RPH KARTINI SAHAMAT

Friday, May 27, 2011

RPH MINGGU KE 21(23.5. HINGGA 27.5.2011)

HARI/TARIKH: ISNIN/23.5.2011

TINGKATAN: 6AK5

PERKARA: PEPERIKSAAN PENGGAL PERTAMA

(KESUSASTERAAN MELAYU KERTAS 2)


HARI/TARIKH: SELASA/24.5.2011

TINGKATAN: 6RK5

MATA/PEL: SENI VISUAL

MASA: 70 MINIT

UNIT PEMBELJ: BAHASA SENI VISUAL(UNSUR SENI-RUPA DAN BENTUK)

OBJEK/HASIL PEMBELJ: 1MENGENAL PASTI UNSUR SENI YANG DIOLAH DENGAN

MENGGUNAKAN MEDIA DAN TEKNIK TERTENTU DAPAT

MEMBENTUK KESATUAN DALAM SESEBUAH HASIL SENI

VISUAL.

AKTIVITI PEMBELJ: 1.PEMBENTANGAN OLEH SETIAP AHLI KUMPULAN YANG

TELAH DIBAHAGIKAN.

2.SESI SOAL JAWAB BERSAMA RAKAN

3.ULASAN DARI GURU.

4.PELAJAR MENCATAT ISI PENTING.

BBM: BUKU RUJUKAN SENI VISUAL STPM,ART FUNDMENTAL BOOK.

REFLEKSI: PEMBENTANGAN MEMUASKAN DARI SEGI ISI YANG PADAT
DAN DISERTAI DENGAN CONTOH.

HARI/TARIKH: SELASA/24.5.2011

TINGKATAN: 6AK5

PERKARA: PEPERIKSAAN PENGGAL PERTAMA

(SENI VISUAL KERTAS 2)


HARI/TARIKH: RABU/25.5.2011

TINGKATAN: 5K3

PERKARA: PEPERIKSAAN PENGGAL PERTAMA PSK.


HARI/TARIKH: RABU/25.5.2011

TINGKATAN: 6AK5

PERKARA: PEPERIKSAAN PENGGAL PERTAMA

(SENI VISUAL KERTAS 1)


HARI/TARIKH: KHAMIS/26.5.2011

TINGKATAN: 6RK5

MATA/PELJ: SENI VISUAL

MASA: 70 MINIT

UNIT PEMBELJ: BAHASA SENI VISUAL(UNSUR SENI-WARNA )

OBJ/HASIL PEMBELJ: 1.MENGENAL PASTI UNSUR SENI YANG DIOLAH DENGAN

MENGGUNAKAN MEDIA DAN TEKNIK TERTENTU DAPAT

MEMBENTUK KESATUAN DALAM SESEBUAH HASIL SENI

VISUAL.

AKTIVITI PEMBELJ: 1.PEMBENTANGAN OLEH SETIAP AHLI KUMPULAN YANG

TELAH DIBAHAGIKAN.

2.SESI SOAL JAWAB BERSAMA RAKAN

3.ULASAN DARI GURU.

4.PELAJAR MENCATAT ISI PENTING.

BBM: BUKU RUJUKAN SENI VISUAL STPM,ART FUNDMENTAL BOOK.

REFLEKSI: PEMBENTANGAN PERLU MENAMBAHKAN CONTOH-CONTOH

KARYA.


HARI/TARIKH: KHAMIS/26.5.2011

TINGKATAN: 6AK5

PERKARA: PEPERIKSAAN PENGGAL PERTAMA

(KESUSASTERAAN MELAYU KERTAS 1)


HARI/TARIKH: JUMAAT/27.5.2011

TINGKATAN: 5K3

PERKARA: PEPERIKSAAN PENGGAL PERTAMA

(PENDIDIKAN AGAMA ISLAM DAN PENDIDIKAN MORAL).

Saturday, May 21, 2011

RPH MINGGU KE 20 (16.5.2011 HINGGA 20.5.2011)

Hari/tarikh: Isnin /16.5.2011

Tingkatan: 6RK5

Mata/Pel: Seni Visual.

Masa: 70 minit

Unit Pembelj: Pengenalan Kepada Format Kertas Seni Visual STPM.

Objektif: 1.Pelajar memahami format kertas 1,2,dan 3 untuk matapelajaran

Seni Visual di peringkat STPM.

Aktiviti Pembel:1.penjelasan dari guru semua format kertas seni visual 1,2 dan 3.

2.sesi soal jawab dengan pelajar.

