RPH KARTINI SAHAMAT

Wednesday, January 27, 2010

RPH 3&4

Minggu/Tarikh minggu 3/18.1.2010
Hari Isnin
Mata Pelajaran Seni Visual 2
Tingkatan 6AK5
Masa 70 Minit
Bidang Apresiasi Seni Visual
Unit Pembelajaran 1.Pengkaryaan-Lukisan.
i) .Proses penghasilan karya lukisan
Hasil Pembelajaran diharap pelajar dapat:-
-memahami bahasa seni visual dalam penghasilan lukisan.
-mengamati bentuk, skala dan kadar banding, pencahayaan serta struktur.
Aktiviti Pembelajaran 1.penerangan isi pembelajaran.
2.sesi soal jawab.
BBM buku rujukan STPM seni visual.
Penerapan Nilai Kekemasan
Refleksi pelajar diminta merujuk buku rujukan seni visual STPM untuk mendapatkan maklumat berkaitan dengan seni lukis.

Tarikh/Hari 19.1.2010/Selasa
Mata Pelajaran Seni Visual 1
Tingkatan 6AK5
Masa 70 minit
Bidang Apresiasi Seni Visual
Unit Pembelajaran 1.Perekaan-Komunikasi visual.
i) Grafik-Identiti Korporat.
Hasil Pembelajaran diharap pelajar dapat:-
-menjelaslkan maksud seni grafik dengan baik.
-menerangkan fungsi grafik dan elemen-elemen yang berkaitan dengannya.
Aktiviti Pemeblajaran 1.penerangan isi pembelajaran.
2.sesi soal jawab.
3.pelajar diminta menjelaskan maksud /definisi identiti korporat secara bertulis sepanjang 200-350 patah perkataan.
BBM logo
Penerapan Nilai Kebanggaan
Refleksi pelajar diminta merujuk kamus untuk mencari maksud identiti korporat.

Tarikh/hari 20.1.2010/Rabu
Mata Pelajaran Seni Visual 1
Tingkatan 6AK5
Masa 70 minit
Bidang Apresiasi seni visual
Unit Pembelajaran 1.Perekaan -Komunikasi Visual
i)Grafik-Identiti Korporat.
Hasil pembelajaran diharap pelajar dapat:-
-menjelaslkan maksud seni grafik dengan baik.
-menerangkan fungsi grafik dan elemen-elemen yang berkaitan dengannya.
Aktiviti Pembelajaran 1.pelajar membentangkan hasil esei masing-masing di hadapan kelas.
2.komen atau pandangan dari guru.
3.pelajar secara berkumpulan mencari contoh identiti korporat syarikat bertaraf antarabangsa dan menjelaskan maksud atau imej yang cuba ditonjolkan didalam logo dan grafik lain.
BBM buku rujukan garfik komunikasi, contoh-contoh logo, artikel dari internet.
Penerapan Nilai kerjasama dan kebanggaan.
Refleksi penjelaskan imej logo syarikat kurang kukuh.

Tarikh/hari 21.1.2010/Khamis
Mata Pelajaran Seni Visual 2
Tingkatan 6AK5
Masa 70 minit
Bidang Apresiasi Seni Visual
Unit Pembelajaran 1.Pengkaryaan-Lukisan.
i) .Proses penghasilan karya lukisan
Hasil Pembelajaran diharap pelajar dapat:-
-memahami bahasa seni visual dalam penghasilan lukisan.
-mengamati bentuk, skala dan kadar banding, pencahayaan serta struktur.
Aktiviti Pembelajaran 1.menyediakan set untuk dilukis-beg kanvas, beberapa naskhah buku, kain
2.pelajar membuat pemerhatian terhadap objek dari segi kadar banding,skala ,bentuk dan pencahayaan.
3.pelajar membuat lakaran dengan garisan pensil yang nipis.
BBM beg kanvas, buku, kain, pelbagai saiz pensil.
Penerapan Nilai Ketelitian dan kekemasan
Refleksi lakaran belum lengkap sambung pada hari berikutnya.


Minggu/Tarikh 3/ 19.1.2010
Hari Selasa
Tingkatan 4K3
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Masa 70 minit
Bidang Penghasilan Seni Visual.
Unit Pembelajaran Seni Halus-Lukisan
Hasil pembelajaran Aras 1-Menginterpretasikan maklumat yang akan digunakan dalam penghasilan karya.
Aras 2-menghasilkan lukisan secara terancang-idea,proses penghasilan,olahan karya.
Aktiviti Pembelajaran 1.penerangan guru - teknik lukisan garisan kontur.
BBM contoh lukisan,pensil dan warna pensil
Penerapan Nilai kerajinan.kesungguhan
Refleksi teknik lukisan yang baru bagi pelajar, dapat menarik perhatian pelajar.

