RANCANGAN PELAJARAN HARIAN: MINGGU 25 dan 26.
Minggu/Tarikh | 25 (21.6.2010) |
Hari | Isnin |
Mata pelajaran | Seni visual 2. |
Tingkatan | 6AK 5 |
Masa | 70 minit |
Perkara | pemulangan markah kepada pelajar.(kertas 2. |
Objektif | pelajar dapat membuat kritikan karya berdasarkan bukti yang benar. |
Aktiviti Pembelajaran | 1.pemulangan markah bagi kertas 2. 2.menganalisis hasil karya rakan-pelajar memberi pandang aspek kelebihan dan kelemahan yang terdapat dalam lukisan rakan. 3.ulasan dari guru. |
BBM | hasil lukisan pelajar |
refleksi | pelajar dapat memberi pandangan berdasarkan lukisan rakan yang ditunjukkan dihadapan kelas. |
Hari /Tarikh | Isnin (21.6.2010) |
Tingkatan | 6RK5 |
Mata pelajaran | Seni visual 1 |
Masa | 70 minit |
Unit pembelajaran | bahasa seni visual:prinsip rekaan dominan. |
Hasil pembelajaran | mengenal pasti unsur seni dan prinsip rekaan yang diolah dengan menggunakan media dan teknik tertentu dapat membentuk kesatuan dalam sesebuah hasil seni visual. |
Aktiviti Pembelajaran | 1.penerangan isi pelajaran. 2.menunjukkan contoh-contoh karya. 3.meyalin nota. |
BBM | buku rujukan STPM seni visual, |
Refleksi | pelajar mula memahami makna perkataan dominan dan cara penggunaannya di dalam karya. |
Hari/tarikh | Selasa (22.6.2010) |
Tingkatan | 6AK5 |
Mata pelajaran | seni Visual 1 |
Masa | 70 minit |
Perkara | pemulangan markah kertas teori |
Objektif | pelajar dapat mengesan kesilapan yang terdapat dalam kertas jawapan |
Aktiviti Pembelajaran | 1.pemulangan kertas teori kepada setiap pelajar. 2.guru menjelaskan kelemahan ketara dalam jawapan pelajar. 3.membincangkan jawapan bagi soalan bahagian A. |
BBM | kertas soalan peperiksaan,skima jawapan |
Refleksi | pelajar menyedari kelemahan dalam jawapan mereka |
Hari/Tarikh | Selasa (22.6.2010) |
Tingkatan | 6RK5 |
Mata Pelajaran | Seni visual 2 |
masa | 70 minit |
unit pembelajaran | elemn asas lukisan:Perspektif dan proposi |
hasil pembelajaran | memahami elemen-elemen asas lukisan yang digunakan dalam melukis. |
Aktiviti Pembelajaran | 1.penerangan isi pembelajaran lukisan perspektif. 2.memberi nota 3.latihan membuat lukisan dengan 1, 2 dan 3 titik perspektif |
BBM | Buku rujukan seni visual STPM dan helaian bercetak(Gambar rajah) |
Refleksi | pelajar dapat melukis bentuk asas menggunakan titik perspektif. Tajuk proposi akan disambung pada hari berikutnya. |
Hari/tarikh | Selasa (22.6.2010) |
Tingkatan | 4K3 |
Mata Pelajaran | Pendidikan Seni Visual. |
Masa | 70 minit |
Perkara | Pemulangan kertas peperiksaan 1 dan 2 dan perbincangan kelemahan dan kesilapan yang terdapat dalam kertas jawapan. |
Objektif | pelajar dapat membaiki kesilapan yang terdapat dalam jawapan mereka. |
Aktiviti pembelajaran | 1.pemulangan kertas jawapan 1 dan 2 kepada pelajar. 2.perbincangan kertas 2-kelemahan yang ketara dalam lukisan kebanyakan peajar. 3.membincangkan jawapan bagi kertas 1. |
BBM | kertas soalan peperiksaan 1 dan 1. |
Refleksi | pelajar memahami kelemahan yang telah dilakukan semasa membuat lukisan (kertas 2) |
Hari/Tarikh | Rabu (23.6.2010) |
Tingkatan | 6AK5 |
Mata Pelajaran | Seni Visual 1 |
Masa | 70 minit |
Perkara | Perbincangan Jawapan Bahagian B: Soalan no 10 ,Semangat nasionalisme dalam karya. |
Objektif | pelajar dapat menghuraikan isi penting dengan memberi contoh yang tepat dan benar. |
Hasil Pembelajaran | memahami bahawa pelbagai sumber idea boleh dirujuk kepada persekitaran, unsur budaya seperti aspek sosial, agama, politik dan sejarah. |
Aktiviti Pembelajaran | 1.penerangan tajuk/soalan 2.perbincangan untuk mendapatkan isi penting 3.menghuraikan isi-isi penting. 4.penulisan esei dengan lengkap. |