3.agihan kumpulan untuk pembentangan.

BBM: contoh kertas soalan seni visual STPM 1,2 dan 3.

Refleksi: pelajar telah memahami kehendak-kehendak format peperiksaan

Bagi setiap kertas seni visual STPM.


Hari/Tarikh: Isnin /16.5.2011

Tingkatan: 6AK5

Perkara: Menghadiri Majlis Perasmian Hari Guru Peringkat Kebangsaan 2011

Di Borneo Convention Centre,Kuching.


Hari Selasa 17.5.2011 CUTI UMUM HARI WESAK.


Hari/tarikh: Rabu/18.5.2011

Tingkatan: 6AK5

Perkara: Peperiksaan Penggal Pertama.


Hari/Tarikh: Rabu/18.5.2011

Tingkatan: 5K3

Mata Pelj: Pendidikan Seni Visual

Masa: 70 minit

Unit Pembelj: Pemulangan Kertas Peperiksaan 1 dan 2.

Aktiviti: 1.penyerahan kertas peperiksaan dan markah kepada setiap pelajar.

2.penerangan dari guru kelemahan –kelemahan yang dilakukan oleh pelajar

Dalam lukisan masing-masing.

3.penyemakan jawapan yang tepat bagi kertas 1 PSV.

BBM: kertas peperiksaan PSV 1, skima jawapan, kertas 2 PSV.

Refleksi; pelajar dapat mengenalpasti kelemahan dan kesilapan yang terdapat dalam

Lukisan mereka.


Hari/Tarikh: Khamis/19.5.2011

Tingkatan: 6RK5

Mata Pelj: Seni Visual.

Masa: 70 minit

Unit Pembelj: Unsur Seni: Garisan dan jalinan.

Obj/hasil pemj:1.mengenalpasti unsur seni yang diolah dengan menggunakan media dan

Teknik tertentu dapat membentuk kesatuan dalam sesebuah hasil seni

Visual.

Aktiviti Pembelj: 1.pembentangan oleh ahli kumpulan.

2.sesi soal jawab oleh rakan pelajar.

3.ulasan dari guru

4.pelajar mencatat nota masing-masing dari isi yang telah dibentangkan oleh

rakan.

BBM: Buku rujukan seni visual STPM, Buku Art Fundemental.

Refleksi: pembentangan berjalan dengan lancar, ahli kumpulan dapat menunjukkan

Contoh karya yang menggunakan unsur garisan dan jalinan.


Hari/Tarikh: Jumaat/20.5.2011

Tingkatan: 5K3

Mata Pelj: Pendidikan Seni Visual

Masa: 70 minit.

Unit Pembelj: Lukisan bertajuk peralatan melukis.

Obj/hasil pembelj: 1.pelajar dapat melukis alat bahan dengan kadar banding yang betul

2.pelajar dapat menimbulkan bentuk 3D sesuatu objek.

Aktiviti Pembelj: 1.penjelasan tajuk lukisan dan kehendak soalan kepada pelajar.

2.penerangan dan menunjukkan contoh perkara asas sebelum

Melukis-pembahagian ruang pada kertas lukisan, komposisi objek.

3.pelajar membuat lakaran masing-masing.

BBM: contoh peralatan melukis seperti pensel,pemadam,pisau menajam pensel,

Kertas lukisan,maker pen,pensil warna,oil pastel.

Refleksi: lakaran pelajar masih perlu sedikit pembaikan untuk menimbulkan bentuk 3D

Objek.

Saturday, May 14, 2011

RPH MINGGU KE 19 (9.5.2011 HINGGA 13.5.2011)

Hari/Tarikh: isnin /9.5.2011
Tingkatan: 6AK5
Mata/Pel: Seni visual
Masa: 1 jam 30 minit
Unit Pembelajaran: Ulangkaji :Latihan amali lukisan.
Obj/hasil pembelajaran: 1.diharap pelajar dapat memahami bahasa seni visual dalam
penghasilan lukisan.
2.pelajar dapat mengamati bentuk, skala dan kadar banding,
Pencahayaan serta struktur.
Aktiviti Pembelajaran: 1.guru menyediakan set dihadapan pelajar.
2.penjelasan dari guru tentang objek yang disediakan.
3.pelajar membuat pemerhatian terhadap objek dihadapan.
4.pelajar membuat lakaran dengan menggunakan media
Pensil.
BBM: kotak,gelas kaca, kain tuala.pensil.
Refleksi: pelajar telah mengingati untuk meletakkan objek utama pada
Kedudukkan 1:3.



