RPH KARTINI SAHAMAT

Thursday, July 21, 2011

RPH MINGGU KE 29(18.7 HINGGA 22.7.2011)

Hari/Tarikh : Isnin 18.7.2011.

Tingkatan : 6RK5

Mata Pelajaran : Seni Visual.

Masa : 70 minit.

Unit Pembelajaran : Lukisan-Struktur dan Perspektif.

Obj/hasil pembelajaran : 1)pelajaran dapat memahami fungsi dan jenis-jenis

Ruang dalam penghasilan karya.

2)Mengaitkan pengetahuan intelektual dalam menggunakan

Elemen seni reka untuk menyelesaikan isu ruang.

Aktiviti Pembelajaran : 1.Penjelasan isi pembelajaran oleh guru.

2.Tunjuk cara oleh guru-pengukuran kadar banding dan struktur

Objek serta ruang perspektif.

3.pelajar membuat latihan amali.

BBM : Buku rujukan seni visual STPM,botol,cawan,bekas makanan.

Refleksi : bentuk objek tidak tepat kerana perspektif dan struktur objek

yang dilakar kurang tepat.sambung ke hari selasa untuk objek

yang seterusnya.

Hari/Tarikh : Isnin 18.7.2011

Tingkatan : 5K3

Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual.

Masa : 70 minit

Unit Pembelajaran : KRSV SPM:Penghasilan Artifak.

Obj/Hasil Pembelajaran : 1.Mengetahui bahawa proses penghasilan artifak KRSV berdasarkan kajian

Dan portfolio .

2.Pelajar dapat mewarna motif pada cawan dan piring dengan kemas dan

Tepat.

3.Pelajar dapat mewujudkan bentuk 3D pada imej kad ucapan.

4.Pelajar dapat menghasilkan model perabot yang kemas dan tepat

Saiz skalanya.

Aktiviti Pembelajaran : 1.Pelajar menyambung mewarna motif pada cawan dan piring menggunakan

Warna akrilik.

2.pelajar memotong imej flora dan fauna untuk kad ucapan 3D.

3.Pelajar memotong board dan menyapu gam-menghasilkan model

perabot.Seterusnya mewarna model mengikut kajian warna yang telah

dibuat.

4.pelajar arca-memperkemaskan portfolio masing-masing.

BBM : Portfolio,warna akrilik,berus,clear spray,gam PVA,kertas warna dan buku

Rujukan SPM PSV.

Refleksi :2 orang pelajar telah siap sepenuhnya artifak reka bentuk cawan dan piring.

Hari/Tarikh : Isnin 18.7.2011

Tingkatan : 6AK5

Mata Pelajaran : Seni Visual

Masa : 70 minit

Unit Pembelajaran : Penyediaan Portfolio dan hasil karya-kajian media

Dan warna.

Objektif/Hasil pembj : 1.Pendedahan kepada pelajar tentang pengertian,

Keperluan dan pendekatan penyelidikan yang

Sesuai supaya pelajar dapat mencungkil penemuan-

Penemuan yang bermutu dalam bidang seni visual.

2.Pelajar dapat menghasilkan sekurang-kurang 6 kajian

Warna dan media.

Aktiviti Pembelajaran :1.sambungan aktiviti eksperimentasi serta kajian media

dan teknik.

2.Pelajar merujuk buku color harmoni untuk mendapatkan

campuran warna dan padanan warna yang sesuai

dengan kajian masing-masing.

BBM : Buku rujukan “Color harmoni” dan ‘Art Fundemental’

Warna poster dan akrilik.

Refleksi : pelajar bersedia untuk membuat sekurang-kurangnya

6 kajian warna. Seorang pelajar telah siap membuat 6 kajian

warna.

CERAMAH MOTIVASI DAN TEKNIK MENJAWAB KERTAS PENGAJIAN AM UNTUK SEMUA

PELAJAR TINGKATAN 6ATAS. SELASA( 19.7.2011) JAM 9.00 AM HINGGA12.00PM.

Hari/Tarikh : Selasa 19.7.2011.

Tingkatan : 6RK5

Mata Pelajaran : Seni Visual.

