RPH KARTINI SAHAMAT

Saturday, October 23, 2010

RPH MINGGU 41 DAN 42

RPH MINGGU KE 41 DAN 42
Minggu/Tarikh 41/11.10.2010
Hari Isnin
Tingkatan 6AK5
Mata Pelajaran Seni Visual
Masa 70 minit
Unit Pembelajaran Ulangkaji: Kertas Teori STPM 2009
Hasil Pembelajaran

Pelajar diharapkan dapar:

Menyedari kelebihan dan kelemahan dalam pembelajaran
Aktiviti Pembelajaran 1.mengedar kertas soalan STPM 2009
2.perbincangan soalan bahagian A dan B
BBM kertas soalan STPM 2009 dan buku rujukan seni visual STPM
Refleksi pelajar telah dpt menjawab soalan mengikut format yang dikehendaki.

Tarikh/Hari 11.10.2010/Isnin
Tingkatan 6RK5
Mata Pelajaran Seni Visual
Masa 70 minit
Unit Pembelajaran Ulangkaji: Latihan Esei Kritikan Seni Karya Dzulkifli Buyong.
Hasil pembelajaran

Pelajar diharapkan dapat:

memahami sejarah dan kritikan seni visual sebagai suatu komponen disiplin seni visual
Aktiviti pembelajaran

1.Perbincangan isi pembelajaran dalam kumpulan

2. Sesi soal jawab

3.Perbincangan kehendak soalan dan jawapan.

BBM contoh catan Dzulkifli Buyong"Perahu Kertas",buku rujukan seni visual STPM.
Refleksi pelajar diminta membuat esei bertulis kritikan terhadap catan Dzulkifli Buyong dan ada yang belum siap.Pelajar yang belum siap diminta membuat sebagai kerja rumah.

Tarikh/hari 12.10.2010/Selasa
Tingkatan 6AK5
Mata Pelajaran Seni Visual
Masa 70 minit
Unit Pembelajaran Ulangkaji: Kertas Teori STPM 2009
Hasil Pembelajaran

Pelajar diharapkan dapar:

Menyedari kelebihan dan kelemahan dalam pembelajaran
Aktiviti pembelajaran 1.Perbincangan soalan bahagian B dan C
BBM Kertas Soalan Teori STPM 2009,buku rujukan Seni Visual STPM
Refleksi perbincangan disambung pada hari berikutnya.

Tarikh/hari 12.10.2010/Selasa
Tingkatan 6RK5
Mata Pelajaran Seni Visual
Masa 70 minit
Unit Pembelajaran Sejarah dan Kritikan Seni: Peranan Galeri Seni.
Hasil Pembelajaran

Pelajar diharapkan dapat:

memahami sejarah dan kritikan seni visual sebagai suatu komponen disiplin seni visual
Aktiviti pembelajaran 1.Perbincangan isi pembelajaran dalam kumpulan

2. Sesi soal jawab

3.Perbincangan kehendak soalan dan jawapan.

BBM kertas soalan bercetak,buku rujukan seni Visual STPM
Refleksi pelajar masih lemah dari aspek huraian isi penting.


Tarikh/Hari 13.10.2010/Rabu
Tingkatan 6RK5
Mata Pelajaran Seni Visual
Masa 70 minit
Unit Pembelajaran Menganalisis Poster (Grafik Komunikasi)
Hasil pembelajaran

Pelajar diharapkan dapat:

memahami sejarah dan kritikan seni visual sebagai suatu komponen disiplin seni visual
Aktiviti Pembelajaran 1.Perbincangan isi pembelajaran dalam kumpulan

2. Sesi soal jawab

3.Perbincangan kehendak soalan dan jawapan.

BBM kertas soalan bercetak dan buku rujukan seni visual STPM.
Refleksi semua pelajar dapat menyiapkan esei pendek dalam masa yang ditetapkan.