Hari /Tarikh Rabu/ 20.1.2010
Tingkatan 4K3
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Masa 70 minit
Bidang Penghasilan Seni Visual
Unit Pembelajaran Seni Halus-Lukisan
Hasil Pembelajaran Aras 1-Menginterpretasikan maklumat yang akan digunakan dalam penghasilan karya.
Aras 2-menghasilkan lukisan secara terancang-idea,proses penghasilan,olahan karya.
Aktiviti Pembelajaran 1.penerangan guru-teknik lukisan garisan beralun.
2.pelajar dipanggil kehadapan kelas dan mencuba teknik di atas papan hijau.
BBM contoh lukisan, pensil dan warna kering
Penerapan Nilai keyakinan dan kesungguhan.
Refleksi pelajar masih kurang berkeyakinan untuk melukis di hadapan kelas.

Hari/Tarikh Jumaat/22.1.2010
Tingkatan 4K3
Mata Pelajaran Pendidikan Seni visual
Masa 70 minit.
Bidang Penghasilan Seni Visual.
Unit Pembelajaran Seni Halus-lukisan garisan lorek.
Hasil Pembelajaran Aras 1-Menginterpretasikan maklumat yang akan digunakan dalam penghasilan karya.
Aras 2-menghasilkan lukisan secara terancang-idea,proses penghasilan,olahan karya.
Aktiviti Pembelajaran 1.penerangan dari guru-lukisan teknik lorek
2.pelajar mencuba membuat lukisan teknik lorek didalam kumpulan masing-masing.
3.pelajar menjelaskan hasil kerja kumpulan masing-masing.
BBM contoh lukisan,pensil dan warna media kering
Penerapan Nilai keyakinan dan kerjasama.
Refleksi pelajar masih malu dan taku t untuk bercakap dihadapan kelas.

SABTU , 23 .JANUARI 2010 AJK PERTANDINGAN CATUR PERINGKAT BAHAGIAN SAMARAHAN.


Minggu/Tarikh 4/ 25.1.2010
Hari Isnin
Tingkatan 6AK5
Mata Pelajaran Seni Visual 2
Masa 70 minit
Bidang Apresiasi Seni Visual
Unit Pembelajaran 1.Pengkaryaan-Lukisan.
i) .Proses penghasilan karya lukisan
Hasil Pembelajaran diharap pelajar dapat:-
-memahami bahasa seni visual dalam penghasilan lukisan.
-mengamati bentuk, skala dan kadar banding, pencahayaan serta struktur.
Aktiviti Pembelajaran 1.pelajar menyambung aktiviti membuat pemerhatian terhadap objek dari segi kadar banding,skala ,bentuk dan pencahayaan.
2.pelajar membuat lakaran dengan garisan pensil yang nipis dan menambah garisan dan jalinan untuk menimbulkan bentuk.
BBM beg kanvas, buku,kain.
Penerapan Nilai ketelitiaan dan ketekunan
Refleksi lebih kurang 40% pelajar masih lemah dari segi kadar banding dan sekala.

Tarikh/Hari Selasa/26.1.2010
Tingkatan 6AK5
Mata pelajaran Seni Visual 1
Masa 70 minit
Bidang Apresiasi Seni Visual
Unit Pembelajaran 1.Perekaan -Komunikasi Visual
i)Grafik-Tipografi
Hasil Pembelajaran -menjelaslkan maksud seni grafik dengan baik.
-menerangkan fungsi grafik dan elemen-elemen yang berkaitan dengannya.
Aktiviti pembelajaran 1.penerangan tajuk.
2.sesi soal jawa3
2.latihan soalan struktur.
BBM Buku rujukan Seni Visual STPM, buku rujukan grafik komunikasi
Penerapan Nilai Penghargaan
Refleksi perkaitan antara gaya huruf dengan imej sesuatu organisasi tidak diterangkan oleh pelajar

Tarikh/Hari Rabu/27.1.2010
Tingkatan 6AK5
Mata Pelajaran Seni Visual 1
Masa 70 minit
Bidang Apresiasi Seni Visual
Unit Pembelajaran Perekaan-Komunikasi Visual
Poster
Hasil Pembelajaran -menjelaslkan maksud seni grafik dengan baik.
-menerangkan fungsi grafik dan elemen-elemen yang berkaitan dengannya.
Aktiviti Pembelajaran 1.perbincangan dalam kumpulan berdasarkan contoh poster.
2.sesi pembentangan hasil perbincangan-
"ciri-ciri poster yang berkesan dalam menyampaikan maklumat kepada orang ramai."
3.secara berkumpulan mencipta poster kempen membaca .
BBM buku rujukan seni visual STPM dan buku rujukan grafik komunikasi dan contoh poster.
Penerapan Nilai ketepatan , keperihatinan
Refleksi aktiviti mencipta poster tidak sempat dilaksanakan masa tidak mencukupi.