Masa : 70 minit.

Unit Pembelajaran : Lukisan-Struktur dan Perspektif.

Obj/hasil pembelajaran : 1)pelajaran dapat memahami fungsi dan jenis-jenis

Ruang dalam penghasilan karya.

2)Mengaitkan pengetahuan intelektual dalam menggunakan

Elemen seni reka untuk menyelesaikan isu ruang.

Aktiviti Pembelajaran : 1.Tunjuk cara oleh guru sekali lagi-pengukuran kadar banding

dan struktur objek serta ruang perspektif.

2.pelajar membuat latihan amali-sambungan melukis objek

Yang belum sempat disiapkan hari Isnin 18.7.2011.

BBM : Buku rujukan seni visual STPM,botol,cawan,bekas makanan.

Refleksi : beberapa orang pelajar yang masih lemah dari segi membuat

Struktur objek dibimbing oleh guru hingga berjaya.

Hari/Tarikh : Selasa 19.7.2011

Tingkatan : 5K3

Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual.

Masa : 70 minit

Unit Pembelajaran : KRSV SPM:Penghasilan Artifak.

Obj/Hasil Pembelajaran : 1.Mengetahui bahawa proses penghasilan artifak KRSV berdasarkan kajian

Dan portfolio .

2.Pelajar dapat mewarna motif pada cawan dan piring dengan kemas dan

Tepat.

3.Pelajar dapat mewujudkan bentuk 3D pada imej kad ucapan.

4.Pelajar dapat menghasilkan model perabot yang kemas dan tepat

Saiz skalanya.

Aktiviti Pembelajaran : 1.semua pelajar menyambung aktiviti yang dibuat dari hari Isnin

dengan bimbingan dari guru.

BBM : Portfolio,warna akrilik,berus,clear spray,gam PVA,kertas warna dan buku

Rujukan SPM PSV.

Refleksi :2 orang pelajar telah siap artifak,memperkemaskan portfolio( menebuk

dan membainding portfolio.

Hari/Tarikh : Rabu 20.7.2011.

Tingkatan : 6RK5

Mata Pelajaran : Seni Visual.

Masa : 70 minit.

Unit Pembelajaran : Lukisan-Struktur dan Perspektif.

Obj/hasil pembelajaran : 1)pelajaran dapat memahami fungsi dan jenis-jenis

Ruang dalam penghasilan karya.

2)Mengaitkan pengetahuan intelektual dalam menggunakan

Elemen seni reka untuk menyelesaikan isu ruang.

Aktiviti Pembelajaran : 1.Tunjuk cara oleh guru teknik mewarna menggunakan oil

Pastel digabung dengan pensel warna.

2.pelajar membuat latihan amali-mewarna dengan menggunakan

Oil pastel dan pensel warna.

BBM : Buku rujukan seni visual STPM,botol,cawan,bekas makanan.

Oil pastel dan pensel warna.

Refleksi : guru memberi penekanan dan ingatan terhadap pelajar tentang

Pencahayaan serta kesannya kepada objek.pelajar yang telah

Mewarna objek memasukkan kesan pencahayaan dengan

Mengguna warna putih atau menggurangkan tekanan pada

Pensel warna.

Hari/Tarikh : Rabu 20.7.2011

Tingkatan : 6AK5

Mata Pelajaran : Seni Visual

Masa : 70 minit

Unit Pembelajaran : Penyediaan Portfolio dan hasil karya-kajian media

Dan warna.

Objektif/Hasil pembj : 1.Pendedahan kepada pelajar tentang pengertian,

Keperluan dan pendekatan penyelidikan yang

Sesuai supaya pelajar dapat mencungkil penemuan-

Penemuan yang bermutu dalam bidang seni visual.

2.Pelajar dapat menghasilkan sekurang-kurang 6 kajian

Warna dan media.

Aktiviti Pembelajaran :1.sambungan aktiviti eksperimentasi serta kajian media

dan teknik.

2.Pelajar merujuk buku color harmoni untuk mendapatkan

campuran warna dan padanan warna yang sesuai

dengan kajian masing-masing.