Tarikh/Hari 13.10.2010/Rabu
Tingkatan 6AK5
Mata Pelajaran Seni Visual
masa 70 minit
Unit Pembelajaran Pakej Ulangkaji: Soalan Seni Visual STPM 2009.Bahagian C(esei)
Hasil Pembelajaran

Pelajar diharapkan dapar:

Menyedari kelebihan dan kelemahan dalam pembelajaran
Aktiviti Pembelajaran 1.sambungan perbincangan 4 buah soalan esei pada bahagian C kertas teori seni visual STPM 2009.
BBM kertas soalan seni visual (teori)2009.
Refleksi perbincangan berjalan dengan lancar.

Tarikh/Hari 13.10.2010/Rabu
Tingkatan 4K3
Mata pelajaran Pendidikan Seni Visual
Masa 70 minit
Unit Pembelajaran latihan amali.lukisan hal benda
Hasil Pembelajaran Menghasilkan lukisan secara terancang-pengolahan dan pengwujudan idea.
Aktiviti Pembelajaran 1.penerangan kehendak soalan gubahan fikiran oleh guru.
2.membincangkan objek yang perlu ada dalam lakaran dan aspek gubahan iaitu komposesi objek.
3.pelajar cuba melakar dengan menggunakan pensil.
BBM kertas soalan PSV SPM 2007
Refleksi lakaran belum lengkap sambung ke hari berikutnya

Tarikh/Hari 14.10.2010/Khamis
Tingkatan 6AK5
Mata pelajaran Seni Visual
Masa 70 minit
Unit pembelajaran Pakej Ulangkaji: Soalan Seni Visual STPM 2008.Bahagian a dan b
Hasil Pembelajaran

Pelajar diharapkan dapar:

Menyedari kelebihan dan kelemahan dalam pembelajaran
Aktiviti Pembelajaran 1.mengedark kertas soalan teori seni STPM 2008
2.membincangkan saoalan dan jawapan bagi soalan sturktur dan esei pendek pada bahagian a dan bahagian b.
BBM kertas soalan seni visual teori stpm 2008
Refleksi pelajar dapat menjawab soalan dengan bimbingan guru.

Tarikh/Hari 14.10.2010/Khamis
Tingkatan 6RK5
Mata Pelajaran Seni Visual
Masa 70 minit
Unit pembelajaran latihan ulangkaji;kertas 2 amali
Hasil pembelajaran

Pelajar diharapkan dapat:

memahami sejarah dan kritikan seni visual sebagai suatu komponen disiplin seni visual
Aktiviti Pembelajaran 1.membincangkan tema2 yang berkiatan dengan soalan amali.
2.membincangakan aspek komposisi dan teknik menimbulkan fom.
BBM contoh2 lukisan still life.
Refleksi P &P berjalan lancar dan mendapat respon yang baik dari pelajar.

tarikh/Hari 14.10.2010/Khamis
Tingkatan 6AK5
mata pelajaran Seni Visual
Masa 70 minit
Unit pembelajaran pekej ulangkaji: soalan teori STPM 2008
hasil pembelajaran

Pelajar diharapkan dapar:

Menyedari kelebihan dan kelemahan dalam pembelajaran
Aktiviti Pembelajaran 1.perbincangan soalan esei ( 4)
2.membentangkan isi yang diperolehi dihadapan kelas.
3.ulasan dari guru.
BBM kertas soalan teori seni STPM 2008
Refleksi perbincangan dan pembentangan berjalan lancar.

Tarikh/Hari 15.10.2010/Jumaat
Tingkatan 4K3
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
masa 70 minit
Unit pembelajaran latihan amali: lukisan alam benda.
Hasil pembelajaran Menghasilkan lukisan secara terancang-pengolahan dan pengwujudan idea.
Aktiviti Pemeblajaran sambungan lakaran hari rabu dan mewarna lakaranan dengan menggunakan oil pastel
BBM warna oil pastel dan lakaran yang dibuat dengan pensil
Refleksi pelajar dapat menyiapkan lukisan masing-masing.