BBM | kertas soalan ,contoh karya. |
Refleksi | pelajar tidak dapat memberi contoh karya dan nama pengkarya semasa menghurai isi penting merupakan kelemahan yang ketara semasa menjawab soalan esei. |
hari/tarikh | Rabu (23.6.2010) |
Tingkatan | 6RK5 |
Mata pelajaran | Seni visual 2 |
masa | 70 minit |
Unit Pembelajaran | elemen asas lukisan: persepektif dan proposi |
Hasil Pembelajaran | memahami elemen-elemen asas lukisan yang digunakan dalam melukis. |
Aktiviti Pembelajaran | 1.penerangan isi pembelajaran. 2.pemberian nota 3.aktiviti amali. |
BBM | buku rujukan seni visual STPM, nota bercetak dan kotak serta botol. |
Refleksi | 6 daripada 8 pelajar dapat menghasilkan bentuk objek mengikut perkadaran yang betul. |
hari/tarikh | Rabu(23.6.2010) |
Tingkatan | 4K3 |
Mata Pelajaran | Pendidikan Seni Visual |
Masa | 70 minit |
Unit Pembelajaran | Rekabentuk Industri |
Hasil pembelajaran | aras 1-mengaplikasi maklumat dan membuat interpretasi bagi melaksanakan tugasan/projek. aras 2-menyesuaikan rekabentuk mengikut citarasa dan kehendak semasa/masa depan. |
Aktiviti Pembelajarana | 1.penerangan isi pembelajaran 2.pemberian nota 3.latihan-mereka cipta kerusi pelajar yang mudah alih. Pelajar boleh berbincang dengan rakan. |
BBM | buku rujukan SPM,contoh gambar kerusi. |
Refleksi | pelajar dapat memaklumkan permasalahan yang dihadapi berkaitan dengan rekaan kerusi pelajar pada masa sekarang. 3 orang pelajar dapat memikirkan cara untuk menyelesikan permasalah tersebut melalui rekaan baru. |
Hari/Tarikh | Khamis(24.6.2010) |
Tingkatan | 6AK5 |
Mata Pelajaran | Seni visual 1 |
Masa | 70 minit |
Perkara | Perbincangan Jawapan Bahagian : Soalan no 11 . Aliran realisme dan aliran surealisme satu perbandingan. |
Objektif | pelajar dapat menghuraikan isi penting dengan memberi contoh yang tepat dan benar. |
Aktiviti Pembelajaran | 1.penerangan tajuk/soalan 2.perbincangan untuk mendapatkan isi penting 3.menghuraikan isi-isi penting. 4.penulisan esei dengan lengkap. |
BBM | kertas soalan peperiksaan ,skima jawapan,buku rujukan seni STPM. |
Refleksi | p&p berjalan seperti dirancang. |
Hari/Tarikh | Khamis(24.6.2010) |
Tingkatan | 6RK5 |
Mata pelajaran | Seni 2 |
Masa | 70 minit |
Unit Pembelajaran | elemen asas lukisan: persepektif dan proposi |
Hasil Pembelajaran | memahami elemen-elemen asas lukisan yang digunakan dalam melukis. |
Aktiviti Pembelajaran | 1.1.sambungan aktiviti membuat proposi dengan 2 objek yang diletak bersebelahan. 2.pelajar mengukur objek dan melakar diatas kertas. 3.menimbulkan bentuk objek 3D dengan menggunakangarisan ,jalinan ton dan bayang. |
BBM | bebeapa botol plastik diatas meja sebagai set, pelbagai saiz pensil. |
Refleksi | 7 daripada 8 pelajar dapat melukis dengan menggunakan teknik ukuran perkadaran yang betul. |
hari/tarikh | Jumaat(25.6.2010) |
Tingkatan | 4K3 |
Mata Pelajaran | pendidikan Seni Visual |
Masa | 70 minit |
Unit Pembelajaran | Rekabentuk Industri |
Hasil Pembelajaran | aras 1-mengaplikasi maklumat dan membuat interpretasi bagi melaksanakan tugasan/projek. aras 2-menyesuaikan rekabentuk mengikut citarasa dan kehendak semasa/masa depan. |
Aktivit Pembelajaran | 1.sambungan aktiviti melakar/merekabentuk kerusi pelajar alaf baru. 2.mewarna hasil lakaran reka bentuk kerusi . 3.pembentangan hasil lakaran dihadapan kelas. |
BBM | contoh gambar kerusi, buku rujukan seni visual spm. |
Refleksi | hampir separuh pelajar dapat membuat lakaran rekabentuk kerusi . ada lakaran yang mempunyai kesalahan dari segi perspektif.. |