Tarikh/Hari Khamis/28.1.2010
Tingkatan 6AK5
Mata Pelajaran Seni Visual 2
Masa 70 minit
Bidang Apresiasi Seni Visual
Unit Pembelajaran 1.Pengkaryaan-Lukisan.
i) .Proses penghasilan karya lukisan
Hasil Pembelajaran diharap pelajar dapat:-
-memahami bahasa seni visual dalam penghasilan lukisan.
-mengamati bentuk, skala dan kadar banding, pencahayaan serta struktur.
Aktiviti Pembelajaran 1.aktiviti melukis set yang disediakan.
2.mewarna lukisan dengan media kering
BBM beg kanvas, buku, kain, oil pastel
Penerapan Nilai kekemasan dan ketekunan
Refleksi warna objek yang berdekatan saling mempengaruhi,pelajar kerap melupai perkara ini.


Tarikh/Hari Selasa/26.1.2010
Tingkatan 4K3
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Masa 70 minit
Bidang Penghasilan Seni Visual.
Unit Pembelajaran Seni Halus-Lukisan Teknik silang pangkah.
Hasil Pembelajaran Aras 1-Menginterpretasikan maklumat yang akan digunakan dalam penghasilan karya.
Aras 2-menghasilkan lukisan secara terancang-idea,proses penghasilan,olahan karya.
Aktiviti Pembelajaran 1.penerangan dan tunjuk cara dari guru.
2.beberapa pelajar diminta mencuba menghasilkan lukisan yang ringkas menggunakan teknik silang pangkah.
BBM contoh lukisan, buku rujukan seni visual SPM.
Penerapan Nilai keberanian dan kesabaran.
Refleksi hasil lukisan menunjukkan pelajar masih belum menguasai kemahiran itu sepenuhnya.

Tarikh/Hari Rabu/ 27.1.2010
Tingkatan 4K3
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Masa 70 minit
Bidang Penghasilan seni visual
Unit Pembelajaran seni halus-lukisan idea dan proses
Hasil Pembelajaran Aras 2-menghasilkan lukisan secara terancang-idea,proses penghasilan dan olahan karya.
-berkomunikasi berasaskan lukisan yang dihasilkan.
Aktiviti Pembelajaran 1.penerangan dari guru bentuk dan skala objek
2.pelajar membuat pemerhatian keatas objek
3.membuat lakaran.
BBM warna pensil,pensil pelbagai saiz dan objek(ranting kayu)
Penerapan Nilai mencintai alam
Refleksi lakaran belum siap sambung pada hari berikutnya.

Tarikh/Hari Jumaat/ 29.1.2010
Tingkatan 4K3
Mata pelajaran Pendidikan Seni Visual
Masa 70 minit
Bidang Penghasilan seni visual
Unit Pembelajaran seni halus-lukisan idea dan proses
Hasil Pembelajaran Aras 2-menghasilkan lukisan secara terancang-idea,proses penghasilan dan olahan karya.
-berkomunikasi berasaskan lukisan yang dihasilkan.
Aktiviti Pembelajaran 1.sambungan aktiviti membuat lakaran.
2.mewarna lukisan dengan media kering.
BBM warna pensil,contoh lukisan
Refleksi

Wednesday, January 13, 2010

RPH 4.JAN-15 JAN 2010

Tingkatan/Masa 6Atas K5/1&2
Hari/Tarikh Isnin/ 4.1.2010
Mata Pelajaran Seni Visual Kertas 1
Perkara Pemulangan Kertas Jawapan Peperiksaan Akhir Tahun 2009
Aktiviti 1.guru menyerahkan semula ketas jawapan pelajar.
2.guru memaklumkan kepada setiap pelajar markah yang mereka perolehi.
3.membincangkan kelemahan yang ketara dalam kertas jawapan pelajar.
Catatan kurang dari 10 pelajar yang menunjukkan markah kurang daripada 25.