MINGGU 42
Tarikh/hari 18.10.2010/Isnin
Tingkatan 6RK5
Perkara Peperiksaan Penggal Akhir: MUET(reading)

Tarikh/hari 18.10.2010/Isnin
Tingkatan 6AK5
Perkara MUET STPM:Speaking

Tarikh/Hari 19.10.2010/Selasa
Tingkatan 6RK5
Perkara Peperiksaan Penggal Akhir

tarikh/hari 19.10.2010/selasa
tingkatan 6AK5
Mata Pelajaran Seni Visual
Masa 70 minit
Unit pembelajaran Ulangkaji:Soalan teori 2007.
Hasil pembelajaran
Aktiviti Pembelajaran 1.mengedarkan kertas teori seni visual 2008.
2.perbincangan soalan dan jawapan bahagian A dan B.
BBM buku rujukan seni visual,kertas teori seni visual stpm 2007
Refleksi perbincangan berjalan dengan baik

tarikh/hari 19.10.2010
tingkatan 4k3
perkara peperiksaan penggal akhir

tarikh/hari 20.10.2010/rabu
tingkatan 6AK5
perkara bengkel teknik menjawab soalan seni visual STPM.

tarikh/hari 20.10.2010/rabu
tingkatan 6RK5
perkara peperiksaan penggal akhir

tarikh/hari 20.10.2010/rabu
tingkatan 4K3
perkara peperiksaan penggal akhir.

tarikh/hari 21.10.2010/khamis
tingkatan 6RK5
perkara peperiksaan penggal akhir

tarikh/hari 21.10.2010/khamis
tingkatan 6AK5
mata pelajaran seni visual
masa 70 minit
perkara pakej ulangkaji: perbincangan soalan teori 2008.
hasil pembelajaran
aktiviti pembelajaran 1.membincangkan 4 soalan esei di bahagian C soalan kertas teori seni visual STPM 2008.
BBM kertas seni visual teori STPM 2008 dan buku rujukan seni visual STPM.
refleksi perbincangan berjalan seperti yang dirancang.

tarikh/hari 22.10.2010/jumaat
tingkatan 4K3
perkara latihan ulangkaji kertas 2 .

tarikh/hari 23.10.2010/sabtu
tingkatan 6ak5
mata pelajaran seni visual
masa 70 minit
perkara pakej ulangkaji: kertas teori seni visual STPM 2007
hasil pembelajaran
aktiviti pembelajaran 1.mengedar kertas soalan teori seni STPM 2007
2.perbincangan soalan dan jawapan bahagian A dan B.
BBM kertas teori seni visual STPM 2007 dan buku rujukan seni visual STPM
Refleksi perbincangan berjalan dengan lancar dan ada pelajar yang dpt memberi jawapan dengan tepat dan lengkap.

tarikh/hari 23.10.2010/sabtu
tingkatan 6RK5
perkara ulangkaji kertas teori seni .
aktiviti pembelajaran membeincangkan kehendak2 soalan didalam kertas amali nanti.
refleksi kehadiran pelajar amat sedikit dan mengganggu aktiviti ulangkaji.

tarikh/hari 23.10.2010/sabtu
tingkatan 4K3
perkara ulangkaji kertas amali;
aktiviti pembelajaran 1.perbincangan soalan dan kehendak2 soalan didalam kertas amali.
BBM kertas 2 seni visual peperiksaan penggal akhir.
refleksi kehadiran yang amat kurang menganggu aspek perbincangan.