3. Guru menunjuk cara memasang kain tebal pada bingkai kayu.

serta menyapu cat emulsi untuk menghasilkan kanvas.

BBM : Buku rujukan “Color harmoni” dan ‘Art Fundemental’

Warna poster dan akrilik,bingkai kayu,cat emulsi.

Refleksi : tiga orang pelajar telah memulakan kerja memasang kain pada

bingkai kayu. Kerja pemasangan yang kurang kemas diubah

semula.

Hari/Tarikh : Khamis 21.7.2011.

Tingkatan : 6RK5

Mata Pelajaran : Seni Visual.

Masa : 70 minit.

Unit Pembelajaran : Lukisan-Struktur dan Perspektif.

Obj/hasil pembelajaran : 1)pelajaran dapat memahami fungsi dan jenis-jenis

Ruang dalam penghasilan karya.

2)Mengaitkan pengetahuan intelektual dalam menggunakan

Elemen seni reka untuk menyelesaikan isu ruang.

Aktiviti Pembelajaran : 1.Pelajar menyambung latihan amali-mewarna dengan menggunakan

Oil pastel dan pensel warna.

2.Guru menunjuk cara mewarna latar belakang kepada pelajar.

BBM : Buku rujukan seni visual STPM,botol,cawan,bekas makanan.

Oil pastel dan pensel warna.

Refleksi : warna latar yang dibuat masih kurang memuaskan.

Pelajar masih lemah dari segi penggabungan warna untuk

Menimbulkan kesan gelap,baying dan ruang dibelakang.

Hari/Tarikh : Khamis 21.7.2011

Tingkatan : 6AK5

Mata Pelajaran : Seni Visual

Masa : 70 minit

Unit Pembelajaran : Penyediaan Portfolio dan hasil karya-kajian media

Dan warna.

Objektif/Hasil pembj : 1.Pendedahan kepada pelajar tentang pengertian,

Keperluan dan pendekatan penyelidikan yang

Sesuai supaya pelajar dapat mencungkil penemuan-

Penemuan yang bermutu dalam bidang seni visual.

2.Pelajar dapat menghasilkan sekurang-kurang 6 kajian

Warna dan media.

Aktiviti Pembelajaran :1.sambungan aktiviti eksperimentasi serta kajian media

dan teknik.

2.Pelajar merujuk buku color harmoni untuk mendapatkan

campuran warna dan padanan warna yang sesuai

dengan kajian masing-masing.

3. Pelajar menyambung kerja memasang kain pada

bingkai kayu.

BBM : Buku rujukan “Color harmoni” dan ‘Art Fundemental’

Warna poster dan akrilik,bingkai kayu,cat emulsi.

Refleksi : 9 orang pelajar masih dalam proses kajian warna.

Pelajar yang lain telah siap mengecat kanvas dengan cat emulsi.

Hari/Tarikh : Jumaat 22.7.2011

Tingkatan : 5K3

Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual.

Masa : 70 minit

Unit Pembelajaran : KRSV SPM:Memperkemaskan Portfolio dan Penghantaran.

Obj/Hasil Pembelajaran :1.portfolio lengkap kandungan mengikut langkah-langkah

yang telah ditetapkan.

2.Semua pelajar menghantar portfolio yang kemas.

Aktiviti Pembelajaran : 1.Guru menyemak isi kandungan dan maklumat didalam

Portfolio setiap pelajar seorang demi seorang.

2.Penyusunan portfolio mengikut angkagiliran.

BBM : Portfolio KRSV SPM 2011.

Refleksi : seorang pelajar belum menghantar portfolio kerana masuk hospital.

Sakit. Guru memberi peluang sehingga minggu hadapan untuk

Pelajar tersebut menghantar portfolio.

Thursday, July 14, 2011

RPH MINGGU KE 28 (11.7. HINGGA 15.7.2011)

Hari/Tarikh : Isnin 11.7.2011

Tingkatan : 6RK5

Mata Pelajaran : Seni Visual

Masa : 70 minit

Unit Pembelajaran : Kritikan Seni:Pengertian dan tujuan.