Hari/Tarikh: Selasa/ 10.5.2011
Tingkatan: 5K3
Mata/Pel: Pendidikan Seni Visual
Masa: 70 minit.
Unit Pembelajaran: Latihan Ulangkaji: Unsur seni dan prinsip rekaa.
Obj/Hasil pembelajaran: 1. Pelajar dapat berbincang sesame rakan untuk mendapatkan
Jawapan yang tepat.
Aktiviti Pembelajaran: 1.guru mengedar latihan bercetak.
2.pelajar membentuk kumpulan.
3.pelajar berbincang dengan ahli kumpulan untuk mendapatkan
jawapan. Boleh merujuk buku PSV SPM yang disediakan.
4.perbincangan bersama dengan guru-jawapan bagi semua
soalan.
BBM: Buku rujukan PSV SPM,latihan bercetak.
Refleksi: perbincangan berjalan dengan baik,walaupun ada beberapa
orang pelajar yang tidak begitu focus dengan perbincangan.


Hari/Tarikh: Rabu/11.5.2011
Tingkatan: 5K3
Perkara: Peperiksaan Penggal Pertama.(Kertas 1 PSV: 1jam 15 minit)



Hari/Tarikh: Rabu/11.5.2011
Tingkatan: 6AK5
M/Pel: Seni Visual
Masa: 70 minit
Unit Pembelajaran: Ulangkaji :Latihan amali lukisan.
Obj/Hasil pembelajaran: : 1.diharap pelajar dapat memahami bahasa seni visual dalam
penghasilan lukisan.
2.pelajar dapat mengamati bentuk, skala dan kadar banding,
Pencahayaan serta struktur.
Aktiviti Pembelajaran: 1.sambungan melukis set yang telah disediakan.
2.memgelapkan bahagian-bahagian yang gelap atau terlindung
pada setiap objek.
BBM: Set kotak,gelas kaca ,kain tuala, pensil.
Refleksi: aktiviti menanda kawasan yang gelap telah dilakukan.tugasan
Mewarna disambung ke hari Khamis.


Hari/Tarikh: Khamis/12.5.2011
Tingkatan: 6AK5
Mata pel: Seni visual
Masa: 70 minit
Unit pembelajaran: Ulangkaji:latihan amali lukisan.
Obj pembelajaran: 1.diharap pelajar dapat memahami bahasa seni visual dalam
penghasilan lukisan.
2.pelajar dapat menimbulkan bentuk 3D objek dengan menggunakan
Warna media kering.
Aktiviti Pembelajaran: 1.guru mengeluarkan alat dan bahan dihadapan kelas.
2.penjelasan aktiviti P&P hari ini kepada pelajar.
3.pelajar mewarna menggunakan media kering.
BBM: warna media kering,lakaran dengan pensil.
Refleksi: pelajar sudah memahami cara memilih warna yang sesuai untuk
Ruang belakang.



Hari/tarikh: Jumaat/13.5.2011
Tingkatan: 5K3
Perkara: Peperiksaan Penggal Pertama (Bhs Ing 1 dan 2)

Monday, May 9, 2011

RPH MINGGU KE 18(3.5.2011 HINGGA 6.5.2011)

Hari/Tarikh: Isnin 2.5.2011
Perkara: Cuti Umum Hari Pekerja

Hari/Tarikh: Selasa 3.5.2011
Tingkatan: 6AK5
Mata Pelajaran: Seni Visual
Masa: 70 minit
Unit Pembelajaran: Ulangkaji Kertas Teori-Arca.
Obj/Hasil Pembelajaran: Pelajar dapat memberi isi yang tepat dengan soalan yang
dikemukakan .
Aktiviti Pembelajaran: 1.mengedar kertas latihan ulangkaji kepada pelajar.
2.menjelaskan kehendak soalan kepada pelajar.
3.pelajar menjawab 3 soalan struktur dan satu
soalan esei.
BBM: Lembaran kertas soalan bercetak.Buku rujukan seni visual
STPM.
Refleksi: Pelajar merujuk nota dan buku rujukan seni visual STPM
Untuk mendapatkan jawapan.Soalan esei tidak sempat
Disiapkan di dalam kelas dan dijadikan sebagai kerja rumah.

Hari/Tarikh: Rabu 4.5.2011
Tingkatan: 5K3
Mata Pelajaran: Pendidikan Seni Visual.
Masa: 70 minit.
Unit Pembelajaran: portfolio seni visual(KRSV) PSV SPM 2011.
Obj/hasil pembelajaran:pelajar memahami proses penghasilan portfolio KRSV
adalah berdasarkan arahan bukti kajian yang spesifik.
Aras 2-membuat lakaran dan lukisan berdasarkan arahan
bukti kajian yang spesifik.
-membuat olahan secara kreatif dan kritis.