Thursday, October 7, 2010

RPH MINGGU 39 DAN 40

RPH MINGGU 39 (27/9/2010 hingga 1/10/2010)
RPH MINGGU 40 (4/10/2010 hingga 8/10/2010)

Minggu/Tarikh 39(27.10.2010)
Hari Isnin
Tingkatan 6AK5
Perkara Peperiksaan Percubaan STPM

Hari/tarikh Isnin/27.10.2010
Tingkatan 6RK5
Mata Pelajaran Seni visual
Masa 70 minit
Unit Pembelajaran

Bidang:Apresiasi Visual.
4.Pengukuhan Teori dan Amali

4.2. Lukisan
i.alam benda: tema mencuci kain.

Hasil Pembelajaran
  • Memahami elemen seni reka dan prinsip rekaan.
Mengaplikasi media dan eknik yang telah dipelajari
Aktiviti Pembelajaran 1.guru menyediakan set: tema mencuci kain.
2.pelajar membuat pemerhatian dan pengukuran.
3.soal jawab secara lisan saiz dan kedudukan fom.
BBM baldi,kain,botol pencuci,buku rujukan lukisan.
Refleksi pelajar mengukur objek seperti yang diajar dan menukar skalanya pada kertas lukisan.

Hari/tarikh Selasa/28.10.2010
Tingkatan 6AK5
Perkara Peperiksaan Percubaan STPM

Hari/Tarikh Selasa/28.9.2010
Tingkatan 6RK5
Mata pelajaran Seni Visual
Masa 70 minit
Unit Pembelajaran

Bidang:Apresiasi Visual.
4.Pengukuhan Teori dan Amali

4.2. Lukisan
i.alam benda: tema mencuci kain.

hasil Pembelajaran
  • Memahami elemen seni reka dan prinsip rekaan.
Mengaplikasi media dan eknik yang telah dipelajari
Aktiviti Pembelajaran 1.membuat lakaran objek seperti yang terdapat pada set yang telah disediakan.
BBM baldi,kain,botol pencuci,buku rujukan lukisan.
Refleksi beberapa orang pelajar diminta mengubah semula lakaran kerana skala dan bentuk objek kurang tepat dari objek yang sebenar.

Hari/Tarikh Selasa/28.9.2010
Tingkatan 4K3
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Masa 70 minit
Unit Pembelajaran Sejarah dan apresiasi seni
Hasil pembelajaran aras 1-mengumpul maklumat berkaitan perkembangan seni visual berhubung kebudayaan, ritual, sejarah dan semangat patriotisme.
aras 2-membincangkan sumbangan individu, institusi dan organisasi terhadap seni visual.
Aktiviti Pembelajaran 1.penerangan tokoh pencatan negara.
2.catat nota
3.kuiz secara lisan.
BBM buku rujukan seni visual SPM
Refleksi aktiviti kuiz dapat menarik minat pelajar.

Hari/Tarikh Rabu/29.9.2010
Tingkatan 6AK5
Perkara Peperiksaan Percubaan STPM

hari/tarikh Rabu/29.9.2010
Tingkatan 6RK5
Mata Pelajaran Seni Visual
Masa 70 minit
Unit Pembelajaran Bidang:Apresiasi Visual.
4.Pengukuhan Teori dan Amali

4.2. Lukisan
i.alam benda: tema mencuci kain.
Hasil Pembelajaran
  • Memahami elemen seni reka dan prinsip rekaan.
Mengaplikasi media dan eknik yang telah dipelajari
Aktiviti Pembelajaran 1.mewarna lakaran dengan menggunakan oil pastel atau pensil warna.
2.tunjuk cara oleh cikgu.
BBM baldi,kain,botol pencuci,buku rujukan lukisan, oil pastel color ,pensil warna.
Refleksi lakaran belum siap diwarna sepenuhnya dan aktiviti bersambung ke hari berikutnya.

