiapkan lukisan permandangan dalam

Tempoh yang ditetapkan.

Akltiviti : 1.mengedar kertas lukisan.

2.pelajar membuat lukisan

BBM : oil pastel.

Refleksi : masa terlalu singkat untuk soalan amali yang kebiasaannya

3 jam. Guru mengambil kertas lukisan dan ujian akan disambung

Esok.

Hari/Tarikh : Selasa 16.8.2011

Tingkatan : 6RK5

Masa : 70 minit

Unit Pembelajaran : Komunikasi Visual:Reka bentuk grafik.

Obj/Hasil pembelajaran: 1.pelajar mengetahui kepentingan rekabentuk grafik dan

Rekabentuk digital dalam multimedia.

2.mengetahui elemen-elemen seni dalam komunikasi

Visual.

Aktiviti pembelajaran :1.penjelasan tajuk dan definisi komunikasi visual

Oleh guru.

2.pembentangan tajuk grafik dan sejarah grafik oleh kumpulan

Pembentang.

3.ulasan dari guru dan pelajar mencatat isi-isi penting.

BBM : Buku rujukan seni visual STPM

Refleksi : Pelajar dapat menjelaskan maksud grafik dan sejarahnya,namun

Contoh seni grafik kurang diberi.

Hari/Tarikh : Selasa 16.8.2011

Tingkatan : 6AK5

Masa : 70 minit

Unit pembelajaran : Kerja Kursus Seni Visual STPM 2011

Obj/Hasil Pembelajaran: 1. Pelajar dapat menghasilkan artifak mengikut spesifikasi

Dengan berkualiti.

2.pelajar dapat menghasilkan artifak mengikut tema dan teknik

Dan kesesuaian media seperti yang dikehendaki soalan .

Aktiviti Pembelajaran :1.sambungan menyapu cat emulsi putih diatas kain tebal.

2.calon yang telah siap melakar dengan pensil diatas kanvas

Memulakan kerja mewarna berpandukan kajian yang

Telah dibuat didalam folio.

BBM : kain tebal,bingkai kayu,cat emulsi, folio ,buku harmoni

Color.Buku karya Sulaiman Esa “Al –Insyirah”.

Refleksi : sapuan cat putih masih kurang tebal,esok pelajar akan menyambung

Kerja menambahkan lagi sapuan cat putih pada kanvas.

Hari/Tarikh : Selasa/16.8.2011

Tingkatan : 5K3

Masa : 70 minit

Perkara : Ujian Bulanan Ke 2: Kertas 2 –Amali.

Objektif : Pelajar dapat menyiapkan lukisan permandangan dalam

Tempoh yang ditetapkan.

Akltiviti : 1.mengedar kertas lukisan.

2.pelajar menyambung mewarna lukisan

BBM : oil pastel.

Refleksi : semua pelajar berjaya menyiapkan lukisan masing-masing.

Hari/Tarikh : Rabu 17.8.2011

Tingkatan : 6RK5

Masa : 70 minit

Unit Pembelajaran : Komunikasi Visual-Identiti Korporat

Obj/Hasil pembelajaran: 1.mengetahui kepentingan reka bentuk grafik dan reka

Bentuk digital multimedia dalam komunikasi.

2.mengetahui kepentingan dan peranan komunikasi visual

melalui persembahan.

Aktiviti pembelajaran :1.pembentangan tajuk identity korporat oleh kumpulan

Pembentang.

3.ulasan dari guru dan pelajar mencatat isi-isi penting.

BBM : Buku rujukan seni visual STPM

Refleksi : Pelajar dapat menjelaskan maksud dan cirri-ciri identity

korporat. Contoh juga kurang diberi.

Hari/Tarikh : Rabu 17.8.2011

Tingkatan : 6AK5

Masa : 70 minit

Unit pembelajaran : Kerja Kursus Seni Visual STPM 2011

Obj/Hasil Pembelajaran: 1. Pelajar dapat menghasilkan artifak mengikut spesifikasi

Dengan berkualiti.

2.pelajar dapat menghasilkan artifak mengikut tema dan teknik

Dan kesesuaian media seperti yang dikehendaki soalan .

Aktiviti Pembelajaran :1.sambungan menyapu cat emulsi putih diatas kain tebal.