Objektif/Hasil pembj : 1.Pelajar memahami maksud kritikan seni dan tujuan

dalam membuat kritikan.

2.pelajar dapat membentang tajuk yang diberi dengan jelas.

Aktiviti Pembelajaran : 1.Pembentangan oleh kumpulan yang telah dipilih.

2.perbincangan dan ulasan bersama guru berkaitan dengan tajuk

yang telah dibentangkan.

3.mecatat nota.

BBM : Buku rujukan seni visual STPM, kertas kerja Mulyadi Mahamood.

Refleksi : Pelajar dapat memahami maksud kritikan seni dan juga

tujuan yang digunakan.

Hari/Tarikh : Isnin 11.7.2011

Tingkatan : 6AK5

Mata Pelajaran : Seni Visual

Masa : 70 minit

Unit Pembelajaran : Multimedia.

Objektif/Hasil pembj : 1.Diharap pelajar dapat memahami maksud multimedia

Dengan lebih terperinci.

2.pelajar dapat mengenali komponen dan elemen multimedia.

Aktiviti Pembelajaran :1.Penerangan dan perbincangan bersama guru

Guru dan pelajar.Menunjukkan komponen multimedia.

2.pelajar membuat nota sendiri dengan merujuk

Buku rujukan.

BBM : Buku Rujukan Seni Visual STPM

Refleksi : pelajar memahami maksud multimedia dan mengenali

Komponen multimedia.

Hari/Tarikh : Isnin 11.7.2011

Tingkatan : 5K3

Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual

Masa : 70 minit

Unit Pembelajaran : KRSV SPM

Obj/Hasil Pembelajaran: 1.Mengetahui bahawa proses penghasilan artifak KRSV berdasarkan

kajian dan portfolio .

2.pelajar dapat menyapu cat asas dengan kemas pada papan lapis

Cawan dan piring.

Aktiviti pembelajaran :1.Pelajar yang membuat soalan rekaan motif cawan-melukis motif

Flora dan fauna keatas cawan dan piring menggunakan pensel

2.pelajar memilih soalan hiasan dalaman –memotong mountingboard

dan menghasilkan model perabot.

3.pelajar yang memilih soalan kad ucapan-mengukur dan memotong

Kertas warna.

BBM : Buku rujukan PSV SPM,gambar lakaran yang telah masing-masing buat.

Refleksi : lakaran motif pada mulanya kurang bersih dan pelajar diajar teknik

Melukis dengan betul dan dapat meminimumkan penggunaan

pemadam.

Hari/Tarikh : Selasa 12.7.2011

Tingkatan : 6RK5

Mata Pelajaran : Seni Visual

Masa : 70 minit

Unit Pembelajaran : Kritikan Seni: Pendekatan dan Strategi

Objektif/Hasil pembj : 1.Pelajar memahami pendekatan dan strategi yang

digunakan dalam kritikan seni.

2.pelajar dapat menjelaskan perbezaan antara pendekatan

Jurnalistik dan ilmiah.

Aktiviti Pembelajaran : 1.Pembentangan oleh kumpulan pembentang.

2.ulasan oleh guru terhadap isi pembentangan

3.sesi soal jawab dengan rakan pelajar.

4.mencatat nota.

BBM : Buku rujukan seni visual STPM, kertas kerja Mulyadi Mahamood.

Refleksi : pelajar boleh menjelaskan semula maksud dan cirri-ciri

Strategi kritikan seni.

Hari/Tarikh : Selasa 12.7.2011

Tingkatan : 6AK5

Mata Pelajaran : Seni Visual

Masa : 70 minit

Unit Pembelajaran : rekabentuk teknologi:industry dan automobile

Objektif/Hasil pembj : 1.Diharap pelajar dapat memahami fungsi reka bentuk

teknologi dalam bidang perekaan.

2.pelajar dapat mengaitkan peranan reka bentuk perindustrian

dengan kehidupan.

Aktiviti Pembelajaran :1.Pembentangan oleh kumpulan pembentang.

2.perbincangan bersama guru dan rakan pelajar.

3.mencatat nota.