Tingkatan/Masa 6Atas K5/3&4
Hari/Tarikh Selasa/5.1.2010
Mata Pelajaran Seni Visual Kertas 1
Perkara Perbincangan Soalan dan Jawapan bahagian A.
Objektif Pelajar memgetahui dan memahami format soalan dan teknik menjawab dengan betul.
Aktiviti 1.membincangkan soalan dan jawapan mengikut skima jawapan dan format STPM untuk soalan bahagian A iaitu soalan struktur.

2.pelajar mencatat isi penting yang diperbincangkan.
Catatan pelajar memahami kehendak soalan dan teknik menjawab soalan struktur.

Tingkatan/Masa 6Atas K5/1&2
Hari/Tarikh Rabu/6.1.2010
Mata Pelajaran Seni Visual
Perkara Perbincangan Soalan dan Jawapan Bahagian B
Objektif Pelajar memahami teknik menjawab soalan berbentuk esei berdasarkan ulasan hasil karya seni halus.
Aktiviti 1.Membincangkan soalan dan jawapan mengikut skima jawapan dan format STPM untuk soalan bahagian B iaitu soalan esei berdasarkan hasil karya.

2.pelajar mencatat semua isi penting yang diperbinangkan bersama guru.
Catatan pelajar dapat memahami cara mengulas hasil karya berdasarkan format yangh betul.

Tingkatan/Masa 6Atas K5/3&4
Hari/Tarikh Khamis/7.1.2010
Mata Pelajaran Seni Visual
Perkara Perbincangan Soalan dan Jawapan bahagian C kertas 1.
Objektif pelajar dapat menghurai isi-isi penting bagi soalan esei.
Aktiviti 1.Membincangkan soalan esei dan jawapan mengikut skima dan jawapan dan format STPM untuk bahagian C iaitu soalan esei.
Catatan pelajar dapat menghuraikan isi-isi penting yang telah diperolehi melalui perbincangan.


Tingkatan/Masa 6Atas K5/1&2
Hari/Tarikh Isnin/11.1.2010
Mata Pelajaran Seni Visual 2
Perkara Pengenalan Lukisan;b)Pengamatan terhadap objektif
-bentuk
-kedudukan objektif
-skala dan kadar banding.
Objektif pelajar dapat mengamati bentuk, skala dan kadar banding objekt yang disediakan di atas meja.
Aktiviti 1.pengenalan tajuk pembelajatan.
2.amali-kajian dan menganalisa struktur bentuk objek dari segi skala,kadar banding.
3.amali melukis objek.
Catatan ABM-beg kanvas, kain dan beberapa naskhah buku.
refleksi 3 orang pelajar yang lemah dalam membuat struktur bentuk guru menunjuk cara penyelesaian dengan menggunakan garisan perspektif.

Tingkatan/Masa 6Atas K5/3&4
Hari/Tarikh Selasa/12.1.2010
Mata Pelajaran Seni Visual 1
Perkara Pengenalan kepada soalan kerja kursus Seni Visual STPM 2010.
Objektif pelajar dapat memahami kehendak soalan kerja kursus.
Aktiviti 1.mengedar kertas soalan Seni Visual STPM 970/3
kepada para pelajar.
2. memaklumkan tentang peraturan,syarat,format dan permarkahan kepada pelajar.
3.perbincangan dan pemahaman kehendak setiap 4 soalan.
4.pelajar menilai ,memikirkan kehendak soalan dan memilih soalan.
Catatan pelajar diberi masa untuk memilih soalan dan dikehendaki menyediakan blok lukisan untuk dijadikan folio.

Tingkatan/Masa 6Atas K5/1&2
Hari/Tarikh Rabu/13.1.2010
Mata Pelajaran Seni Visual.
Perkara Kerja Kursus Seni Visual: Borang Pengesahan Proses Kerja Kursus.
Objektif Memastikan dan menjamin kesahihan kerja setiap pelajar.
pelajar memahami akan peraturan yang wajib dipatuhi.
Aktiviti 1.guru mengedarkan borang pengesahan proses kerja kursus.
2.menjelaskan cara penggunaan borang.
3.pelajar diminta membuat gambar rajah grafik sebagai panduan dalam melakukan penyelidikan/kajian.
Catatan ABM-borang pengesahan proses kerja kursus.
Contoh gambar rajah grafik.
-Ada perhimpunan aktiviti ini akan dibuat pada esok
hari Khamis 14/1/2010-masa 3&4




Tingkatan/Masa 4K3/1&2
Hari/Tarikh Selasa/5.1.2010
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Perkara Pengenalan kepada Kertas PSV SPM
Objektif Pelajar memahami format kertas PSV SPM.
Aktiviti 1.guru memperkenalkan format kertas PSV SPM kepada pelajar :- Kertas 1(teori 50 soalan objektif)
Kertas 2-(amali melukis 6 pilihan soalan buat 1 soalan sahaja)
2.guru menunjukkan contoh kertas PSV SPM sebenar kertas 1 dan kertas 2.
ABM kertas PSV 1 dan 2 SPM
Refleksi pelajar memahami format kertas PSv SPM.