2.calon meneruskan tugas mewarna lakaran di atas kanvas

Dengan menggunakan warna akrilik.

BBM : kain tebal,bingkai kayu,cat emulsi, folio ,buku harmoni

Color.Buku karya Sulaiman Esa “Al –Insyirah”.warna akrilik.

Refleksi : bancuhan warna yang tepat menghasilkan sapuan warna yang

Kemas .

Hari/Tarikh : Khamis 18.8.2011

Tingkatan : 6RK5

Masa : 70 minit

Unit Pembelajaran : Komunikasi Visual-Pembungkusan.

Obj/Hasil pembelajaran: 1.mengetahui kepentingan reka bentuk grafik dan reka

Bentuk digital multimedia dalam komunikasi.

2.mengetahui kepentingan dan peranan komunikasi visual

melalui persembahan.

Aktiviti pembelajaran :1.pembentangan tajuk pembungkusan oleh kumpulan

Pembentang.

3.ulasan dari guru dan pelajar mencatat isi-isi penting.

BBM : Buku rujukan seni visual STPM

Refleksi : Pelajar dapat menjelaskan fungsi pembungkusan namun

elemen-elemen pada pembungkusan terlalu ringkas dan

tiada contoh.

Hari/Tarikh : Khamis 18.8.2011

Tingkatan : 6AK5

Masa : 70 minit

Unit pembelajaran : Kerja Kursus Seni Visual STPM 2011

Obj/Hasil Pembelajaran: 1. Pelajar dapat menghasilkan artifak mengikut spesifikasi

Dengan berkualiti.

2.pelajar dapat menghasilkan artifak mengikut tema dan teknik

Dan kesesuaian media seperti yang dikehendaki soalan .

Aktiviti Pembelajaran :1.sambungan menyapu cat emulsi putih diatas kain tebal.

2.calon meneruskan tugas mewarna lakaran di atas kanvas

Dengan menggunakan warna akrilik.

BBM : kain tebal,bingkai kayu,cat emulsi, folio ,buku harmoni

Color.Buku karya Sulaiman Esa “Al –Insyirah”.warna akrilik.

Refleksi : semua calon menampakkan perkembangan proses kerja

Ke arah penghasilan artifak yang dikhendaki.

Hari/Tarikh : Jumaat/19.8.2011

Tingkatan : 5K3

Masa : 70 minit

Perkara : Pemulangan Kertas Ujian Bulanan Ke 2: Kertas 2.

Objektif : Pelajar dapat memahami akan kelemahan dalam

Lukisan masing-masing.

Akltiviti : 1.mengedar kertas lukisan dan markah pelajar.

2.guru menjelaskan kelebihan dan kelemahan setiap

Lukisan yang telah dibuat oleh pelajar.

BBM : lukisan hasil kerja(kertas ujian) pelajar.

Refleksi : 2 orang pelajar tidak menduduki ujian kerana tindakan

Disiplin(digantung).

Thursday, August 11, 2011

RPH MINGGU KE 32( 8.8 HINGGA 12.8.2011)

Hari/Tarikh : Isnin 8.8.2011

Tingkatan : 6RK5

Mata Pelajaran : Seni Visual

Masa : 70 minit

Unit Pembelajaran : Lukisan:kesan jalinan

Objektif/Hasil Pembelj : Pelajar memahami teknik lukisan dan jenis media yang

digunakan yang dapat menghasilkan kesan jalinan yang

berbeza.

Aktiviti Pemeblajaran :1.Penjelasan tajuk pembelajaran.

2.tunjuk cara menggunakan media pensil warna dengan

Pelbagai jenis garisan.

3.pelajar mencuba menghasilkan pelbagai jenis garisan

spt garisan satu arah,cross hatching,garisan pelbagai

arah.

BBM : contoh lukisan lukisan yang mengguna garisan sahaja

Pensil warna.

Oil pastel.

Refleksi :pelajar melatihkan tangan untuk menghasilkan jenis garisan

yang diingini. Aplikasi pada objek akan dibuat pada hari

berikutnya.

Hari/Tarikh : Isnin 8.8.2011

Tingkatan : 5K3

Mata Pelajaran : Seni Visual

Masa : 70 minit

Unit Pembelajaran :Seni Halus-alam semulajadi.(Soalan SPM kertas 2,2008)

Objektif/Hasil pembj : Aras 1-Menginterpretasi maklumat yang akan digunakan

dalam penghasilan karya.