Minggu/Tarikh | 26 (28.6.2010) |
Hari | Isnin |
Tingkatan | 6AK5 |
Mata Pelajaran | Seni Visual 2 |
Masa | 70 minit |
Unit Pembelajaran | Penyediaan Portfolio dan hasil karya: Kajian warna. |
Hasil Pembelajaran | pendedahan kepada pelajar tentang pengertian,keperluan dan pendekatan penyelidikan yang sesuai supaya pelajar dapat mencungkil penemuan-penemuan yang bermutu dalam bidang seni visual. |
Aktiviti Pembelajaran | 1.soalan nombor 3-reka bentuk garfik guru menjelaskan fungsi warna dan maknanya dalam bidang korporat. 2.guru menunjukkan contoh-contoh warna identiti korporqat kepada syarikat-syarikat yang ternama. 3.pelaajr diminta membuat kajian warna secara terperinci dari buku mahupun internet. sebelum membuat didalam buku lakaran. 4.jumlah lakaran kajian warna mesti melebihi 5. |
BBM | buku rujukan seni visual stpm, maklumat bercetak dari internet. |
Refleksi | teguran kepada 4 orang pelajar supaya mementingkan aspek kekemasan dan kebersihan semasa membuat lakaran untuk kajian warna. |
Hari/Tarikh | Isnin(28.6.2010) |
Tingkatan | 6RK 5 |
Mata Pelajaran | Seni Visual 1 |
Masa | 70 minit |
Unit Pembelajaran | bahasa visual: prinsip seni-imbangan |
Hasil Pembelajaran | mengenal pasti unsur seni dan prinsip rekaan yang diolah dengan menggunakan media dan teknik tertentu dapat membentuk kesatuan dalam sesebuah hasil seni visual. |
Aktiviti Pembelajaran | 1.pembentangan oleh kumpulan pelajar. 2.sesi soal jawab. 3.ulasan dari guru. |
BBM | buku rujukan seni visual STPM, |
Refleksi | pembentangan berjalan seperti yang dirancang. |
Hari/Tarikh | Selasa (29.6.2010) |
Tingkatan | 4K3 |
Mata Pelajaran | Pendidikan Seni Visual |
Masa | 70 minit |
Unit Pembelajaran | reka bentuk industri. |
Hasil Pembelajaran | aras 1-mengaplikasi maklumat dan membuat interpretasi bagi melaksanakan tugasan/projek. aras 2-menyesuaikan rekabentuk mengikut citarasa dan kehendak semasa/masa depan. |
Aktiviti Pembelajaran | 1.sambungan aktiviti mewarna lakaran kerusi pelajar dan melebelkan setiap bahagianya. |
BBM | contoh gambar pelbagai jenis kerusi, buku rujukan seni visual spm. |
Refleksi | sebahagian pelajar telah menyiapkan tugasan masing-masing dan sebahagian dibawa balik sebagai kerja rumah. |
Hari/Tarikh | Selasa(29.6.2010) |
Tingkatan | 6AK5 |
Mata Pelajaran | Seni Visual 2 |
Masa | 70 minit |
Unit Pembelajaran | Penyediaan portfolio dan hasil karya:kajian lakaran lukisan sudut pandangan. |
Hasil Pembelajaran | pendedahan kepada pelajar tentang pengertian,keperluan dan pendekatan penyelidikan yang sesuai supaya pelajar dapat mencungkil penemuan-penemuan yang bermutu dalam bidang seni visual. |
Aktiviti Pembelajaran | 1.calon soalan no 4-lakaran lukisan sudut pandangan 1 hingga 4. 2.lukisan perspektif |
BBM | contoh lukisan perspektif 1 dan 2, majalah hiasan dalaman, buku rujukan seni visual stpm. |
Refleksi | hanya 3 orang calon yang melukis sudut pandangan dan lukisan perspektif dengan betul. calon lain diminta membaiki lakaran mereka. |
Hari/tarikh | selasa(29.6.2010) |
Tingkatan | 6RK5 |
Mata Pelajaran | Seni Visual 1 |
Masa | 70 minit |
Unit Pembelajaran | bahasa visual: prinsip seni-irama dan pergerakan |
Hasil Pembelajaran | mengenal pasti unsur seni dan prinsip rekaan yang diolah dengan menggunakan media dan teknik tertentu dapat membentuk kesatuan dalam sesebuah hasil seni visual. |
Aktiviti Pembelajaran | 1.pembentangan oleh kumpulan pelajar. 2.sesi soal jawab. 3.ulasan dari guru. |
BBM | Buku rujukan seni visual stpm,contoh catan |
Refleksi | pembentangan berjalan seperti biasa dan isi yang dibentangkan perlukan penambahbaikan |