Aktiviti Pembelajaran: 1.pelajar meneruskan aktiviti membuat lakaran olahan.
2.pelajar memilih salah satu dari lakaran olahan sebagai
Lakaran hasil akhir. Guru mengarahkan pelajar membuat kajian
Warna bagi lakaran akhir yang telah dipilih.
3. Guru menerangkan dan menunjukkan contoh kumpulan warna
Kepada pelajar.
BBM: Buku rujukan PSV SPM,Buku Rujukan Harmoni Color 2.Portfolio Pelajar.
Refleksi: Hanya 2 orang pelajar yang telah memasuki ke bahagian kajian warna.

Hari/Tarikh: Rabu 4.5.2011
Tingkatan: 6AK5.
Mata Pelajaran: Seni Visual
Masa: 70 minit
Unit Pembelajaran: Latihan Ulangkaji(Teori)Bidang seni cetakan timbul.
Obj/Hasil Pembelajaran:1.Pelajar dapat menyatakan isi penting berserta huraian
Yang tepat.
Aktiviti Pemebalajaran:1.penjelasan semula seni cetakan kepada pelajar.
2. pelajar diminta membuat perbandingan antara seni cetakan kayu
Dan cetakan saring sutera,dari segi kelebihan dan kelemahannya.
(perbincangan kumpulan)
3. wakil kumpulan membentang hasil dari perbincang di hadapan kelas.
4.ulasan dari guru.
BBM: Buku rujukan seni visual STPM.
Refleksi: pembentangan berjalan dengan baik.namun ada kumpulan
Yang hanya dapat memberi isi penting tapi kurang huraian.


Hari/Tarikh: Khamis 5.5.2011
Tingkatan: 6AK5
Mata pelajaran: Seni Visual
Masa: 70 minit
Unit Pembelajaran: Latihan ulangkaji:bidang seni cetak.
Obj/Hasil Pembelajaran:pelajar dapat menjawab soalan esei dengan memberi isi
Penting dan huraian sekali.
Aktiviti Pembelajaran:1.guru mengemukakan soalan esei dan pelajar mencatat tajuk
Soalan.”Seni cetakan konvensional lebih banyak kelemahannya
Berbanding seni cetak moden(computer).Berikan pendapat anda.
2.Pelajar berbincang dengan rakan untuk mendapatkan isi yang tepat.
3.pelajar menjawab soalan secara bertulis.
BBM: Buku rujukan seni visual STPM.
Refleksi: hanya sebahagian yang telah siap menjawab soalan esei secara
Bertulis. Sebahagian yang lain akan menghantar pada hari esok.

Hari/Tarikh: Jumaat 6.5.2011
Tingkatan: 5K3
Mata Pelajaran: Pendidikan Seni Visual
Masa: 70 minit.
Unit Pembelajaran: Ulangkaji kuiz bertulis: Sumbangan organisasi dalam perkembangan
Seni visual di Malaysia.
Obj/hasil pembelajaran:1.pelajar dapat menjawab soalan objektif yang diberi
Dengan tepat.
Aktiviti Pembelajaran:1.pelajar dibahagikan kepada 6 kumpulan.
2.guru menerangkan cara aktiviti dijalankan.
3.guru mengedar soalan bercetak kepada setiap kumpulan.
4.setiap ahli kumpulan berbincang dan merujuk buku-buku
Seni visual untuk mendapatkan jawapan.
5.pengumuman jawapan oleh guru.
BBM: Soalan bercetak,buku-buku seni visual.
Refleksi: Aktiviti belajar sambil bermain ini dapat menarik minat
Dan tumpuan pelajar terhadap P&P.

Sunday, May 1, 2011

RPH MINGGU KE 17 (26.4 HINGGA 29.4.2011)

CUTI PERISTIWA EASTER MONDAY(HARI ISNIN: 25.4.2011)

Hari/Tarikh:Selasa 26.4.2011
Tingkatan: 5K3
Mata Pelajaran: Pendidikan Seni Visual
Masa: 70 minit
Unit Pembelajaran: Penyemakan kerja kursus seni visual tingkatan 5(SPM)
Objektif/Hasil Pembelajaran: Memahami proses penghasilan portfolio KRSV
adalah berdasarkan arahan bukti kajian yang spesifik.
Aktiviti Pembelajaran: 1.guru membuat penyemakan kepada setiap calon
sambil memberi bimbingan dan markah fasa pertama
kepada pelajar.
2.pelajar meneruskan aktiviti mempersiapkan folio masing-masing.
BBM; Folio calon,kertas soalan KRSV Tingkatan 5 2011.
Refleksi: Hasil dari penyemakan ini beberapa orang calon telah mengubahsuai
bahagian lakaran olahan untuk tujuan penambahbaikan kajian kerana
lakaran olahan kurang menampakkan perkembangan,perbezaan dan kretiviti .