Hari/Tarikh Rabu/29.9.2010
Tingkatan 4K3
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Masa 70 minit
Unit Pembelajran Sejarah dan apresiasi seni
hasil Pembelajaran aras 1-mengumpul maklumat berkaitan perkembangan seni visual berhubung kebudayaan, ritual, sejarah dan semangat patriotisme.
aras 2-membincangkan sumbangan individu, institusi dan organisasi terhadap seni visual.
Aktiviti Pembelajaran 1.penjelasan peranan institusi seni di malaysia.
2.nota bertulis.
BBM buku rujukan seni visual SPM
Refleksi pelajar telah mengetahui nama-nama institusi seni yang terdapat di Malaysia.

Hari/Tarikh Khamis/30.9.2010
Tingkatan 6AK5
Perkara Peperiksaan Percubaan STPM

Hari/Tarikh Khamis/30.9.2010
Tingkatan 6RK5
Mata Pelajaran Seni Visual
Masa 70 minit
Unit Pembelajaran Bidang:Apresiasi Visual.
4.Pengukuhan Teori dan Amali

4.2. Lukisan
i.alam benda: tema mencuci kain.
Hasil Pembelajaran
  • Memahami elemen seni reka dan prinsip rekaan.
Mengaplikasi media dan eknik yang telah dipelajari
Aktiviti Pembelajaran 1.sambungan aktiviti mewarna lakaran dengan menggunakan oil pastel dan pensil warna.
2.penekanan pada cahaya, bayang, jalinan dan garisan.
BBM baldi,kain,botol pencuci,buku rujukan lukisan, oil pastel color ,pensil warna.
Refleksi semua pelajar telah menyiapkan lukisan masing-masing. seorang pelajar diminta memperbaiki lukisan dari aspek warna yang masih kurang kemas.

Hari/Tarikh Jumaat/1.10.2010
Tingkatan 4K3
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Masa 70 unit
Unit Pembelajaran Lukisan: latihan amali sabagai ulangkaji.
Hasil Pembelajaran Menghasilkan lukisan secara terancang-pengolahan dan pengwujudan idea.
Aktiviti Pembelajaran 1.penerangan kehendak soalan gubahan fikiran oleh guru.
2.membincangkan objek yang perlu ada dalam lakaran dan aspek gubahan iaitu komposesi objek.
3.pelajar cuba membuat lakaran.
BBM kertas soalan PSV SPM 2008
Refleksi lakaran belum lengkap sambung ke hari berikutnya

Minggu/Tarikh 40/4.10.2010
Hari Isnin
Tingkatan 6AK5
Perkara Peperiksaan Percubaan STPM


Hari/tarikh Isnin/4.10.2010
Tingkatan 6RK5
Mata Pelajaran Seni Visual
Masa 70 minit
Unit Pembelajaran

Bidang:Apresiasi Visual.

4.Pengukuhan Teori dan Amali

4.1. teori seni soalan struktur dan esei.
i) Pengertian dan peranan seni visual.
Hasil Pembelajaran
  • Memahami dan mengingati semula pembelajaran yang lalu( tajuk-tajuk)
Memahami format dan teknik menjawab secara terancangan
Aktiviti Pembelajaran 1.Latih tubi dalam bentuk soalan struktur -perbincangan format jawapan dan isi penting.
BBM Contoh-contoh soalan dan jawapan yang terpilih,Soalan-soalan STPM tahun-tahun lepas.
Refleksi latihan disambung pada hari Selasa.

Hari/Tarikh Selasa/5.10.2010
Tingkatan 6AK5
Mata Pelajaran Seni Visual
Masa 70 minit
Perkara Pemulangan Kertas 2, Seni Visual.
Aktiviti 1.pengumuman markah setiap pelajar.
2.perbincangan kelebihan dan kelemahan yang terdapat pada hasil lukisan setiap pelajar.
BBM Hasil kerja pelajar.
Refleksi guru menggalakkan pelajar untuk tampil kedepan dan memberi pandangan masing-masing.

Hari/Tarikh Selasa/5.10.2010
Tingkatan 6RK5
Mata pelajaran Seni Visual
Masa 70 minit
Unit Pembelajaran

Bidang:Apresiasi Visual.