Aras 2-menjalankan aktiviti secara terancang.

Aktiviti Pembelajaran : 1.penjelasan tajuk soalan-lukiskan suasana ditepi tasik,

seekor rusa sedang minum air dan kelihatan pohon-

pohon renek ditepi tasik tersebut.

2.latihan membuat rumput dan pohon-pohon renek

menggunakan oil pastel dan pensil warna.

BBM : Buku rujukan PSV SPM,Kertas PSV SPM 2008,contoh lukisan

Pensil warna dan oil pastel.

Refleksi : aktiviti melukis pokok tidak sempat dijalankan disambung

pada hari berikutnya.

Hari/Tarikh : Isnin 8.8.2011

Tingkatan : 6AK5

Mata Pelajaran : Seni Visual

Masa : 70 minit

Unit Pembelajaran : Rekabentuk persekitaran.landskap.

Objektif/Hasil Pembelj :1. Pelajar memahami fungsi landskap dan penggunaannya.

2. Pelajar dapat mengenal pasti peranan landskap dalam reka

bentuk persekitaran.

Aktiviti Pembelajaran :1.Penjelasan tajuk/maksud seni landskap oleh guru.

2.Perbincangan fungsi dan peranan landskap dalam

perseitaran hidup .

3.sesi soal jawab berkaitan dengan seni landskap yang

Terdapat dikawasan sekolah.

BBM : buku rujukan seni visual STPM,majalah Laman.

Refleksi : perbincangan mendapat perhatian pelajar.Pelajar

dapat memberi pendapat berkaiatan dengan landskap

sekolah.

ADA PERHIMPUNAN UNTUK SEMUA TINGKATAN DARI JAM 7.10 HINGGA 8.20 AM

Hari/Tarikh : Selasa 9.8.2011

Tingkatan : 5K3

Mata Pelajaran : Seni Visual

Masa : 70 minit

Unit Pembelajaran :Seni Halus-alam semulajadi.(Soalan SPM kertas 2,2008)

Objektif/Hasil pembj : Aras 1-Menginterpretasi maklumat yang akan digunakan

dalam penghasilan karya.

Aras 2-menjalankan aktiviti secara terancang.

Aktiviti Pembelajaran : 1.menunjukkan contoh lukisan pemandangan.

2.tunjukcara melukis dan mewarna pokok.

3.latihan membuat pohon-pohon renek

menggunakan oil pastel dan pensil warna.

BBM : Buku rujukan PSV SPM,Kertas PSV SPM 2008,contoh lukisan

Pensil warna dan oil pastel.

Refleksi : pelajar sudah dapat menggabungkan warna yang betul untuk

mewarna daun-daun pokok.

Hari/Tarikh : Selasa 9.8.2011

Tingkatan : 6AK5

Mata Pelajaran : Seni Visual

Masa : 70 minit

Unit Pembelajaran : Rekabentuk persekitaran.landskap.

Objektif/Hasil Pembelj :1. Pelajar memahami fungsi landskap dan penggunaannya.

2. Pelajar dapat mengenal pasti peranan landskap dalam reka

bentuk persekitaran.

3.Pelajar dapat mengenali elemen-elemen penting dalam

Rekaan seni landskap.

Aktiviti Pembelajaran :1.Penjelasan dalam Rekabentuk landskap oleh guru

Jenis landskap-softscape dan hardscape.

2.Perbincangan elemen-elemen dalam rekabentuk

landskap.

3.sesi soal jawab berkaitan dengan jenis seni landskap yang

Terdapat dikawasan Bandar Serian.

BBM : buku rujukan seni visual STPM,majalah Laman.

Refleksi :pelajar dapat memberi jenis-jenis seni landskap yang terdapat

Di persekitaran khususnya di Bandar Serian.

Hari/Tarikh : Rabu 10.8.2011

Tingkatan : 6RK5

Mata Pelajaran : Seni Visual

Masa : 70 minit

Unit Pembelajaran : Lukisan:kesan jalinan

Objektif/Hasil Pembelj : Pelajar memahami teknik lukisan dan jenis media yang

digunakan yang dapat menghasilkan kesan jalinan yang

berbeza.