Hari/Tarikh: Rabu(27.4.2011)
Tingkatan: 5K3
Mata Pelajaran: Pendidikan Seni Visual
Masa: 70 minit
Unit Pembelajaran: Latihan soalan amali: tema fantasi sekumpulan
makhluk asing menyerang kawasan sekolah anda.
Objektif/Hasil Pembelajaran: Aras 2-menghasilkan lukisan secara
terancang-idea,proses,penghasilan,olahan karya.
Aktiviti Pembelajaran :1.penjelasan kehendak soalan kepada pelajar.
2.perbincangan dengan pelajar-imej makhluk asing dan
kapal angkasa dan Menunjuk contoh imej dari buku komik.
3.secara berpasangan pelajar mencuba mereka imej
makhluk asing dan kapal angkasa .
4.menunjukkan hasil lakaran dan mendengar pandangan
kawan-kawan lain.
BBM: Majalah komik,buku rujukan seni visual SPM
Refleksi: Hanya 3 kumpulan yang dapat melakar imej kapal angkasa
dan makhluk asing.aktiviti bersambung kehari berikutnya.


Hari/Tarikh: Rabu(27.4.2011)
Tingkatan: 6AK5
Mata Pelajaran: Seni Visual
Masa: 70 minit
Unit Pembelajaran: Latihan amali: lukisan bertemakan sayuran
dari kampung.
Objektif/Hasil Pembelajaran.:1.pelajar dapat memahami bahasa seni visual
dalam penghasilan lukisan .Mengamati bentuk, skala
dan kadar banding, pencahayaan serta struktur.
Aktiviti Pembelajaran 1.penyediaan set lukisan-sayur paku-pakis dan bakul.
2.penjelasan teknik lukisan kepada pelajar.
3.pengamatan terhadap objek.
BBM:Satu ikat sayur paku pakis dan sebuah bakul plastik.
Refleksi: Lukisan masih perlu diperincikan lagi dengan member jalinan
pada daun paku-pakis.



Hari/Tarikh: Khamis( 28.4.2011)
Tingkatan: 6AK5
Mata Pelajaran: Seni Visual
Masa: 70 minit
Unit Pembelajaran: Latihan amali: lukisan bertemakan
sayuran dari kampung.
Objektif/Hasil Pembelajaran: 1.pelajar dapat memahami bahasa seni visual
dalam penghasilan lukisan .Mengamati bentuk,
skala dan kadar banding, pencahayaan serta struktur.
Aktiviti Pembelajaran :1.sambungan aktiviti melukis.Pelajar membuat penelitian
dan memperincikan lagi lukisan.
2.mewarna lukisan.
BBM: Oil pastel,pensil warna,lakaran lukisan.
Refleksi: Kerja belum lengkap sepenuhnya dan para pelajar
diminta menyambung aktiviti dimewarna lukisan dirumah.


Hari/Tarikh: Jumaat( 29.4.2011)
Tingkatan: 5K3
Mata Pelajaran: Pendidikan Seni Visual
Masa: 70 minit
Unit Pembelajaran: Latihan soalan amali: tema fantasi sekumpulan
makhluk asing menyerang kawasan sekolah anda.
Objektif/Hasil Pembelajaran: Aras 2-menghasilkan lukisan secara
terancang-idea,proses,penghasilan,olahan karya.

Aktiviti Pembelajaran :1.Sambungan aktiviti melukis imej makhluk asing
dan kapal angkasa. Pelajar diberi komik kartun
sebagai rujukan.
Kumpulan yang telah siap membantu membimbing
rakan-rakan yang masih ketandusan idea.
2.sesi memberi pandangan keatas hasil kerja rakan-rakan.

BBM: Majalah komik,buku rujukan seni visual SPM.
Refleksi: Semua pelajar menyiapkan lakaran yang diberi.
tidak ramai pelajar yang berani untuk memberi pandangan terhadap
lakaran yang telah dihasilkan oleh rakan-rakan mereka.