4.Pengukuhan Teori dan Amali

4.1. teori seni soalan struktur dan esei.
i) Pengertian dan peranan seni visual.
Hasil Pembelajaran
  • Memahami dan mengingati semula pembelajaran yang lalu( tajuk-tajuk)
Memahami format dan teknik menjawab secara terancangan
Aktiviti Pembelajaran 1.Latih tubi dalam bentuk soalan esei- -perbincangan format jawapan dan isi penting.
BBM Contoh-contoh soalan dan jawapan yang terpilih,Soalan-soalan STPM tahun-tahun lepas.
Refleksi latihan esei disambung sebagai kerja rumah.

Hari/Tarikh Rabu/6.10.2010
Tingkatan 6AK5
Mata pelajaran Seni Visual
Masa 70 minit
Unit pembelajaran Pemulangan Kertas 1(Teori)
Objektif pelajar dapat mengesan kesilapan yang telah dilakukan
Aktiviti Pembelajaran 1.pemulangan kertas jawapan teori.
2.pengumuman markah setiap pelajar.
3.penerangan kelemahan dan kesilapan dalam jawapan pelajar.
BBM Kertas Jawapan (Teori)
Refleksi pelajar memahami akan kesilapan yan telah dilakukan.

hari/Tarikh Rabu/6.10.2010
Tingkatan 6RK5
Mata Pelajaran Seni Visual
Masa 70 minit
Unit Pembelajaran

Bidang:Apresiasi Visual.

4.Pengukuhan Teori dan Amali

4.1. teori seni soalan struktur dan esei .
Kritikan Seni (karya)
Hasil Pembelajaran
  • Memahami dan mengingati semula pembelajaran yang lalu( tajuk-tajuk)
Memahami format dan teknik menjawab secara terancangan
Aktiviti Pembelajaran 1.penerangan aspek penting dalam kritik seni (karya).
2.membincangkan catan "Paper Boat"
Karya Dzulkifli Buyong secara lisan.
BBM buku rujukan seni visual STPM, contoh catan .
Refleksi pelajar memahami aspek penting yang perlu ada dalam membuat kritikan karya seni.visual.

Hari/Tarikh Khamis/7.10.2010
Tingkatan 6AK5
Mata Pelajaran Seni Visual
Masa 70 minit.
Unit pembelajaran Pembetulan: Soalan Bahagian A dan B
Objektif Pelajar dapat memperbaiki kesilapan yang telah dilakukan dengan jawapan yang tepat.
Aktiviti Pembelajaran 1.perbincangan kehendak soalan struktur A dan esei pendek Bahagian B.
2.perbincangan jawapan secara lisan-guru dan murid.
3.pelajar membuat catatan isi penting.
BBM Soalan percubaan teori seni visual, skema jawapan.
Refleksi pelajar memahami kehendak sebenar soalan dan cuba membaiki /mencari jawapan yang menepati kehendak soalan.

Hari/Tarikh Khamis/7.10.2010
Tingkatan 6RK5
Mata Pelajaran Seni Visual
Masa 70 minit
Unit Pembelajaran

Bidang:Apresiasi Visual.

4.Pengukuhan Teori dan Amali

4.1. teori seni soalan struktur dan esei .
Kritikan Seni (karya)
Hasil Pembelajaran
  • Memahami dan mengingati semula pembelajaran yang lalu( tajuk-tajuk)
Memahami format dan teknik menjawab secara terancangan.
Aktiviti Pembelajran Latihan bertulis membuat kritikan pada karya seni visual -catan. Latihan dalam bentuk esei.
BBM Buku Rujukan Seni Visual STPM, contoh catan (dicetak)
Refleksi pelajar menggunakan aspek diskripsi,analisis, dan interpretasi dalam membuat kritikan karya seni visual catan.
JUMAAT 8.10.2010 KELAS T.4K3-CUTI PMR.