Tingkatan/Masa 4K3/5&6
Hari/Tarikh Rabu/6.1.2010
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Perkara Asas Seni Reka-Garisan
Hasil Pembelajaran Aras 1-Menginterpretasi maklumat yang akan digunakan dalam penghasilan kerja.
Aras 2-Menghasilkan lukisan secara terancang.
Objektif Pelajar memahami fungsi garisan dalam menghasilkan karya seni.
Aktiviti 1.Penjelasan tentang fungsi garisan dalam kerja seni halus dan jenis-jenis garisan kepada pelajar.
2.Memberi nota secara bertulis kepada pelajar.
ABM Buku Rujukan PSV SPM, nota bertulis
Refleksi pelajar dapat menyebut contoh-contoh garisan yang terdapat dipersekitaran mereka.

Tingkatan/Masa 4K3/1&2
Hari/Tarikh Jumaat/ 7.1.2010
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Perkara Asas Seni Reka -Jalinan
Hasil Pembelajaran Aras 1-menginterpertasikan maklumat yang akan digunakan dalam penghasilan karya.
Objektif Pelajar memahami perbezaan jenis jalinan dan fungsi setiap jenisnya.
Aktiviti 1.Penjelasan tentang jenis jalinan dan fungsinya kepada pelajar.
2.perbincangan-pelajar menyenaraikan contoh jalinan yang ada dipersekitaran.
3.mencatat nota.
ABM Buku Rujukan PSV SPM,buku nota.
Refleksi pelajar dapat memaklumkan kepada kelas jenis jalinan yang terdapat dipersekitaran.

Tingkatan/Masa 4K3/1&2
Hari/Tarikh Selasa/12.1.2010
Mata pelajaran Pendidikan Seni Visual
Perkara Asas seni reka-garisan dan jalinan
Amali lukisan.
Hasil Pembelajaran Aras 1-mengaplikasikan asas seni reka dalam lukisan.
-menghasilkan lukisan dengan media pensil dan pelbagai teknik.
Objektif Pelajar dapat melakar menggunakan garisan dan memasukkan jalinan yang sesuai pada bentuk yang dilukis.
Aktiviti 1.amali-pelajar melukis menggunakan media kering dan memasukkan aspek seni reka garisan dan jalinan untuk menimbulkan objek 3D.
ABM buku rujukan,contoh lukisan.
Refleksi pelajar dapat melakar bentuk 3D dan mula menguasai media pensil warna dan oil pastel.

Tingkatan/Masa 4K3/5&6
Hari/Tarikh Rabu/ 13.1.2010
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Perkara Asas seni reka-garisan dan jalinan
Amali lukisan dan mewarna dengan media kering.
Hasil Pembelajaran Aras 1-mengaplikasikan asas seni reka dalam lukisan.
-menghasilkan lukisan dengan media pensil dan pelbagai teknik.
Objektif Pelajar dapat menggunakan warna media kering dengan betul.
Aktivit 1.tunjuk cara menggunakan media kering-pensil warna dan oil pastel
2.pelajar mewarna lakaran masing-masing dengan bimbingan guru.
ABM warna pensil, oil pastel
Refleksi semua lukisan pelajar belum siap sepenuhnya dan aktiviti disambung ke hari jumaat.

Tingkatan/Masa 4K3/ 1&2
hari/Tarikh Jumaat/ 15.1.2010
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Perkara Asas seni reka-garisan dan jalinan
Amali lukisan dan mewarna dengan media kering.
Hasil Pembelajaran Aras 1-mengaplikasikan asas seni reka dalam lukisan.
-menghasilkan lukisan dengan media pensil dan pelbagai teknik.
Objektif Pelajar dapat menyiapkan lukisan dengan kemas dan menggunakan warna yang betul untuk menimbulkan bentuk3D.
Aktiviti 1.pelajar menyambung aktiviti mewarna.
2.Guru membimbing pelajar aspek kekemasan dalam lukisan.
ABM pensil warna dan oil pastel
Refleksi