BBM : Buku Rujukan Seni Visual STPM

Refleksi : pelajar dapat mengaitkan keperluan kehidupan seharian

Dengan barangan rekabentuk industri.

Hari/Tarikh : Selasa 12.7.2011

Tingkatan : 5K3

Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual

Masa : 70 minit

Unit Pembelajaran : KRSV SPM

Obj/Hasil Pembelajaran: 1.Mengetahui bahawa proses penghasilan artifak KRSV berdasarkan

kajian dan portfolio .

2.pelajar dapat membina model perabot dengan skala yang betul

dan kemas.

3.pelajar dapat mencantum bahan untuk arca dengan kemas.

Aktiviti pembelajaran :1.Pelajar yang membuat soalan arca-dapat mencantum bahan

Menggunakan gam PVA dengan kemas.

2.pelajar memilih soalan hiasan dalaman –membina model

Perabot dengan skala yang betul dan tepat.

3.pelajar yang memilih soalan kad ucapan-menyambung kerja

Memotong kertas warna mengikut imej yang telah dilakar.

4.pelajar yang memilih soalan rekabentuk motif cawan-menyambung

Kerja melukis dan mewarna motif pada cawan dan piring.

BBM : Buku rujukan PSV SPM,gambar lakaran yang telah masing-masing buat, Gam PVA, akrilik.

Refleksi : pada mulanya pelajar sukar mengawal berus dan menyapu warna

Akrilik.tunjukajar dari guru menampakkan perubahan.

Hari/Tarikh : Rabu 13.7.2011

Tingkatan : 6RK5

Mata Pelajaran : Seni Visual

Masa : 70 minit

Unit Pembelajaran : Kritikan Seni: Pendekatan dan Strategi

Objektif/Hasil pembj : 1.Pelajar memahami pendekatan dan strategi yang

digunakan dalam kritikan seni.

Aktiviti Pembelajaran : 1.Mengedar 2 contoh karya catan Syed Ahmad Jamal dan

Amron Omar.

2.Penjelasan dari guru cara membuatjawapan kritikan karya.

3.sesi soal jawab dengan rakan pelajar.

4.mencatat isi-isi penting jawapan.

BBM : Buku rujukan seni visual STPM, kertas kerja Mulyadi Mahamood.

Refleksi : pelajar memahami cara menjawab soalan esei kritikan karya.

Hari/Tarikh : Rabu 13.7.2011

Tingkatan : 6AK5

Mata Pelajaran : Seni Visual

Masa : 70 minit

Unit Pembelajaran : rekabentuk teknologi: tekstile dan fesyen.

Objektif/Hasil pembj : 1.Diharap pelajar dapat memahami fungsi reka bentuk

teknologi dalam bidang perekaan.

2.pelajar dapat menjelaskan perkembangan fesyen

Dengan pengaruh media.

Aktiviti Pembelajaran :1.Pembentangan oleh kumpulan pembentang.

2.perbincangan bersama guru dan rakan pelajar.

3.mencatat nota.

BBM : Buku Rujukan Seni Visual STPM

Refleksi : pelajar dapat member respon yang baik berhubung dengan

Perkembangan fesyen semasa.

Hari/Tarikh : Khamis 14.7.2011

Tingkatan : 6RK5

Mata Pelajaran : Seni Visual

Masa : 70 minit

Unit Pembelajaran : Kritikan Seni: Pendekatan dan Strategi

Objektif/Hasil pembj : 1.Pelajar memahami pendekatan dan strategi yang

digunakan dalam kritikan seni.

Aktiviti Pembelajaran : 1.Mengedar 2 contoh karya catan Nirmala Shanmungalingam

Dan catan Syed Ahmad Jamal(Umpan)

2.Latihan bertulis-pelajar membuat kritikan seni pada kedua-dua

karya tersebut.

3.ulasan dari guru.

BBM : Buku rujukan seni visual STPM, kertas kerja Mulyadi Mahamood.

Refleksi : pelajar menggunakan strategi yang telah dipelajari untuk

Membuat kritikan karya catan.