Aktiviti Pemeblajaran :1.pelajar menyambung aktiviti mewarna objek menggunakan

jenis jalinan cross hatching dengan warna yang pelbagai tona.

BBM : contoh lukisan yang mengguna garisan sahaja

Pensil warna dan oil pastel.

Refleksi : pelajar dapat mengaplikasi jalinan crosshatching dalam

lukisan mereka dengan menggunakan warna pensil yang

berbeza tonanya.

Hari/Tarikh : Rabu 10.8.2011

Tingkatan : 6AK5

Mata Pelajaran : Seni Visual

Masa : 70 minit

Unit Pembelajaran : Rekabentuk persekitaran.landskap.

Objektif/Hasil Pembelj :1. Pelajar memahami fungsi landskap dan penggunaannya.

2. Pelajar dapat mengenal pasti peranan landskap dalam reka

bentuk persekitaran.

3.Pelajar dapat mengenali elemen-elemen penting dalam

Rekaan seni landskap.

Aktiviti Pembelajaran :1.mencatat semua nota berkaitan dengan sejarah dan maksud

Seni landskap serta elemen-elemen dalam mereka bentuk

Seni landskap.

BBM : buku rujukan seni visual STPM,majalah Laman.

Refleksi : catatan tidak lengkap akan disambung pada hari berikutnya.

Hari/Tarikh : Khamis 11.8.2011

Tingkatan : 6RK5

Mata Pelajaran : Seni Visual

Masa : 70 minit

Unit Pembelajaran : Lukisan:kesan jalinan

Objektif/Hasil Pembelj : Pelajar memahami teknik lukisan dan jenis media yang

digunakan yang dapat menghasilkan kesan jalinan yang

berbeza.

Pelajar dapat memilih warna yang sesuai untuk menimbulkan

Bentuk dan kesan cahaya dan bayang pada objek.

Aktiviti Pemeblajaran :1.pelajar menyambung aktiviti mewarna objek menggunakan

jenis jalinan cross hatching dengan warna yang pelbagai tona.

BBM : contoh lukisan yang mengguna garisan sahaja

Pensil warna dan oil pastel.

Refleksi : masih ada beberapa pelajar yang kurang mahir memasukkan

Kesan jalinan crosshatching didalam lukisan mereka.perlu banyak

Latihan.

Hari/Tarikh : Khamis 11.8.2011

Tingkatan : 6AK5

Mata Pelajaran : Seni Visual

Masa : 70 minit

Unit Pembelajaran : Rekabentuk persekitaran.landskap.

Objektif/Hasil Pembelj :1. Pelajar memahami fungsi landskap dan penggunaannya.

2. Pelajar dapat mengenal pasti peranan landskap dalam reka

bentuk persekitaran.

3.Pelajar dapat mengenali elemen-elemen penting dalam

Rekaan seni landskap.

Aktiviti Pembelajaran :1.mencatat semua nota berkaitan dengan sejarah dan maksud

Seni landskap serta elemen-elemen dalam mereka bentuk

Seni landskap.

BBM : buku rujukan seni visual STPM,majalah Laman.

Refleksi : semua pelajar melengkapkan nota mereka.

Hari/Tarikh : Jumaat 12.8.2011

Tingkatan : 5K3

Mata Pelajaran : Seni Visual

Masa : 70 minit

Unit Pembelajaran :Seni Halus-alam semulajadi.(Soalan SPM kertas 2,2008)

Objektif/Hasil pembj : Aras 1-Menginterpretasi maklumat yang akan digunakan

dalam penghasilan karya.

Aras 2-menjalankan aktiviti secara terancang.

Aktiviti Pengajaran : 1.sambungan aktiviti melukis pokok.guru menunjuk cara

Mewarna pokok dan membuat jalinan padanya menggunakan

Oil pastel.

2.pelajar mencuba melukis dan mewarna bentuk pokok.

3.perbincangan soalan ujian bulanan Kertas 2 –tajuk,media.

BBM : Buku rujukan PSV SPM,Kertas PSV SPM 2008,contoh lukisan

Pensil warna dan oil pastel.

Refleksi : pelajar sudah dapat mewarna pokok dengan pemilihan warna

Yang betul.