Tarikh/hari | rabu(30.6.2010) |
Tingkatan | 4K3 |
Mata Pelajaran | Pendidikan Seni visual |
Masa | 70 minit |
Unit Pembelajaran | Lukisan alam semulajadi; lakaran awal |
Hasil Pembelajaran | Aras1-menginterpretasikan maklumat yang akan digunakan dalam penghasilan karya. Aras2-berkomunikasi berasaskan lukisan yang dihasilkan. |
Aktiviti Pembelajaran | 1.penerangan tajuk lukisan. 2.perbincangan tema lukisan alam semulajadi dan contoh-contohnya. 3.lakaran awal |
BBM | contoh gambar subjek dari alam semulajadi-periuk kera, bunga reflesia, paku-pakis dll. |
Refleksi | pelajar dapat gambaran yang banyak tentang subjek alam dan memudahkan mereka memilih objek yang sesuai untuk dilukis. |
Hari/tarikh | Rabu(30.6.2010) |
Tingkatan | 6RK5 |
Mata Pelajaran | Seni Visual 1 |
Masa | 70 minit |
Unit Pembelajaran | bahasa visual: prinsip seni-ekonomi |
Hasil Pembelajaran | mengenal pasti unsur seni dan prinsip rekaan yang diolah dengan menggunakan media dan teknik tertentu dapat membentuk kesatuan dalam sesebuah hasil seni visual. |
Aktiviti Pembelajaran | 1.pembentangan oleh kumpulan pelajar. 2.sesi soal jawab. 3.ulasan dari guru. |
BBM | buku rujukan STPM dan contoh karya (Gambar) |
Refleksi | gambar karya visual kurang,kumpulan pembentang diminta mencari dari internet. |
Hari/Tarikh | Rabu(30.6.2010) |
Tingkatan | 6AK5 |
Mata Pelajaran | Seni Visual 1 |
Masa | 70 mint |
Unit Pembelajaran | penyediaan portfolio dan hasil karya kajian pengolahan dan gubahan. |
Hasil Pembelajaran | pendedahan kepada pelajar tentang pengertian,keperluan dan pendekatan penyelidikan yang sesuai supaya pelajar dapat mencungkil penemuan-penemuan yang bermutu dalam bidang seni visual. |
Aktiviti Pembelajaran | 1.calon soalan 1-susun letak imej merujuk prinsip rekaan penerangan dari guru 2.pelajar membuat lakaran dari segi gubahan minimum 8 helai. |
BBM | folio, contoh lakaran awal, gambar -gamabr yang telah dikumpul,buku rujukan seni visual stpm |
Refleksi | susun letak imej masih tidak memuaskan,pelajar mesti merujuk prinsip rekaa seperti penegasan,kesatuan dalam merekaletak imej didalam lakaran catan. |
Hari/Tarikh | Khamis(1.7.2010) |
Tingkatan | 6RK 5 |
Mata Pelajaran | Seni Visual 1 |
Masa | 70 minit |
Unit Pembelajaran | bahasa visual: prinsip seni-dominin |
Hasil Pembelajaran | mengenal pasti unsur seni dan prinsip rekaan yang diolah dengan menggunakan media dan teknik tertentu dapat membentuk kesatuan dalam sesebuah hasil seni visual. |
Aktiviti Pembelajaran | 1.pembentangan oleh kumpulan pelajar. 2.sesi soal jawab. 3.ulasan dari guru. |
BBM | buku rujukan seni visual stpm, bahan bercetak dari internet. |
Refleksi | pembentangan berjalan dengan lancar. semua pelajar diminta mengemaskinikan nota masing-masing sebelum hari penyemakannya. |
Hari/Tarikh | Jumaat (2.7.2010) |
Tingkatan | 4K3 |
Mata Pelajaran | Pendidikan Seni Visual |
Masa | 70 minit |
Unit Pembelajaran | Lukisan alam semulajadi; mewarna lukisan alam semulajadi. |
Hasil Pembelajaran | Aras1-menginterpretasikan maklumat yang akan digunakan dalam penghasilan karya. Aras2-berkomunikasi berasaskan lukisan yang dihasilkan. |
Aktiviti Pembelajaran | 1.penerangan dan tunjuk cara mewarna menggunakan warna oil pastel dari guru. 2.semua pelajar mewarna lukisan masing-masing dan guru membimbing dari satu meja ke satu meja. |
BBM | oil pastel, contoh gambar alam semulajadi |
Refleksi | lebih dari separuh jumlah pelajar dapat menyiapkan lukisan masing-masing dan pelajar yang tidak sempat menyiapkannya diminta meneruskan kerja dirumah. |