Hari/Tarikh : Khamis 14.7.2011

Tingkatan : 6AK5

Mata Pelajaran : Seni Visual

Masa : 70 minit

Unit Pembelajaran : rekabentuk teknologi: seramik.

Objektif/Hasil pembj : 1.Diharap pelajar dapat memahami fungsi reka bentuk

Seramik dalam kehidupan seharian.

Aktiviti Pembelajaran :1.Penjelasan isi pelajaran oleh guru.

2.perbincangan bersama guru dan rakan pelajar.

3.mencatat nota.

BBM : Buku Rujukan Seni Visual STPM,contoh gambar produk seramik.

Refleksi : pelajar memahami fungsi seramik dalam kehidupan seharian pada

masa kini.

Hari/Tarikh : Jumaat 15.7.2011

Tingkatan : 5K3

Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual

Masa : 70 minit

Unit Pembelajaran : KRSV SPM

Obj/Hasil Pembelajaran: 1.Mengetahui bahawa proses penghasilan artifak KRSV berdasarkan

kajian dan portfolio .

2.pelajar dapat membina model perabot dengan skala yang betul

dan kemas.

3.pelajar dapat mencantum bahan untuk arca dengan kemas.

4.pelajar dapat mewarna lakaran imej dengan kemas dan

Kreatif untuk kad ucapan.

Aktiviti pembelajaran :1.Pelajar yang membuat soalan arca-dapat mencantum bahan

Menggunakan gam PVA dengan kemas.

2.pelajar memilih soalan hiasan dalaman –membina model

Perabot dengan skala yang betul dan tepat.

3.pelajar yang memilih soalan kad ucapan-menyambung kerja

Mewarna imej sebelum dilekat pada kad berwarna.

4.pelajar yang memilih soalan rekabentuk motif cawan-menyambung

Kerja melukis dan mewarna motif pada cawan dan piring.

BBM : Buku rujukan PSV SPM,gambar lakaran yang telah masing-masing buat, Gam PVA, akrilik,gunting.

Refleksi : semua kerja membuat artifak kerja kursus belum siap sepenuhnya.

Hampir 60%.

Friday, July 8, 2011

RPH MINGGU KE 27(4.7 HINGGA 8.7.2011)

Hari/Tarikh : Isnin 4.7.2011

Tingkatan : 6RK5

Mata Pelajaran : Seni Visual

Masa : 70 minit

Unit Pembelajaran : Pengertian seni dan seni visual.

Objektif/Hasil pembj : 1.Pelajar memahami maksud seni dan seni visual.

2.pelajar dapat memahami maksud dan aspek keindahan

dalam karya seni.

Aktiviti Pembelajaran : 1.Penjelasan isi pembelajaran.

2.perbincangan bersama guru berkitan dengan tajuk dan

Contoh karya seni.

3.mecatat nota.

BBM : Buku rujukan seni visual STPM, kertas kerja Mulyadi Mahamood.

Refleksi : Pelajar dapat memahami maksud seni dan seni visual.

Hari/Tarikh : Isnin 4.7.2011

Tingkatan : 6AK5

Mata Pelajaran : Seni Visual

Masa : 70 minit

Unit Pembelajaran : Penyediaan Portfolio dan hasil karya-kajian media

Dan warna.

Objektif/Hasil pembj : 1.Pendedahan kepada pelajar tentang pengertian,

Keperluan dan pendekatan penyelidikan yang

Sesuai supaya pelajar dapat mencungkil penemuan-

Penemuan yang bermutu dalam bidang seni visual.

2.Pelajar dapat menghasilkan sekurang-kurang 6 kajian

Warna dan media.

Aktiviti Pembelajaran :1.eksperimentasi serta kajian media dan teknik.

BBM : Buku rujukan “Color harmoni” dan ‘Art Fundemental’

Refleksi : Semua pelajar membuat kajian warna.kebanyakannya

Mencuba dengan media poster color dahulu.

Hari/Tarikh : Isnin 4.7.2011

Tingkatan : 5K3

Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual

Masa : 70 minit

Unit Pembelajaran : KRSV SPM

Obj/Hasil Pembelajaran: 1.Mengetahui bahawa proses penghasilan artifak KRSV berdasarkan

kajian dan portfolio .

2.pelajar dapat menyapu cat asas dengan kemas pada papan lapis

Cawan dan piring.

Aktiviti pembelajaran :1.Pelajar yang membuat soalan rekaan motif cawan membuat

Sapuan/semburan cat asas pada permukaan cawan dan piring

2.pelajar memilih soalan arca –meyapu cat asas pada permukaan

Papan lapis,buluh dan aluminium yang digunapakai.

BBM : Buku rujukan PSV SPM,gambar koleksi masing-masing.

Cat emulsi,spray.

Refleksi : sapuan dan semburan cat kurang kemas.akan dibuat semula

Pada hari selasa.

Hari/Tarikh : Selasa 5.7.2011

Tingkatan : 6RK5

Mata Pelajaran : Seni Visual

Masa : 70 minit

Unit Pembelajaran : Sejarah Seni.

Objektif/Hasil pembj : 1.Pelajar memahami maksud sejarah seni.

2.pelajar dapat menjelaskan dan menghuraikan tujuan dan

kaedah sejarah seni dilaksanakan.

Aktiviti Pembelajaran : 1.Pembentangan oleh kumpulan pembentang.

2.ulasan oleh guru terhadap isi pembentangan

3.mecatat nota.

BBM : Buku rujukan seni visual STPM, kertas kerja Mulyadi Mahamood.

Refleksi : isi pembentangan kurang dan perlu penambahan.

Hari/Tarikh : Selasa 5.7.2011

Tingkatan : 6AK5

Mata Pelajaran : Seni Visual

Masa : 70 minit

Unit Pembelajaran : Penyediaan Portfolio dan hasil karya-kajian media

Dan warna.

Objektif/Hasil pembj : 1.Pendedahan kepada pelajar tentang pengertian,

Keperluan dan pendekatan penyelidikan yang

Sesuai supaya pelajar dapat mencungkil penemuan-

Penemuan yang bermutu dalam bidang seni visual.

2.Pelajar dapat menghasilkan sekurang-kurang 6 kajian

Warna dan media.

Aktiviti Pembelajaran :1.eksperimentasi serta kajian media dan teknik.

BBM : Buku rujukan “Color harmoni” dan ‘Art Fundemental’

Refleksi : Pelajar juga mencuba menggunakan media akrilik.

Hari/Tarikh : Selasa 5.7.2011

Tingkatan : 5K3

Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual

Masa : 70 minit

Unit Pembelajaran : KRSV SPM

Obj/Hasil Pembelajaran: 1.Mengetahui bahawa proses penghasilan artifak KRSV berdasarkan

kajian dan portfolio .

2.pelajar dapat menyapu cat asas dengan kemas pada

Cawan dan piring.

3.pelajar soalan hiasan dalaman dapat menyediakan tapak model

Dengan kemas.

Aktiviti pembelajaran :1.Pelajar yang membuat soalan rekaan motif cawan membuat

Sapuan/semburan cat asas pada permukaan cawan dan piring

2.pelajar memilih soalan hiasan dalaman,memotong mounting

Board dan menyapu gam untuk tapak model.

3.pelajar yang memilih soalan seni grafik-membuat kajian warna.

BBM : Buku rujukan PSV SPM,gambar koleksi masing-masing.

Cat emulsi,spray.

Refleksi : semua pelajar membuat kerja mengikut porsedur yang telah

Telah ditetapkan.

Hari/Tarikh : Rabu 6.7.2011

Tingkatan : 6RK5

Mata Pelajaran : Seni Visual

Masa : 70 minit

Unit Pembelajaran : Sejarah Seni-Pengolahan karya

Objektif/Hasil pembj : 1.Pelajar memahami sejarah seni sebagai suatu komponen

Disiplin seni visual.

2.memahami konsep dan kaedah sejarah seni visual.

3.pelajar dapat menjelaskan dan menghurai cara pengolahan

Karya dipersembahkan.

Aktiviti Pembelajaran : 1.Pembentangan oleh kumpulan pembentang.

2.ulasan oleh guru terhadap isi pembentangan

3.mecatat nota.

BBM : Buku rujukan seni visual STPM.

Refleksi : pembentangan berjalan lancer.

Hari/Tarikh : Rabu 6.7.2011

Tingkatan : 6AK5

Mata Pelajaran : Seni Visual

Masa : 70 minit

Unit Pembelajaran : Penyediaan Portfolio dan hasil karya-kajian media

Dan warna.

Objektif/Hasil pembj : 1.Pendedahan kepada pelajar tentang pengertian,

Keperluan dan pendekatan penyelidikan yang

Sesuai supaya pelajar dapat mencungkil penemuan-

Penemuan yang bermutu dalam bidang seni visual.

2.Pelajar dapat menghasilkan sekurang-kurang 6 kajian

Warna dan media.

Aktiviti Pembelajaran :1.sambungan membuat eksperimentasi serta kajian media

dan teknik.

BBM : Buku rujukan “Color harmoni” dan ‘Art Fundemental’

Refleksi : kajian warna menunjukkan kepelbagaian jenis dan tona

Warna telah diguna oleh pelajar.

Hari/Tarikh : Khamis 7.7.2011

Tingkatan : 6RK5

Mata Pelajaran : Seni Visual

Masa : 70 minit

Unit Pembelajaran : Sejarah Seni-Gaya Penampilan.

Objektif/Hasil pembj : 1.Pelajar memahami sejarah seni sebagai suatu komponen

Disiplin seni visual.

2.memahami konsep dan kaedah sejarah seni visual.

3.pelajar dapat menjelaskan dan menghurai gaya penampilan

Dalam Sejarah Seni.

Aktiviti Pembelajaran : 1.Pembentangan oleh kumpulan pembentang.

2.ulasan oleh guru terhadap isi pembentangan

3.mecatat nota.

BBM : Buku rujukan seni visual STPM.

Refleksi : pembentangan kurang jelas dari segi isi dan gambar rajah.

Hari/Tarikh : Khamis 7.7.2011

Tingkatan : 6AK5

Mata Pelajaran : Seni Visual

Masa : 70 minit

Unit Pembelajaran : Penyediaan Portfolio dan hasil karya-kajian media

Dan warna.

Objektif/Hasil pembj : 1.Pendedahan kepada pelajar tentang pengertian,

Keperluan dan pendekatan penyelidikan yang

Sesuai supaya pelajar dapat mencungkil penemuan-

Penemuan yang bermutu dalam bidang seni visual.

2.Pelajar dapat menghasilkan sekurang-kurang 6 kajian

Warna dan media.

Aktiviti Pembelajaran :1.sambungan membuat eksperimentasi serta kajian media

dan teknik.

BBM : Buku rujukan “Color harmoni” dan ‘Art Fundemental’

Refleksi : kajian warna belum mencukupi dari segi jumlah.

seorang pelajar membuat sekurang-kurangnya 6 buah

kajian warna.

Hari/Tarikh : Jumaat 8.7.2011

Tingkatan : 5K3

Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual

Masa : 70 minit

Unit Pembelajaran : KRSV SPM

Obj/Hasil Pembelajaran: 1.Mengetahui bahawa proses penghasilan artifak KRSV berdasarkan

kajian dan portfolio .

2.pelajar dapat menyapu cat asas dengan kemas pada

Cawan dan piring.

3.pelajar soalan hiasan dalaman membuat model kerusi

dengan kemas.

Aktiviti pembelajaran :1.Pelajar yang membuat soalan rekaan motif cawan membuat

Sapuan/semburan cat asas pada permukaan cawan dan piring

2.pelajar memilih soalan hiasan dalaman,memotong mounting

Board dan menyapu gam untuk model perabot.

3.pelajar yang memilih soalan seni grafik-membuat kajian warna.

BBM : Buku rujukan PSV SPM,gambar koleksi masing-masing.

Cat emulsi,spray.

Refleksi : semburan cat yang dilakukan oleh pelajar kelihatan kemas.Aktiviti

Melukis motif pada cawan akan dilakukan pada minggu hadapan.